Skocz do zawartości

Wybór Arduino do robota szukającego drogi


Elchickeno

Pomocna odpowiedź

Witam,
Zabieram się właśnie do stworzenia robota który będzie w stanie omijać przeszkody w 2D, jednak nie mogę zdecydować się które Arduino będzie najlepsze dla tego zadania. Na razie zastanawiam się nad: Arduino Mega oraz Arduino Uno. Oczywiście jeśli ktoś zna inne i np lepsze z chęcią skorzystam.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście że znamy inne i lepsze tylko nie wiemy od czego. A na jakiej podstawie, tj jakimi kryteriami Ty będziesz się kierował przy wyborze? Nic o nich nie wiemy więc co tu radzić? Cena? Moc obliczeniowa? Wielkość? Współpraca z kamerami? Z innymi czujnikami? Jakimi? Co to za robot? Duży, mały, na zawody? Jakie przeszkody? Jakim algorytmem omijane? Na pamieć czy jakoś bardziej inteligentnie? Do prostego robocika obie płytki będą pasować, a co więcej, nawet Arduino Mini lub wręcz Tiny84 wystarczy.

Tak więc wysil się bardziej i napisz coś jeszcze.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, orientacja w terenie za pomocą czujników odległości oraz 9DoF IMU, moduł wi-fi do komunikacji z androidem na którym będzie aplikacja do sterowania. Przeszkody do omijania bardziej 2D ciężko będzie brać poprawkę na różne nierówności terenu, proste słupki.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim systemie procesor ATmega sprawdzi się jako tzw. sensor hub czyli jednostka, która fizycznie współpracuje z czujnikami (zapytania-odpowiedzi), generuje sterowania do silników i ew. serwomechanizmów. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "orientacja w terenie", ale Arduino nie stać na jakieś bardziej wyrafinowane obliczenia, algorytmy SLAM itp, głównie z powodu żałośnie małej pamięci RAM no i jednak relatywnie słabej prędkości. Da radę gdy nie będzie musiało specjalnie nad danymi otrzymywanymi z czujników się "pochylać" i ich przetwarzać. Jeśli jego zadaniem będzie bezpośrednie przekazywanie strumienia odczytów do WiFi i odczyt stamtąd wysterowań silników, będzie OK. Pod warunkiem jednak, że czujniki nie będą generować dużych strumieni danych. Odpadają wszelkie kamery i raczej dookólne skanery laserowe, raczej też mikrofony audio, ale już z dalmierzami ultradźwiękowymi czy optycznymi/podczerwonymi sobie poradzi. Moja rada jednak jest taka, być zastanowił się nad umieszczeniem na pokładzie także Maliny. To potwór w porównaniu z Arduino, a jeśli będzie od niego dostawał dane pomiarowe (bo z kolei słabo sobie radzi z czujnikami pracującymi czasie rzeczywistym) to jest w stanie autonomicznie ogarnąć i mapowanie otoczenia i znajdowanie drogi i komunikację WiFi i kamerkę i zdalną telemetrię i kinematyke odwrotną dla ew. manipulatora i jeszcze logowanie wszystkiego na karcie SD czy w pamięci USB FLASH. Może się okazać, że nie potrzebujesz zewnętrznego kompa, albo tylko do podglądu sytuacji i zadawania poleceń.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chcesz użyć ESP8266, to po co ci do tego jeszcze Arduino? Samo ESP8266 możesz programować z Arduino IDE tym samym językiem, a jest o dwa rzędy wielkości szybsze od takiego Arduino UNO. Jedyny mankament, to tylko jedna nóżka ADC, ale zawsze można podłączyć dodatkowy przetwornik po I2C.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ESP8266 ma w środku customowy mikrokontroler Extensa, 32 bity, taktowany 80Mhz lub 160Mhz. Niestety razem z aplikacją użytkownika chodzi na tym stos TCP/IP dla WiFi, któremu co jakiś czas trzeba oddać procesor, więc do czytania czujników albo generowania PWM może jakiś Pro Mini połączony jako slave po I2C nadal się przydać (no i te nóżki analogowe). ADC tam jest jakiś słaby, na odwal się, maksymalnie do 1V napięcia, 10 bitów, dosyć wolny -- można go też przełączyć w tryb mierzenia napięcia zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.