Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #8 - praca w konsoli, podstawy Linuksa


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Zdecydowana większość czytelników korzysta z Windowsa i przyzwyczajona jest do środowisk graficznych. W przypadku Linuksa ważniejsza jest jednak praca z poziomu konsoli tekstowej.Pora na przyspieszony kurs podstaw Linuksa. Najważniejsze komendy, funkcje oraz programy, które są konieczne do pracy z Raspberry Pi.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Garść uwag do 8 części kursu:

- https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/terminal;7535.html ; - "Dostęp do terminalu..."

- "Jeśli podłączyliśmy naszą malinkę do monitora, możemy uruchomić emulator terminala." ale możemy też uruchomić tty1 naciskając Ctrl+Alt+F1 ;

- emulator możemy też uruchomić skrótem Ctrl+Alt+T

- natomiast jak już uruchomiliśmy emulator terminala to dobrze wiedzieć, że "kulturalnie" wychodzimy z niego przez wpisanie exit lub naciśniecie Ctrl+D ;

- "Listę wszystkich wydanych wcześniej poleceń zobaczymy wpisując polecenie:" history, warto by wspomnieć, że history -c kasuje/czyści historię naszych działań w konsoli.🙂

-jeżeli mamy "spolonizowany" system to część komunikatów będzie po polsku.

Ogólnie super wyłożone podstawy, tak trzymać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zastanawiam się co za procesor ma moje (zdobyczne) RPi?
Cortex-A71 czy Cortex-A72

Polecenie: cat /proc/cpuinfo pokazuje taką treść:

2342343.thumb.png.6a1e121ee08fda1bc1f8b10422610845.png

Na procesorze mam takie oznaczenia:

20210206_223334.thumb.jpg.9007abb125f8a6036b91e8a93a0ed8d9.jpg

Według tej strony:

https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bcm2711/README.md

wnioskuję że "Cortex-A72", czyli co innego niż podaje Linux. Czy to może jakieś pakiety trzeba odświeżyć w Raspbianie? 🤔

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, enikan napisał:

Czy to może jakieś pakiety trzeba odświeżyć w Raspbianie?

Raspbian i tak jest kompilowany na ARMv6, co najwyżej możesz sobie sam wszystko przekompilować na siódemkę (jak masz dużo czasu i cierpliwości).

10 godzin temu, enikan napisał:

Według tej strony:

https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bcm2711/README.md

wnioskuję że "Cortex-A72", czyli co innego niż podaje Linux

Więc uważasz, że kernel, który sczytuje sobie dane z procesora i pokazuje w cpuinfo się myli, a informacja na stronie jest bardziej wiarygodna? Jak Ci w telewizji powiedzą że białe jest czarne a czarne jest białe to komu uwierzysz, telewizji czy własnym oczom?

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

możesz sobie sam wszystko przekompilować na siódemkę (jak masz dużo czasu i cierpliwości)

Na szczęście na razie nie mam takich zapędów. Wszystko działa wystarczająco dobrze. Tak się tylko zastanawiałem, bo na screenach w kursie widać nowszy procesor niż u mnie, chociaż to niby było tworzone na RPi 3. Nie wspomnę o tym, co ma być według informacji producenta...

9 minut temu, ethanak napisał:

kernel, który sczytuje sobie dane z procesora

Właśnie się zastanawiałem z czego to zczytuje. Czy faktyczny stan, czy to od kompilacji jajka zależy...

Tak czy inaczej, to tylko sprawa teoretyczna. Do nauki mam wystarczającą wersję, a jak kiedy szybkości braknie, to zaczekam na RPi 5 albo coś innego...

@ethanak dzięki! 🍺

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, enikan napisał:

Właśnie się zastanawiałem z czego to zczytuje

Przykładowo: ten sam system zainstalowany na dwóch różnych maszynkach (zero i trójka) pokazują różne procesory, więc raczej nie od kompilacji. Przez "ten sam" rozumiem instalację w identyczny sposób z tego samego pliku obrazu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.