Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

Podstawy 30.10.2017 Damian (Treker)

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy może zacząć tworzyć ciekawe, elektroniczne projekty!

Kurs Raspberry Pi od podstaw, to seria artykułów, która wprowadzi każdego w świat tego niezwykle popularnego komputera jednopłytkowego.

Nawigacja serii artykułów:
następna część »

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Czym jest Raspberry Pi?

Raspberry Pi to najpopularniejszy na świecie minikomputer wielkości karty kredytowej! Dzięki stosunkowo niskiej cenie i ogromnym możliwościom szybko zyskał on miliony fanów. Na małej płytce znajdziemy m.in. 4-rdzeniowy procesor, pamięć RAM, złącza USB, Ethernet oraz HDMI. Najnowsza wersja (używana w kursie) wyposażona jest również w moduł WiFi oraz Bluetooth.

Dodatkowo na płytce znajdują się uniwersalne złącza GPIO, do których podłączyć można różne elementy elektroniczne (np. diody, przyciski, czujniki). Producent przygotował również złącze, za pomocą którego do popularnej malinki podłączyć można dedykowaną kamerę.

Raspberry Pi to mały komputer „PC” z wyjściami pozwalającymi na łatwe podłączenie elementów elektronicznych np. czujnika temperatury.

Dla kogo kurs Raspberry Pi?

Kurs został przygotowany z myślą o zupełnie początkujących. Nie jest wymagana znajomość Raspberry Pi, programowania lub systemów z rodziny Linux. Mile widziana znajomość podstaw elektroniki (z naszego kursu), jednak nie jest to warunek konieczny!

Część elektroniczna opisana i wytłumaczona jest w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać osoby bez doświadczenia elektronicznego. Warto wykonać takie ćwiczenia, aby poznać w pełni możliwości Raspberry Pi!

Rasberry Pi ma niezliczone zastosowania! Aby skorzystać z możliwości jakie daje nam popularna malina trzeba zrobić pierwszy krok i dobrze poznać podstawy pracy z tym komputerem. Kurs zaczyna się od zupełnych podstaw Raspberry Pi: od instalacji systemu (na kilka sposobów), przez niezbędne konfiguracje i biegłe korzystanie z Linuxa, aż po uniwersalne porty GPIO.

Po wykonaniu ćwiczeń każdy będzie potrafił biegle posługiwać się RPi, tworzyć własne projekty i korzystać z rozwiązań opisanych przez innych fanów malinki.

Jedna z konfiguracji obudowy, która ułatwia testowanie kamery.

Zestawy do kursu Raspberry Pi

Tak jak w przypadku innych kursów FORBOTa przygotowaliśmy gotowe zestawy, które zawierają  elementy niezbędne do wykonania ćwiczeń opisanych w artykułach. Do zestawów dodawane są również unikalne kody pozwalające na rejestrację zestawów w naszym systemie. Dzięki temu możliwe jest m.in. potwierdzenie ich oryginalności oraz szybsze uzyskanie pomocy na forum!

Dostępne są trzy wersje zestawów:

 • Zestaw rozszerzony – zawiera Raspberry Pi, zasilacz, obudowę, kartę pamięci, kamerę oraz inne niezbędne komponenty, w tym również elementy elektroniczne! Ten zestaw pozwoli na wykonanie wszystkich ćwiczeń z kursu.
 • Zestaw podstawowy – pozbawiony jest elementów elektronicznych oraz kamery (którą można dokupić dodatkowo). Ten zestaw nie pozwoli na wykonanie ćwiczeń związanych z elektroniką, podłączaniem czujników, diod itd.
 • Zestaw akcesoriów – dla osób, które mają już swoje Raspberry Pi 3, zasilacz oraz kartę pamięci i chciałyby dokupić same akcesoria.

Zestaw do kursu Raspberry Pi

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!


Kup w Botlandzie »

W zestawie rozszerzonym znajduje się kamera HD oraz komplet elementów elektronicznych, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości tego minikomputera. Podczas kolejnych lekcji zajmiemy się sterowaniem portami GPIO, co pozwoli na korzystanie z przycisków, diod i buzzera. Sprawdzimy również w praktyce popularny czujnik temperatury. Wszystkie eksperymenty będzie można wykonać na dołączonej małej płytce stykowej – bez konieczności lutowania!

Spis treści kursu Raspberry Pi

Kurs podzielony został na artykuły omawiające poszczególne zagadnienia związane z RPi. Wszystkie części kursu dostępne będą całkowicie za darmo. Do wykonania ćwiczeń praktycznych potrzebne będą elementy wchodzące w skład przygotowanych zestawów.

 1. Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – wstęp, spis treściczytasz ten artykuł
 2. Kurs Raspberry Pi – #2 – czym jest popularna malinka?
 3. Kurs Raspberry Pi – #3 – obudowa, radiatory, kamera
 4. Kurs Raspberry Pi – #4 – instalacja systemu, RPi jako PC
 5. Kurs Raspberry Pi – #5 – instalacja/komunikacja przez UART 
 6. Kurs Raspberry Pi  – #6 – instalacja systemu przez sieć – publikacja do 10.12.2017
 7. Kurs Raspberry Pi  – #7 – dostęp zdalny przez VNC
 8. Kurs Raspberry Pi  – #8 – zdalna praca z konsolą
 9. Kurs Raspberry Pi  – #9 – najważniejsze ustawienia
 10. Kurs Raspberry Pi  – #10 – korzystanie z kamery – potrzebny zestaw rozszerzony
 11. Kurs Raspberry Pi  – #11 – podstawy pracy z GPIO – potrzebny zestaw rozszerzony
 12. …tematy kolejnych artykułów będą udostępniane
  wraz publikacją kolejnych części kursu.

Uwaga: Tym razem nie publikujemy od razu pełnego spisu treści, ponieważ chcemy zachować większą elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na komentarze osób korzystających z kursu. Jeśli zauważymy, że pewne zagadnienia wymagają szerszego omówienia to łatwo zmienimy nasze plany i dodamy zupełnie nowe części kursu!

Konfiguracja obudowy z kamera patrzącą do przodu.

Autor kursu

Autorem kursu jest Piotr Bugalski (na forum: Elvis), który zawodowo zajmuje się systemami wbudowanymi. Piotr jest autorem wielu popularnych artykułów, w tym kursu STM32 F1 oraz kursu platformy Intel Edison! Jestem więc przekonany, że nowa seria artykułów przypadnie Wam do gustu i razem wejdziemy w świat Raspberry Pi!

Dlaczego warto uczyć się z tego kursu?

Nasze kursy pisane są przez pasjonatów, którzy znają opisywane zagadnienia z praktyki i wiedzą jak zarazić każdego entuzjazmem do elektroniki! Do tej pory pory tysiące osób uczyło się z naszych kursów np. podstaw elektroniki i programowania Arduino.

Nasze poradniki czytane są rocznie ponad 5 milionów razy, a przykładowe opinie czytelników znaleźć można na podstronie kursy » 

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:59, 30.10.2017

#1

Specjalnie dla osób, które nie mogą się zdecydować między Arduino, a Raspberry Pi przygotowaliśmy osobny artykuł, który w prosty sposób porównuje te dwie platformy » Raspberry Pi vs Arduino – którą platformę wybrać?

SOYER

15:16, 31.10.2017

#2

Dzięki Treker, wprawdzie już zdecydowałem się na Arduino ale zestawy jeszcze nie zamówione;-), taki artykuł mi trochę wyjaśni. No chyba, że namiesza:-)). Jeszcze raz dziękuję.

ArczerMX

15:54, 31.10.2017

#3

Który język programowania zostanie użyty w kursie?

Treker
Autor wpisu
Administrator

17:10, 31.10.2017

#4

ArczerMX, to jest kurs podstaw Raspberry Pi i nie będziemy skupiać się wyłącznie na programowaniu. Jak rozumiem, pytasz głównie o sterowanie GPIO? W tym wypadku zaczniemy od najprostszej wersji, czyli sterowania z poziomu konsoli. Chętnie pokażemy również podstawy Pythona – tutaj czekamy na reakcję czytelników (m.in. właśnie dlatego spis treści kursu jest jeszcze trochę elastyczny).

Z założenia ten kurs ma uczyć biegłego korzystania z RPi w różnych zastosowaniach. Nie chcieliśmy skupiać się tylko na programowaniu, aby nie zniechęcać części czytelników, którym nie jest to potrzebne. Więcej materiałów o programowaniu na pewno pojawi się w kontynuacji kursu (poziom II) – wtedy będziemy już spokojni, że wszyscy mają opanowane podstawy malinki w praktyce. Na ten moment zdecydowanie stawiamy jednak na "wszechstronność" i biegłość pracy z RPi.

KamilK2004

17:15, 31.10.2017

#5

Ale się ciesze na ten kurs :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

18:04, 31.10.2017

#6

KamilK2004, my również - nareszcie ruszamy!

kamdz

21:59, 31.10.2017

#7

A ja niedawno kupiłem odroida... niby powinien być nieco szybszy, ale może warto było zainwestować w rpi dla takiego kursu, a co za tym idzie wsparcia...

Treker
Autor wpisu
Administrator

22:06, 31.10.2017

#8

kamdz, zawsze możesz mieć dwie platformy - na pewno znajdziesz dla nich odpowiednie, praktyczne zastosowania :D

kamdz

0:00, 01.11.2017

#9

Niby tak, ale mam problem z pieniędzmi :) Chodzę do 3 gimnazjum i nie mogę tak co chwila co innego kupować :( ale może uda mi się coś z tego kursu zastosować u siebie :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

0:17, 01.11.2017

#10

Jasne, rozumiem - powodzenia :)

SOYER

11:13, 01.11.2017

#11

Skoro admini proszą o sugestie co do tematów dalszych lekcji, to w komentarzach pod artykułem oficjalnie zgłaszam prośbę o lekcji kilka na temat łączenia RPi i Arduino Oczywiście w odpowiednim czasie kiedy będziemy już tak wyszkoleni by sobie z tym poradzić ;-).

Kto jeszcze za?

Treker
Autor wpisu
Administrator

11:21, 01.11.2017

#12

SOYER, tak jak pisałem w komentarzach do artykułu "Raspberry Pi vs Arduino – którą platformę wybrać?" tym tematem też się na pewno zajmiemy. Jest to idealny temat na drugi poziom kursu RPI lub na zupełnie osobną serię artykułów pisaną z myślą o osobach, które znają obie platformy ;)

rafalski76

10:17, 02.11.2017

#13

To ja jestem za wyborem języka PYTHON w tym kursie :)

krzysztofg0813

9:15, 04.11.2017

#14

Ja proponowałbym zastosowanie raspberry pi w robotyce. Bo do tego chciałbym go wykorzystać

Treker
Autor wpisu
Administrator

10:17, 04.11.2017

#15

krzysztofg0813, pewnie - po omówieniu podstaw będziemy mogli zająć się również takimi programistycznymi zadaniami (np. w ramach kolejnego kursu) ;)

Inari

13:08, 05.11.2017

#16

hey, także jestem za tym by tworzyć coś za pośrednictwem Pythona do Rpi.

Ogólnie najbardziej mnie interesuje zastosowanie Raspberry w tworzeniu elementów inteligentnego domu :) więc fajnie, jakby pojawiło się to w kursie.

Zobacz wszystkie komentarze (28) na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.