Skocz do zawartości

OSCYLOSKOP DSO 150 - zasilanie?


OSKAR07

Pomocna odpowiedź

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką. Zakupiłem u chińczyka hobbystyczny oscyloskop DSO 150. Niestety do zestawu nie był dołożony zasilacz. Proszę o poradę jaki zasilacz sieciowy prawidłowo zasili ten oscyloskop.

https://www.aliexpress.com/store/product/Digital-Oscilloscope-DIY-Kit-Parts-with-Case-SMD-Soldered-Electronic-Learning-Set-1MSa-s-0-200KHz/2008044_32753111065.html?spm=2114.12010608.0.0.jMOXEn

W danych technicznych oscyloskopu znalazłem podane informacje:

Current consumption: ok 120mA - 9V.

Napięcie zasilania nie może być większe niż 10V.

Czy taki zasilacz sprawdzi się ?:

http://allegro.pl/zasilacz-uniwersalny-9v-200ma-i6176859335.html

Link do komentarza
Share on other sites

OSKAR07, zasilacz może działać (ale nie musi), gniazdo w oscyloskopie ma jednak trochę inne wymiary, powinno być 5.5*2.1 mm, niby różnica mała - wszystko zależy od jakości wykonania. Najtaniej będzie zapewne kupić zasilacz i sprawdzić, a w razie problemów wymienić wtyczkę za kilka groszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Zakupiłem podany zasilacz i mam problem:

Po zmierzeniu napięcia na końcówce, miernika wskazuje ... ok 14V (plus w środku, minus na zewnątrz).

Na obudowie zasilacza widnieje informacja: OUT 9V ~ 200mA.

Czy ja coś źle mierzę czy zasilacz jest wadliwy ? Czy powinno to tak być ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tanie zasilacze często dają dużo wyższe napięcie gdy nie są obciążone. To napięcie zazwyczaj spada do 9V kiedy rzeczywiście pociągniesz z niego te 200mA. Ale niestety elektronikę, która bierze mało prądu, potrafi to już spalić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jaka jest szansa, że elektronika jednak ocaleje jak producent podaje następujące informację o poborze natężenia i napięcia przez oscyloskop ?

Current consumption: ok 120mA - 9V.

Napięcie zasilania nie może być większe niż 10V.

Czy można się w jakiś sposób na taką ewentualność (spalenia elektroniki) zabezpieczyć ?

Link do komentarza
Share on other sites

Można na przykład dodać tam stabilizator napięcia.

Może po prostu policz jaki rezystor weźmie 120mA przy 9V (z prawa Oma), podłącz go do tego zasilacza i zobacz jakie wtedy napięcie daje? Z tym, że ten oscyloskop pewnie nie ciągnie 120mA cały czas, tylko to się zmienia w zależności od tego co robi, więc nadal jest ryzyko...

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, kolejna firma Krzak zrobiła kolejną podróbkę. Pewnie jaka dokumentacja taka cena. Miejmy nadzieję, że twórcy Twojego oscyloskopu nie kupili tego szajsu, bo wtedy nie mogliby napisać nawet "10V", prawda?

Obecnie linię scalaków dawnego National Semiconductors (zaczynających się od LM..) przejął Texas Instr. i to jest obecny producent oryginałów:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1117.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak, podłączyłem przed chwilą zasilacz i oscyloskop funkcjonuje. Dymu nie widać 😉

Tylko punkty pomiarowe wskazują wyższe napięcie (spowodowane jednak wyższym napięciem zasilania).

Link do komentarza
Share on other sites

To teraz czekamy na recenzję tego sprzętu. Pobaw się nim trochę, użyj do czegoś sensownego i opisz jak się na tym pracuje. Co umie, czego nie, czego brakuje, co jest wygodne a co skopane, itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.