Opisz swój projekt na forum i odbierz 50 zł rabatu do sklepu Botland! Sprawdź szczegóły akcji »

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy może zacząć tworzyć ciekawe, elektroniczne projekty!

Kurs Raspberry Pi od podstaw, to seria artykułów, która wprowadzi każdego w świat tego niezwykle popularnego komputera jednopłytkowego.

Czym jest Raspberry Pi?

Raspberry Pi to najpopularniejszy na świecie minikomputer wielkości karty kredytowej! Dzięki stosunkowo niskiej cenie i ogromnym możliwościom szybko zyskał on miliony fanów. Na małej płytce znajdziemy m.in. 4-rdzeniowy procesor, pamięć RAM, złącza USB, Ethernet oraz HDMI. Najnowsza wersja (używana w kursie) wyposażona jest również w moduł WiFi oraz Bluetooth.

Dodatkowo na płytce znajdują się uniwersalne złącza GPIO, do których podłączyć można różne elementy elektroniczne (np. diody, przyciski, czujniki). Producent przygotował również złącze, za pomocą którego do popularnej malinki podłączyć można dedykowaną kamerę.

Dla kogo kurs Raspberry Pi?

Kurs został przygotowany z myślą o zupełnie początkujących. Nie jest wymagana znajomość Raspberry Pi, programowania lub systemów z rodziny Linux. Mile widziana znajomość podstaw elektroniki (z naszego kursu), jednak nie jest to warunek konieczny!

Rasberry Pi ma niezliczone zastosowania! Aby skorzystać z możliwości jakie daje nam popularna malina trzeba zrobić pierwszy krok i dobrze poznać podstawy pracy z tym komputerem. Kurs zaczyna się od zupełnych podstaw Raspberry Pi: od instalacji systemu (na kilka sposobów), przez niezbędne konfiguracje i biegłe korzystanie z Linuksa, aż po uniwersalne porty GPIO.

Uniesiona kamera podłączona do Raspberry Pi.

Jedna z konfiguracji obudowy, która ułatwia testowanie kamery.

Spis treści kursu Raspberry Pi

Kurs podzielony został na artykuły omawiające poszczególne zagadnienia związane z RPi. Wszystkie części kursu dostępne będą całkowicie za darmo. Do wykonania ćwiczeń praktycznych potrzebne będą elementy wchodzące w skład przygotowanych zestawów.

Zestawy do wykonywania ćwiczeń

Tak jak w przypadku innych kursów FORBOTa przygotowaliśmy gotowe zestawy, które zawierają elementy niezbędne do wykonania ćwiczeń opisanych w artykułach. Do zestawów dodawane są również unikalne kody pozwalające na rejestrację zestawów w naszym systemie. Dzięki temu możliwe jest m.in. potwierdzenie ich oryginalności oraz szybsze uzyskanie pomocy na forum!

Dostępne są trzy wersje zestawów:

  • NOWOŚĆ: konfigurator zestawu dla Raspberry Pi 4.
  • Zestaw rozszerzony – zawiera Raspberry Pi, zasilacz, obudowę, kartę pamięci, kamerę oraz inne niezbędne komponenty, w tym również elementy elektroniczne! Ten zestaw pozwoli na wykonanie ćwiczeń z tego kursu oraz z drugiego kursu » Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty).
  • Zestaw podstawowy – pozbawiony jest elementów elektronicznych oraz kamery (którą można dokupić dodatkowo). Ten zestaw nie pozwoli na wykonanie ćwiczeń związanych z elektroniką, podłączaniem czujników, diod itd.
  • Zestaw akcesoriów - dla osób, które mają już swoje Raspberry Pi 3, zasilacz oraz kartę pamięci i chciałyby dokupić same akcesoria.
Zestaw elementów do kursu

 999+ pozytywnych opinii  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!

Zamów w Botland.com.pl »

W zestawie rozszerzonym znajduje się kamera HD oraz komplet elementów elektronicznych, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości tego minikomputera. Podczas kolejnych lekcji zajmiemy się sterowaniem portami GPIO, co pozwoli na korzystanie z przycisków, diod i buzzera. Sprawdzimy również w praktyce popularny czujnik temperatury. Wszystkie eksperymenty będzie można wykonać na dołączonej małej płytce stykowej - bez konieczności lutowania!

Raspberry Pi w obudowie z podłączoną kamerą.

Konfiguracja obudowy z kamera patrzącą do przodu.

Autor kursu

Autorem kursu jest Piotr Bugalski (na forum: Elvis), który zawodowo zajmuje się systemami wbudowanymi. Piotr jest autorem wielu popularnych artykułów, w tym kursu STM32 F1 oraz kursu platformy Intel Edison! Jestem więc przekonany, że nowa seria artykułów przypadnie Wam do gustu i razem wejdziemy w świat Raspberry Pi!

Dlaczego warto uczyć się z tego kursu?

Nasze kursy pisane są przez pasjonatów, którzy znają opisywane zagadnienia z praktyki i wiedzą jak zarazić każdego entuzjazmem do elektroniki! Do tej pory pory tysiące osób uczyło się z naszych kursów np. podstaw elektroniki i programowania Arduino. Co więcej, wiedza zdobyta z ćwiczeń, które są opisane w tym kursie jest potrzebna do wykonania projektów z drugiej serii artykułów o RPi.

Czy artykuł był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena / 5. Głosów łącznie:

Nawigacja kursu

kurs, kursRaspberryPi, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...