Kurs FPGA – #12 – QUIZ, podsumowanie kursu

Kurs FPGA – #12 – QUIZ, podsumowanie kursu

Za nami wszystkie odcinki kursu podstaw FPGA. Nadszedł czas, aby podsumować informacje na temat tych niezwykle ciekawych układów.

Tym razem przygotowaliśmy test, dzięki któremu sprawdzicie umiejętności zdobyte podczas kursu. Liczymy również na Wasze opinie i sugestie, które pozwolą przygotować kontynuację tej serii.

Celem kursu było wprowadzenie osób zaznajomionych z techniką cyfrową do świata FPGA. Układy programowalne to bardzo ciekawy temat, który niestety nie jest zbyt popularny wśród hobbystów.  Od początku kurs skupiał się na prostych ćwiczeniach praktycznych. Podstawy teoretyczne, które zniechęcają najwięcej osób, udało nam się ograniczyć do minimum. Wierzymy więc, że dzięki tej serii więcej osób zainteresuje się układami programowalnymi.

Zawartość kursu podstaw FPGA

Wszystkie artykuły związane z tą serią znaleźć można pod tagiem kursFPGA. Podczas kolejnych części omówiliśmy najważniejsze różnice między różnymi rodzinami układów PLD, a następnie skupiliśmy się na poznaniu używanego zestawu Elbert v2.

Zestaw elementów do kursu

 999+ pozytywnych opinii  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw uruchomieniowy Elbert v2 - Spartan 3A z wszystkimi niezbędnymi peryferiami do wykonania ćwiczeń z kursu FPGA!

Zamów w Botland.com.pl »

Po niełatwej konfiguracji środowiska programistycznego przeszliśmy do ćwiczeń. Od omówienia struktury kodu, przez proste operacje logiczne, implementację multiplekserów, rejestrów, aż po automaty skończone. Na koniec sprawdziliśmy również działanie edytora graficznego, w którym można dosłownie rysować układy cyfrowe.

QUIZ - sprawdź swoją wiedzę

Poniższy QUIZ pozwala na sprawdzenie wiedzy zdobytej podczas kursu podstaw FPGA. Pytania dotyczą ogólnych zagadnień związanych z układami programowalnymi oraz zestawu używanego w kursie.

Kliknij poniższy przycisk „Rozpocznij quiz” i sprawdź co wiesz o FPGA! Po kliknięciu będziesz miał 10 minut, aby odpowiedzieć na 15 wylosowanych pytań. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi pojawiają się w losowej kolejności. Do dzieła!

Tablica wyników: QUIZ z podstaw FPGA i VHDL

#NazwaDodanyPunktyWynik
Tabela ładuje się
Brak dostępnych danych

Podsumowanie

Kurs ten omawia wyłącznie podstawy, więc jest on dobrym wstępem do dalszych, samodzielnych testów układów programowalnych. Kilka projektów wykorzystujących zestaw z kursu zostało już opisane przez czytelników na naszym forum. Zachęcamy do dzielenia się własnymi projektami. Co więcej, liczymy również na Wasze komentarze i sugestie dotyczące ewentualnej kontynuacji tego kursu!

Osoby, które po lekturze naszych poradników uznały, że FPGA to "nie ich bajka" na pewno znajdą dla siebie inny ciekawy kurs. Warto zwrócić uwagę np. na kurs programowania STM32 F4 oraz na serię omawiającą zupełne podstawy Raspberry Pi.

Autor kursu: Adam Bemski
Redakcja: Damian Szymański
Ilustracje, testy: Piotr Adamczyk

Nawigacja kursu

O autorze: Adam Bemski

Adam Bemski
Autorem kursu jest Adam Bemski, specjalista od systemow wbudowanych. Pracuje w obszarze automatycznego testowania urządzeń z funkcjonalnością IoT. Adam dodatkowo prowadzi zajęcia z techniki mikroprocesorowej na wyższej uczelni DHBW Stuttgart. Więcej szczegółów o Adamie na blogu adambemski.com.

fpga, kurs, kursFPGA, vhdl

Trwa ładowanie komentarzy...