Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Jetson TK1 okiem robotyka – #4 – Przykładowa aplikacja

Programowanie 26.07.2016 Daniel Koguciuk jetson, kursTK1, Pioneer

Czas na czwarty artykuł z cyklu o Jetson TK1, którego tematem jest przykładowa aplikacja użycia układu w robocie mobilnym.

Najprawdopodobniej nie jest to typowy artykuł, jaki można znaleźć na blogu, mimo to zapraszam na przygodę od instalacji narzędzi w ramach ROS do prawdziwej autonomicznej jazdy.

Przeczytaj więcej…

Pneumatyczne mięśnie, które poruszają kołami

Wiadomości 24.07.2016 Monika Mordzińska mięśnie, pneumatyka, robot

rutgersNapęd wykorzystujący koła nie występuje raczej w naturze, dlatego roboty zainspirowane żywymi organizmami również z niego nie korzystają.

Wynalazcy z Uniwersytetu Rutgersa zrobili jednak wyjątek. Ich dzieło to całkowicie miękki, silikonowy pojazd na czterech kołach, poruszający się przy pomocy pneumatycznych mięśni.

Przeczytaj więcej…

Roboty. JavaScript od podstaw. Projekty NodeBots dla…

Książki 21.07.2016 Mateusz Kraiński Helion, książka, recenzja

okladka_roboty_recenzjaW tej recenzji chciałbym przedstawić czytelnikom Forbota książkę Roboty. Java Script od podstaw. Celem jej autorów było zapoznanie konstruktorów z podstawami budowy i programowania robotów wykorzystując język JavaScript.

Książka jest zbiorem projektów, wykorzystujących platformę NodeBots do obsługi płytek Beagle Bone Black, Raspberry Pi oraz Arduino.

Przeczytaj więcej…

ARM przejęty przez japońskiego operatora SoftBank

Wiadomości 20.07.2016 Monika Mordzińska arm, firmy, mikrokontrolery

ARMO popularności mikroprocesorów z rdzeniem ARM świadczy fakt, że znajdziemy je między innymi w 95% telefonów dostępnych na świecie, również tych produkowanych przez Apple, czy Samsunga.

Za 24,3 miliardy funtów przedsiębiorstwo zostanie teraz przejęte przez SoftBank – japońskiego operatora telekomunikacyjnego. Nowy właściciel jest głównie zainteresowany rozwojem IoT.

Przeczytaj więcej…

Odroid C2 – pierwszy program w C, obsługa GPIO

Programowanie 19.07.2016 Włodzimierz Hepner C, Odroid, program

odroidhk_green_0Odroid C2, to najnowszy zestaw od Hardkernela. Podobnie jak w większości jednopłytkowców, do dyspozycji użytkownika przekazano też GPIO.

Każde z wyprowadzeń może pełnić rolę wejścia lub wyjścia. Część z nich pozwala na sprzętowe generowanie sygnałów zgodnych z popularnymi magistralami (np. I2C, UART).

Przeczytaj więcej…

Bardziej pojemne akumulatory dzięki polu magnetycznemu

Wiadomości 18.07.2016 Monika Mordzińska akumulatory, MIT, pole magnetyczne

bateria_akumulator_zasilanieKonstruktorzy z MIT przedstawili nowy sposób na zwiększenie pojemności elektrod akumulatorów litowo-jonowych w stosunku do ich powierzchni. Różnica może być nawet trzykrotna 12 mAh/cm2, w porównaniu z 4 mAh/cm2!

Rozwiązanie to może okazać się przydatne szczególnie w pojazdach elektrycznych.

Przeczytaj więcej…

Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory

Podstawy 17.07.2016 Damian (Treker) bistabilny, kurs, kursLutowania

kurslut_7Za nami lutowanie prostych elementów takich jak diody, czy rezystory. Tym razem pójdziemy o krok dalej, czyli zajmiemy się tranzystorami.

Tak samo, jak poprzednio artykuł ten jest również przypomnieniem pewnych podstaw. Konkretnie mowa o wykorzystaniu tranzystorów do budowy układów, które potrafią zapamiętać swój stan!

Przeczytaj więcej…

Lokalizacja w pomieszczeniach dzięki SubPos Ranger

Wiadomości 16.07.2016 Jacek Piechociński gps, kickstarter, nawigacja

ranger-boardSystem GPS, to przełomowe odkrycie XX wieku. Wykorzystywany w wielu dziedzinach, świetnie radzi sobie w ustalaniu pozycji obiektów. Niestety nie sprawdza się zamkniętych pomieszczeniach.

SubPos Ranger, to projekt, który ma pozwolić na ustalenie lokalizacji w miejscach, gdzie nie sięga GPS. Kampania ruszyła już na Kickstarterze. Do tej pory zebrano prawie 6,000$.

Przeczytaj więcej…

Krzemowa siatkówka, która pozwala robotom polować

Wiadomości 14.07.2016 Monika Mordzińska autonomia, robot, sztuczna inteligencja

ptakt_polowanie_drapieznikWiększość robotów doskonale radzi sobie w przewidywalnych warunkach laboratoryjnych. Niestety te umiejętności nie przekładają się na sprawne funkcjonowanie w prawdziwym świecie.

Ze zmiennym środowiskiem ma radzić sobie robot stworzony przez wynalazców z Uniwersytetu w Zurychu, który bierze przykład z drapieżników.

Przeczytaj więcej…

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2016 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.