KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs elektroniki, poziom II – #1 – wstęp, spis treści

Kurs elektroniki, poziom II – #1 – wstęp, spis treści

Podczas kursu elektroniki (poziom I) omówiliśmy najważniejsze podstawy. Teraz możemy zająć się nowymi elementami, dzięki którym zbudujemy praktyczne projekty (np. detektor przeszkód).

Drugi poziom naszego kursu elektroniki to aż 13 części, dzięki którym zrobisz ogromne postępy i wkroczysz na znacznie wyższy poziom!

Czym jest kurs elektroniki (poziom II)?

Drugi poziom kursu to kontynuacja naszej najpopularniejszej serii dla osób początkujących. Podczas wcześniejszego kursu elektroniki (poziom I) omówiliśmy same podstawy, takie jak m.in. prawo Ohma, rezystorytranzystory. Teraz możemy zająć się budową praktycznych projektów. Oczywiście przy okazji poznasz mnóstwo nowych elementów, w tym m.in.: fotorezystory, fototranzystory, termistory, małe przyciski, diody RGB, komparatory napięcia, przetwornice DC/DC i wiele, wiele więcej!

Wykonując ćwiczenia z tego kursu, zbudujesz m.in. zapasową ładowarkę USB, mały termostat, detektor przeszkód, automatyczną lampkę i tester pilotów RTV. Dowiesz się też, czym są drgania styków, jak można łączyć parami tranzystory i co zrobić, aby uzyskać wyższe napięcie niż to, którym zasilamy układ. Zajmiemy się także układami scalonymi, które powinien poznać każdy elektronik!

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs przygotowano z myślą o osobach, które korzystały z kursu elektroniki (poziom I). Nowa seria została opracowana jako naturalna kontynuacja poprzednich poradników. Czytając kolejne części kursu, nie będziesz tracił czasu, bo nie powtarzaliśmy tutaj niepotrzebnie tego, co zostało powiedziane już wcześniej – wszystkie ćwiczenia to zupełnie nowe zagadnienia.

Jeśli zainteresowałeś się elektroniką i chcesz pójść krok dalej, to ten kurs jest właśnie dla Ciebie. Poziom trudności tej serii jest tylko minimalnie wyższy, więc niczego nie musisz się obawiać – wszystko zostało wytłumaczone bardzo prostym językiem, a całość uzupełniliśmy dosłownie setkami ilustracji!

Kurs elektroniki (poziom II) – spis treści

Drugi poziom kursu elektroniki składa się aż z 13 części (wstęp, 11 części praktycznych oraz quiz, dzięki któremu sprawdzisz zdobyte umiejętności). Cały kurs dostępny jest za darmo na naszym blogu, więc już teraz możesz zapoznać się z jego zawartością.

Czy dam sobie radę z wykonaniem ćwiczeń?

Jeśli opanowałeś podstawy z pierwszego kursu, to na pewno dasz sobie radę. Dla jasności: nie musisz znać na pamięć i świetnie rozumieć wszystkiego, co zostało omówione w poprzedniej serii poradników. Nauka elektroniki to proces – nawet jeśli nie zrozumiałeś jeszcze jakichś zagadnień, to śmiało idź dalej.

Podczas prac nad kursem przygotowaliśmy ponad 300 ilustracji. Przy każdym projekcie znajdziesz listę potrzebnych elementów, schemat ideowy i montażowy oraz zdjęcie układu. Co więcej, konstruowanie większych projektów zostało podzielone na kolejne etapy. Budowę poniższego czujnika opisano w aż 13 krokach (do każdego dodaliśmy ilustrację i opis słowny) – dosłownie każdy da sobie radę!

W razie ewentualnych kłopotów oczywiście zawsze możesz zadać pytanie na forum. Staramy się, aby nasze forum było przyjazne dla osób początkujących, więc niczego nie musisz się obawiać. Jeśli coś nie będzie jasne i zadasz pytanie, to na pewno uzyskasz pomoc od osób, które pracowały nad stworzeniem kursu, lub od innych kursantów, którzy mają już za sobą dane ćwiczenie.

Jakie elementy do wykonania ćwiczeń?

Do wykonania ćwiczeń potrzebne są elementy, których używaliśmy już podczas pierwszego kursu elektroniki oraz sporo nowych części. Oczywiście przygotowaliśmy specjalne zestawy, dzięki którym zdobędziesz wszystkie brakujące elementy elektroniczne. Wystarczy, że w Twoim warsztacie pojawi się poniższy kuferek i połączysz go z zestawem do pierwszego kursu elektroniki.

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Chcesz zrozumieć elektronikę? Zamów zestaw elementów do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu i przejdź do praktyki!

Zamów w Botland.com.pl »

Dodatkowo po rejestracji nowego zestawu otrzymasz kolejny pakiet ściąg do pobrania:

Podgląd ściąg z elektroniki, poziom 2

Podgląd ściąg z elektroniki, poziom 2

Alternatywa dla kursu online: książka i e-book

Kurs dostępny jest na blogu za darmo. Jednak to nie jedyna opcja – jeśli należysz do osób, które nie lubią uczyć się z kursów online, to możesz zamówić kurs w formie kolorowej książki lub e-booka. Cały kurs został ręcznie opracowany i przygotowany do druku (to nie jest automatyczny przedruk z bloga). Dzięki temu uzyskaliśmy przystępną i przejrzystą książkę, która ma 190 stron!

Książka została wydrukowana w kolorze, na grubszym papierze, a całość oprawiono metalową spiralą – w trakcie ćwiczeń nie będziesz musiał więc „walczyć” z grzbietem książki, który próbuje zmienić stronę. Z kolei jeśli zdecydujesz się na zakup e-booka, to kurs otrzymasz w formie pliku PDF. Tak, cały kurs w jednym pliku, dzięki czemu łatwo odnajdziesz konkretne fragmenty, dopiszesz swoje notatki lub wydrukujesz najważniejsze strony.

Kieszonkowe ściągi z elektroniki

Tak jak w przypadku innych naszych kursów, tak samo tutaj przygotowaliśmy kieszonkowe ściągi, które omawiają najważniejsze informacje z tego poradnika. Materiały te będą dobrym uzupełnieniem dla zestawów i na pewno przyspieszą wykonywanie ćwiczeń.

Na 15 dwustronnych kartach zebraliśmy „w pigułce” informacje o nowych elementach, które używane są podczas tego kursu. Znaleźć tam można opis najważniejszych części, symbole oraz instrukcje dotyczące poprawnego podłączenia. Całość została również opatrzona garścią użytecznych wskazówek.

Czy warto uczyć się z FORBOT-em?

Już od 2011 roku misją FORBOT-a jest tworzenie materiałów edukacyjnych, dzięki którym dosłownie każdy może rozpocząć swoją przygodę z elektroniką. Nasze publikacje to najpopularniejsze materiały na ten temat w języku polskim – rocznie nasze poradniki czytane są kilka milionów razy!

Lekcja skończona. Niby znałam teorię na ten temat, niby prosta wiedza z gimnazjum, ale jednak się miesza i nie do końca wiadomo, o co chodzi. Teraz, po przećwiczeniu w praktyce, wszystko się rozjaśniło. Jedziemy dalej!Gohan

Bardzo fajny kurs. Gratuluję pomysłu i przede wszystkim dobrania takiej formy, aby w prosty i przejrzysty sposób zapoznać początkujących z podstawami elektroniki. Myślę, że skorzystają zarówno osoby będące na początku tej fascynującej drogi, jak i osoby bardziej doświadczone. Nie zaszkodzi bowiem sobie przypomnieć co nieco (…)MikieMan

Podsumowanie

Gwarantujemy, że nowy kurs to świetna kontynuacja poprzedniej serii – jesteśmy również przekonani, że zdziwisz się, jak dużo już wiesz i co możesz zbudować. Wystarczy, że poznasz kilka nowych elementów. Dlatego już teraz zachęcamy do zaopatrzenia się w zestaw elementów i do lektury kolejnej części kursu, w której od razu poznasz aż pięć nowych elementów!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 345

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Pamiętaj, że podczas nauki elektroniki najważniejsza jest praktyka. Nauka z kursu ma sens, gdy możesz samodzielnie wykonać wszystkie ćwiczenia, zbudować i przetestować układy, zrobić własne pomiary itd. Samo czytanie to za mało – zachęcamy więc do działania.

Nawigacja kursu


Autorzy kursu: Damian Szymański, Michał Kurzela, ilustracje: Piotr Adamczyk. Zakaz kopiowania treści kursów oraz grafik bez zgody FORBOT.pl. Data ostatniego sprawdzenia tego wpisu: 18.06.2024.

elektronika, forbot, kurs, kursElektroniki2, podstawy

Trwa ładowanie komentarzy...