Skocz do zawartości

Kurs FPGA - #12 - QUIZ, podsumowanie kursu


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Za nami wszystkie odcinki kursu podstaw FPGA. Nadszedł czas, aby podsumować informacje na temat tych niezwykle ciekawych układów.Tym razem przygotowaliśmy test, dzięki któremu sprawdzicie umiejętności zdobyte podczas kursu. Liczymy również na Wasze opinie i sugestie, które pozwolą przygotować kontynuację tej serii.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

są błędy w odpowiedziach. Np. w pytaniu o instrukcję współbieżną

Processes work in parallel in vhdl.

Czyli sama instrukcja procesu jest instrukcją współbieżną. Pytanie jest źle sformułowane (jest więcej niż jedna odpowiedź prawidłowa) a wybrać można tylko jedną (i tylko jedna jest oceniana jako prawidłowa)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

FlyingDutch, dziękuję za zgłoszenie, sprawdzę wszystko raz jeszcze, a teraz ukrywam to jedno pytanie, aby nie robić ewentualnego zamieszania. W puli pytań jest znacznie więcej, więc nadal każdy otrzyma do rozwiązania 15 pytań 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej!

Jestem świeży jeśli chodzi o VHDL i FPGA.

Kurs jest świetny dla początkujących.

Bardzo dziękuję za obrazowe objaśnienie podstaw.

Czy jest szansa na wersję w PDF?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny kurs, ale jednej rzeczy bardzo mi brakowało: motywacji. Chodzi o to, że po przerobieniu całego kursu nadal nie wiem do czego może mi się to przydać i jakie ogólnie ma to zastosowania. W kursie nie było ani jednego przykładu konkretnego zastosowania. Dla porównania, w kursie STM32L4 już na samym początku jest sugestia, że tego typu rozwiązania mogą być używane w terminalach płatniczych, dekoderach TV, urządzeniach medycznych itp. Samemu też łatwo wpaść na to, że można ich użyć np. do budowy robotów jako bardziej wypasiony zamiennik Arduino.

A do czego można użyć FPGA?

Odpowiedź na to pytanie nadal jest dla mnie zagadką. Z pobieżnej lektury artykułów na Wikipedii dowiedziałem się, że Microsoft użył tego do swojej wyszukiwarki Bing i że jakaś firma użyła FPGA zamiast robienia własnych układów na zamówienie, bo miała mały nakład i tak wychodziło taniej. Nie brzmi to zachęcająco.

W dodatku, w kursie nie ma wzmianki o parametrach układu. Domyślam się, że jego zaletą nie jest to, że można z niego zrobić przerośniętą i drogą bramkę logiczną OR, tylko że może w nim takich bramek równolegle funkcjonować… no właśnie, ile? Przy mikrokontrolerach znamy pojemność pamięci i taktownie zegara, więc wiemy na co mogą sobie pozwolić. A jak liczy się wydajność FPGA? Co maksymalnie da się z tych układów wycisnąć? Tego też w kursie nie było.

Nie mam więc pojęcia co w praktyce da się z tym urządzeniem zrobić. Kurs pozostawił we mnie wrażenie, że to do czego ten układ jest zdolny, to bycie bramką logiczną, prostym automatem skończonym itp. Czyli tym, co zrobiliśmy w ćwiczeniach. Wszystkie te zastosowania może ilustrują funkcjonowanie i pozwalają uczyć się języka, ale z praktycznego punktu widzenia są nudne i zupełnie nie uzasadniają zastosowania FPGA w porównaniu z innymi, prostszymi rozwiązaniami. W efekcie, mam wrażenie, że w tym kursie zdobyłem wiedzę, która do niczego mi się nie przyda.

PS. Łezka w oku mi się kręci, gdy patrzę na wyjście VGA, wyświetlacze-segmentowe oraz niezliczone piny płytki, wszystkie pominięte w kursie. Czuję mocne FOMO.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 11.12.2021 o 18:49, adamnar napisał:

W dodatku, w kursie nie ma wzmianki o parametrach układu.

Ar u sure?

image.thumb.png.d38f670af88cf71d6662a99391d35668.png

Dnia 11.12.2021 o 18:49, adamnar napisał:

PS. Łezka w oku mi się kręci, gdy patrzę na wyjście VGA,

O tym możesz poczytać w projektach użytkowników 😉 

Kurs STM32L4 jest zupełnie inną półką kursów, jest pisany bardzo wnikliwie kurs FPGA też jest wnikliwie napisany, ale jest też dużo trudniejszy i ciężko ująć niektóre kwestie.

Pytasz o zastosowania, nie pamiętam czy jest coś o tym w kursie, ale możesz sobie wyobrazić że tak jak masz w jakimś mikrokontrolerze sprzętowe układy perferyjne które działają szybko bo są sprzętowe, to tu masz taki układ który robi sprzętowo to co sobie wymyślisz. Więc FPGA używasz tam gdzie chcesz zaprojektować własny układ scalony, który będzie coś realizował - może to być sterownik diod WS2812B z magistralą I2C - po syntezie układ będzie widziany jako urządzenie I2C i zapomnisz że jest to jakieś FPGA - po prostu będzie to sprzętowy sterownik. 

Co do bardziej konkretnych zastosowań - testowanie, sprzęt który ma się dostosowywać do warunków - zamiast robić poprawki w sprzęcie możesz zrobić poprawkę w syntezie układu FPGA. Elastyczność jest tu dużą zaletą.

Do wad trzeba zaliczyć spory koszt w porównaniu z masową produkcją dedykowanych ASICów, większe zużycie energii.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.