Skocz do zawartości

Śruba trapezowa z przekładnią ślimakową ?


zbigniew

Pomocna odpowiedź

Nowy wita wszystkich !

Chcę zdobić zabaweczkę , zupełny laik jestem dlatego do łatwych obliczeń tak podam 🙂)

Ma podnosić 10 kg w ciągu 10 sekund na 10 cm wys.Później pewnie na 20cm . Jaką moc ma mieć mały silnik ? Bo obroty raczej trzeba by zmniejszyć ? Ma to być na śrubie trapezowej . Jaką zrobić przekładnię - ślimakową?? Dzięki za cokolwiek podsuniecie mi

Link do komentarza
Share on other sites

Na razie nie myśl o śrubie a przypomnij sobie szkolny wzór na moc. Nie elektryczną U*I tylko tę mechaniczną. Pamiętasz? No to go zastosuj do swojego przypadku. Masz F=100N, s=0.1m i t=10s. Ile do tego Watów potrzeba? Potem już będzie z górki..

Link do komentarza
Share on other sites

Wie ale dawno zapomniałem a i niedowiarek ze mnie wolę praktyków słuchać . Tu mam przykład 2 : http://merkuryusz.com/fizyka/rozdzial_XXXV.html

i w zaokrągleniu wychodzi mi 1 Wat - tak mało ? Nie uwzględniono : strat na tarcie , ciepło silnika nie wie co jeszcze. Ale to i tak 1V x 1A lub 10 V silniczek i 0.1A A przekładnia t tylko chodzi o redukcję obrotów ?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Nie pisz o sobie w trzeciej osobie bo nikt nie potraktuje Twojej wypowiedzi poważnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, do czystego podnoszenia wystarczy 1W mocy mechanicznej. Wszelkie elementy pośredniczące między silnikiem a obciążeniem będą jej trochę wytracały, w zależności od sprawności. Nie wiem jaka bardzo profesjonalną śrubę planujesz, ale dla uproszczenia weźmy pręt gwintowany M6 z Castoramy. Standardowy skok masz wtedy 1mm więc żeby przejechać 100mm w 10s potrzebujesz 10 obr/s czyli 600obr/min. Typowy silnik DC ma obszar najlepszej sprawności w okolicach kilku tys. obr/min, powiedzmy 2500obr/min. Musisz więc wstawić przekładnię - najlepiej zębatą a jeszcze lepiej kupić silnik z fabrycznie zamontowaną przekładnią planetarną dającą na wyjściu potrzebne obroty, np:

https://botland.com.pl/328-silniki-dc-standard-z-przekladnia

Po kolei masz więc: silnik, przekładnię zębatą i śrubę. Dla samego silnika DC liczyłbym sprawność 50-60%, dla przekładni silnika jakieś 90-92% i dla śruby może 50%. Razem masz 0.5*0.9*0.5 co daje ok. 22%. Tak więc już na dzień dobry musisz dostarczyć 1/0.22=4.4W prądu do silnika dla ruchu jednostajnego.

Teraz musisz jeszcze wziąć pod uwagę dynamikę czyli założyć jakieś przyśpieszenia tego czegoś zawieszonego na śrubie. Jeżeli są nieduże a silnik będzie wielokrotnie mocniejszy niż te 4.4W, możesz to zaniedbać. W przeciwnym razie trzeba będzie policzyć dodatkową siłę konieczną do przyśpieszenia i przeliczyć ja na moment odniesiony do wału silnika. To przy określonych obrotach da konieczną nadwyżkę mocy. Czaisz?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.