Skocz do zawartości

TinyLIDAR - radar do Arduino za 15$


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Postęp w technologii LIDARów jest zaskakujący. Są mniejsze, mają coraz większy zasięg, ale wciąż nie są na tyle tanie, aby początkujący robotyk mógł użyć ich w swoich konstrukcjach.Sytuacja ma się jednak zmienić za sprawą kampanii Indiegogo promującej niezwykle prosty w obsłudze TinyLIDAR za jedynie 15$!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest lidar, tylko zwykły czujnik odległości. Do lidara mu jeszcze daleko. To mniej więcej tak, jakby prosty mikrofalowy czujnik zbliżeniowy nazywać radarem. Dokładnie takie same "lidary" są w pisuarach do spłukiwania wody.

Osobiście miałem przyjemność implementować bibliotekę do obsługi VL53L0X i nie bardzo widzę co tam miałoby "obciążać" procesor. Fakt, początkowe ustawienie sensora jest dość pracochłonne, ale kiedy się już to zrobi, to odległość odczytuje się jedną komendą I2C. Żadnego obciążenia tam nie ma.

[ Dodano: 30-07-2017, 00:02 ]

Swoją drogą, to nie pierwszy taki projekt z tym czujnikiem, ale inny nie były aż tak bezczelne, żeby się nazwać lidarem: https://hackaday.io/project/25571-mappydot

[ Dodano: 30-07-2017, 00:04 ]

[ Dodano: 30-07-2017, 00:05 ]

We've already spent countless hours to make the tinyLiDAR Fritzing part for you

Zrobienie części do Frritzinga zajmuje jakieś 10 minut, zakładając słabą znajomość Inkscape-a.

Link do komentarza
Share on other sites

Całkowicie się zgadzam, innowacja jakich mało, najprostszy procek poradzi sobie z takim czujnikiem. Czujnik świetnie działa bo implementowałem na STM32, dużo rejestrów do ustawiania, jednak w dokumentacji nie ma opisów tych rejestrów. Trzeba opierać się na przykładowych kodach, bo nie wiadomo jaki rejestr za co odpowiada. Autorzy chwalą się obniżeniem obciążenia arduino i zminimalizowaniem ilości potrzebnej pamięci. Tak się składa że biblioteka do obsługi czujnika z ST nie jest wcale jakaś obszerna, a odczytywanie odległości po I2C z jednego rejestru nie obciąży żadnego współczesnego uP nawet 8 bitowego. Projekt moim zdaniem nie wprowadza żadnej innowacji

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja jestem dużym fanem wkładania mikrokontrolerów do czujników w celu uzyskania czujnika przyjaźniejszego dla użytkownika. Taki BNO055, który robi za nas fuzję danych z akcelerometru, żyroskopu i kompasu, albo takie OpenMV, które wykryje twarze czy fiduciale to bardzo fajne narzędzia. No rzeczywiście ten VL53L0X ma bardzo tragiczny interfejs, jakby był niedokończonym półproduktem z założeniem "naprawimy w programie" (oczekuję, że wypuszczą prędzej czy później nową wersję łatwiejszą w obsłudze). Ale mimo wszystko sama tylko inicjalizacja czujnika i zapalenie LED-a to trochę mało dla takiego mikrokontrolera -- mogliby jednak dodać tam jakieś filtrowanie wyników, konfigurowalne przerwania (żeby na przykład główny procesor urządzenia mógł sobie spać dopóki nie pojawi się coś w zasięgu), a skoro to ma być "LIDAR", to może nawet kod zbierający dane z obracającego się czujnika i przeliczający je na punkty w przestrzeni. Do tego przeprojektować kształt płytki tak, żeby się to łatwo dało zamontować na jakimś serwie i rzeczywiście mamy LIDAR...

Link do komentarza
Share on other sites

Na prawdę tak skomplikowany kod?
https://github.com/pololu/vl53l0x-arduino/blob/master/VL53L0X.cpp
Bez przesady, żeby brać 15$ za takie coś co stanowi tylko interfejs do czujnika... Sam czujnik na płytce można kupić za około 9 zł, mikrokontroler STM32 około 4 zł, ATMega podobnie, chińskie Arduino jakieś 11 zł, jako zewnętrzny kontroler. Daleko temu do około 57 zł za ten modulik, który potrafi tyle samo... Ale strona na której prowadzą kampanię lubi tego typu projekty, podobnie jak one dollar board, która chyba nigdy nie ujrzała światła dziennego (a przynajmniej ja nie dostałem xd)

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.