Skocz do zawartości

Odroid c1/c2 - czy nada się do domowego zastosowania?


kamdz

Pomocna odpowiedź

Dystrybutorzy tych płytek tworzą swoje obrazy pod konkretne architektury na czym innym wątpię aby to ruszyło.

To jest bardzo istotna uwaga, bo musisz sobie zdawać sprawę z tego, że jesteś tutaj całkowicie zdany na dystrybutora, który zrobi jeden czy dwa obrazy na samym początku, jak płytka trafi do sprzedaży, a potem zajmie się nowszymi płytkami i raczej sprawę oleje. No i zostaniesz ze swoim Ubuntu "Sędziwy Staruszek", z dziurawym kernelem, ze starymi bibliotekami do SSL-a, z niepatchowaną przeglądarką, etc. Niektóre rzeczy jeszcze możesz sobie sam pokompilować, jak masz nadmiar wolnego czasu, ale kernel ma binarne bloby producenta i nic na to nie poradzisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko dodam od siebie, że używanie takiego mini-komputerka do pracy to zadanie dla prawdziwych masochistów. To bardzo fajne platformy, a ich prędkość jest oszałamiająca, ale nie mają najmniejszych szans jak chodzi o wydajność nawet z dość wiekowym PC-tem. Po prostu nie do tego zostały stworzone. Mają niski pobór prądu, mogą być wbudowane w miniaturowe urządzenie, ale ich zastosowanie to rynek embedded, a nie praca jako desktop.

Co ciekawe nawet tworzenie aplikacji embedded na płytki typu beagle, czy rpi nie odbywa się na nich, ale na PC-cie. Po prostu zwykła kompilacja jądra na takiej płytce to zadanie na godziny - a na solidnym komputerze stacjonarnym minuta i gotowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Mają niski pobór prądu, mogą być wbudowane w miniaturowe urządzenie, ale ich zastosowanie to rynek embedded, a nie praca jako desktop.

Co ciekawe nawet tworzenie aplikacji embedded na płytki typu beagle, czy rpi nie odbywa się na nich, ale na PC-cie. Po prostu zwykła kompilacja jądra na takiej płytce to zadanie na godziny - a na solidnym komputerze stacjonarnym minuta i gotowe.

Bardzo ważna uwaga. Popieram i sam kiedy coś robię z Beagle Board wolę napisać, edytować plik na PC a potem tylko wysłać (podmienić, skopiować odpowiednie pliki) np. po zwykłym UART 'cie.

Tak naprawdę docelowo to ma chodzić nawet bez powłoki x - ów i tylko z zadanym programem i koniec.

Zrobiono tak dlatego, że te procesorki niedługo będą kosztowały centy a prościej jest napisać program w jakimś języku wysokiego poziomu, zamiast bawić się w dedykowane mikrokontrolery jednoukładowe i asemblera lub nawet c.

Choć mogę się mylić nie jestem programistą, jedynie amatorem kulawo naśladującym "wielkich"

Link do komentarza
Share on other sites

Jak będziesz miał kiedyś chwilę czasu, polecam uruchomić NFS i bootować beagla z sieciowym systemem plików. Wtedy nic nie trzeba kopiować, można kompilować czy edytować kod na PC i od razu jest dostępny na płytce. Do tego np. gdb spokojnie działa po sieci, więc program pisze się lokalnie na PC a wszystko śmiga na płytce. Niby można też używać scp, ale przy większych programach NFS to super rozwiązanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i padłem, niestety nie wiem jak to uruchomić, jak to działa (to chyba jakiś protokół sieciowy - zdalny). Na to jestem za cienki - niestety. Być może to podstawa i tego teraz uczą w szkołach... niestety odpadam...

[ Dodano: 21-04-2017, 11:02 ]

bootować beagla z sieciowym systemem plików. Wtedy nic nie trzeba kopiować, można kompilować czy edytować kod na PC i od razu jest dostępny na płytce. Do tego np. gdb spokojnie działa po sieci.

No właśnie wszystko to fajnie brzmi tylko trzeba wiedzieć jak to skonfigurować, ustawić, zainstalować? Ja dodatkowo na co dzień użytkuję produkt z Redmont więc o Linuxach mam bardzo nikłe pojęcie... szkoda bo było by to fajne rozwiązanie.

Zaraz, zaraz a czy to nie jest to co ta płytka realizuje natywnie po USB micro po wpisaniu adresu bodaj 192.168.7.2 dostajemy to co jest na tym serwerze co tam chodzi? Między innymi Cloud9 i inne narzędzia?

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro lubisz M$ to proponuję chociaż odpalić maszynę wirtualną a na niej linuxa. Ogólnie łatwiej jest pracować na tym samym systemie w obu platformach. Google znajduje sporo tutoriali z instrukcją jak NFS skonfigurować. Pierwszy raz trochę jest roboty, ale jak się opanuje procedurę to nie jest takie straszne. Przykładowy opis: http://linuxkernel51.blogspot.com/2015/08/boot-beaglebone-black-with-nfs.html

Link do komentarza
Share on other sites

Całkiem przejrzysty tutorial. Dzięki:)

P.S. Czy lubię M$ - wszędzie to jest dookoła w Polsce. W Norymberdze i Lipsku gdzie byłem w pracach władze miasta i wszelkie urzędy pracują na Pingwinach, każdy przechodzi odpowiednie szkolenie jak tym zarządzać i administrować - na naszych uczelniach nadal uczy się Turbo Pascala jako "podstawy" programowania... i M$ (nie chcę tego nawet komentować).

Nie odbiegajmy jednak od tematu bo jego treścią była pomoc koledze w wyborze płytki do "zastosowań w domu".

Link do komentarza
Share on other sites

Ad. 3/ "Jak mam dysk na USB i zasilacz 2,5A to zadziałałoby?" - Być może tak ale ja osobiście bym nie ryzykował.

(...)

Zauważ, że standard USB 2.0 daje Ci takie parametry 5V i 500mA - czyli już prawie 1A idzie do dysku - Zostaje Ci 1,6A na Odroida - trochę to mało jak Widzisz.

W przypadku dysku HDD w obudowie z interfejsem USB 3.0 pobór prądu może być większy nawet w granicach 1,5A - pytanie co wtedy?

No właśnie wtedy jest to co ja miałem z dyskiem 2.5 i zasilaczem oryginalnym 2000mA:

- start odroida

- po 1 sekundzie start USB 3.0

- start dysku 2.5 cala z USB 3.0

- odcięcie prądu dla uruchamiającego się odroida

- restart odroida i tak w kółko....

Jeśli już się Zaweźmiesz na komputer to minimum z minimum to takie coś:

ZASILACZ

12V? Odroid XU4, C2 i dysk 2.5 na USB idą z 5V...

ja mam coś takiego: https://www.elfadistrelec.pl/pl/zasilacz-impulsowy-do-szyny-din-10-mean-well-mdr-60/p/16976146?channel=b2c&price_gs=115.128&wt_mc=pl.cse.gshop.pl.-&source=googleps&gclid=Cj0KEQjw2-bHBRDEh6qk5b6yqKIBEiQAFUz29jmWb0yAyfdmExW7915kok_DULxlcGgtDpt7t6O91ioaAvzP8P8HAQ

Kolego @Kamdz: myślę, że masz już sporo informacji teoretycznych jak na początek Twojej przygody z SBC, Linuxem i sprzętem w ogóle. Podejmij jakąś decyzję i daj nam znać - jak będziesz mieć ze sprzętem jakiś konkretny problem to chętnie Ci pomogę w miarę moich możliwości... A na razie to taka Polaków rozmowa przy pustych kieliszkach na stole 🙂 Polej coś a powiem Ci czy Twój trunek jest wart żeby o nim rozprawiać 😃

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż... Dostałem już informację że ta płytka jest w zupełności wystarczająca do takich zastosowań, dostałem też że jest szybka ale i tak wolniejsza:-) myślę że od mojego pentium 4 będzie i tak szybsza:-) oglądałem też filmiki na których ładnie działało 4k i libre office więc ja się do tego przekonałem... Problem w tym, że mam 15 lat i mimo że nazbierałem już wystarczająco pieniędzy to wg. mojego taty jak to bierze tak mało prądu to nie może być dobre:-( okazało się więc że do domowych zastosowań raczej mi nie pozwoli narazie kupić ale na serwer nas prędzej... W związku z tym mam jeszcze pytanie czy odroid c1 dałby sobie radę z omv bo zawsze byłoby to 80 taniej... I narazie pewnie na tym skończy się moja przygoda z sbc... Przynajmniej do 18 lat;)

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż... Dostałem już informację że ta płytka jest w zupełności wystarczająca do takich zastosowań, dostałem też że jest szybka ale i tak wolniejsza:-) myślę że od mojego pentium 4 będzie i tak szybsza:-) oglądałem też filmiki na których ładnie działało 4k i libre office więc ja się do tego przekonałem... Problem w tym, że mam 15 lat i mimo że nazbierałem już wystarczająco pieniędzy to wg. mojego taty jak to bierze tak mało prądu to nie może być dobre:-( okazało się więc że do domowych zastosowań raczej mi nie pozwoli narazie kupić ale na serwer nas prędzej... W związku z tym mam jeszcze pytanie czy odroid c1 dałby sobie radę z omv bo zawsze byłoby to 80 taniej... I narazie pewnie na tym skończy się moja przygoda z sbc... Przynajmniej do 18 lat;)

1/ Dostałeś taką informację bo dystrybutor żyje ze sprzedaży tego - pomyśl o tym, przemyśl sprawę ze trzy razy bo jak widzę zgromadzenie budżetu trochę trwało.

2/ Nie będzie szybsza od Twojego Pentium - to inna architektura, inna konstrukcja procesora, inna liga układów, i nie ma co tutaj porównywać częstotliwości taktowania liczy się wydajność danej architektury w konkretnym zadaniu.

Popatrz nie przemontujesz mikroporcesora z kamery video do aparatu cyfrowego i odwrotnie bo to są układy "dedykowane" pod dane obliczenia. Tak samo nie ma co porównywać P4 ze zredukowaną listą instrukcji RISC z procesorem Exynos (Odroid), który z tego co ogarniam ma architekturę CISC i pełną listę instrukcji do różnych zastosowań, głównie embedded czyli np NAS.

3/ Nie ma się co zniechęcać do sbc, teraz masz lat naście Poćwiczysz na Odroidzie, zobaczysz co i jak działa co i jakiej potrzebuje wydajności a w wieku lat 18 Będziesz już bogaty w wiedzę co i gdzie ma zastosowanie.

Sugeruję jednak Abyś przemyślał zakup C1 bo Możesz się rozczarować i tylko Cię to zniechęci.

[ Dodano: 21-04-2017, 22:09 ]

12V? Odroid XU4, C2 i dysk 2.5 na USB idą z 5V...

Mój błąd. Pomyliłem linki... ma być to zasilacz na 5V DC

Link do komentarza
Share on other sites

No cóż... Dostałem już informację że ta płytka jest w zupełności wystarczająca do takich zastosowań, dostałem też że jest szybka ale i tak wolniejsza:-) myślę że od mojego pentium 4 będzie i tak szybsza:-) oglądałem też filmiki na których ładnie działało 4k i libre office więc ja się do tego przekonałem... Problem w tym, że mam 15 lat i mimo że nazbierałem już wystarczająco pieniędzy to wg. mojego taty jak to bierze tak mało prądu to nie może być dobre:-( okazało się więc że do domowych zastosowań raczej mi nie pozwoli narazie kupić ale na serwer nas prędzej... W związku z tym mam jeszcze pytanie czy odroid c1 dałby sobie radę z omv bo zawsze byłoby to 80 taniej... I narazie pewnie na tym skończy się moja przygoda z sbc... Przynajmniej do 18 lat;)

1. Jest image na SD dla C1 z OMV.

2. Odroid C1 już "odszedł" do lamusa historii raczej patrząc na tempo rozwoju. Obecnie jest C1+ a najnowszy C2 jest już 64-bitowy. Ja bym nie brał już C1+ (pomimo jeszcze nie do końca rozpracowanego systemu 64-bit vs. 32-bit) tylko to co jest obecnie najbardziej wspierane. te 80 pln to nie jest aż taka duża różnica, a zobacz na przewagę C2:

- więcej ramu (2GB vs. 1GB),

- wydajniejszy procek (S905 64-bit vs. S805 32-bit)

- wydajniejsza pamięć (912MHz vs 792MHz),

- HDMI 2.0 4K vs. 1.4 FullHD

- wydajniejsza pamięć eMMC 5.0 HS400 vs. eMMC 4.5 HS200 (eMMC z C2 jest zgodna z Odroid XU4, a ta z C1+ nie, więc w miarę rozwoju nie przełożysz)

- grafika 3 rdzenie 700MHz vs. 2 rdzenie 600MHz

- obsługa kart SD @83MHz vs. @78MHz

Tu bardziej szczegółowe porównanie: http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

Z "minusów" C2 to tak jak już pisałem BRAK SPI (S905 nie ma go w ofercie) oraz brak zegara czasu rzeczywistego podtrzymywanego bateryjnie na płytce (jest jednak dodatkowy moduł z zegarem wpinany w GPIO albo w linuxie ustawiasz jak np. ja klienta NTP i po restarcie synchronizuje się z czasem atomowym z netu).

3. Jeśli chcesz używać do multimediów to będzie szybsze i lepsze niż P4 - masz wspomaganie dla h264/30fps, h265 4K/60fps, HEVC, IPTV player, jest zupełnie ciche (bezwiatrakowe), bezproblemowo sterowane z pilota od TV po CEC-HDMI albo z dodatkowego pilota przez dedykowany zamontowany w standardzie NEC odbiornik podczerwieni. Z włożonym donglem bluetooth 4.1 działają "z pudełka" głośniki BT i słuchawki BT jakby mało było tego co TV daje.

4. Jak do zastosowań ewidentnie serwerowych, to pamiętaj, że P4 ma pewnie kilka SATA na podpięcie dysków, których tu brak, a dyski na USB2.0 to też nie pośmigają - USB3.0 jest dopiero w XU4. Pamiętaj jednak o energożerności takiego kompa na P4 - myślę, że kilkanaście do kilkudziesięciu razy więcej prądu zje P4 niż SBC - tu może być "schowane" te 80 pln które musiałbyś wydać więcej. I to pewnie jeszcze większa różnica wyjdzie niż te 80 PLN w skali roku jak porównasz serwer chodzący 24/7 w oparciu o P4 z Odroidem...

5. Oszczędność miejsca oczywista na korzyść Odroida 🙂

6. No i przyzwyczajenie domowników - nie przekonam już moich dwóch domowniczek, że filmy online można na laptopie oglądać (np. cda) skoro mają to na tv 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwolę dorzucić do dyskusji swoje "trzy grosze"

1. ARM to RISC a Intel to SISC czyli ten pierwszy potrzebuje mniej cykli procesora na wykonanie instrukcji, co daje mu przewagę szybkości w niektórych zastosowaniach.

2. ARM-y nie mają tak rozbudowanej architektury jak x86 więc przy wielu obliczeniach nie radzą sobie tak dobrze, za to pobierają mniej prądu.

3. Przy przeglądaniu internetu nawet dwurdzeniowy Intel z 2 GB RAM potrafi mocno zwolnić.

4. Kompilacja jądra linuksa i softu nie jest taka trudna tylko czasochłonna, gorzej jak twórcy oprogramowania do C wrzucili np. kod asm natywny dla architektury x86.

Link do komentarza
Share on other sites

bo jak widzę zgromadzenie budżetu trochę trwało

Tak z pół roku 😉

1. Jest image na SD dla C1 z OMV.

2. Odroid C1 już "odszedł" do lamusa historii raczej patrząc na tempo rozwoju. Obecnie jest C1+ a najnowszy C2 jest już 64-bitowy. Ja bym nie brał już C1+ (pomimo jeszcze nie do końca rozpracowanego systemu 64-bit vs. 32-bit) tylko to co jest obecnie najbardziej wspierane. te 80 pln to nie jest aż taka duża różnica, a zobacz na przewagę C2:

- więcej ramu (2GB vs. 1GB),

- wydajniejszy procek (S905 64-bit vs. S805 32-bit)

- wydajniejsza pamięć (912MHz vs 792MHz),

- HDMI 2.0 4K vs. 1.4 FullHD

- wydajniejsza pamięć eMMC 5.0 HS400 vs. eMMC 4.5 HS200 (eMMC z C2 jest zgodna z Odroid XU4, a ta z C1+ nie, więc w miarę rozwoju nie przełożysz)

- grafika 3 rdzenie 700MHz vs. 2 rdzenie 600MHz

- obsługa kart SD @83MHz vs. @78MHz

Tu bardziej szczegółowe porównanie: http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

Z "minusów" C2 to tak jak już pisałem BRAK SPI (S905 nie ma go w ofercie) oraz brak zegara czasu rzeczywistego podtrzymywanego bateryjnie na płytce (jest jednak dodatkowy moduł z zegarem wpinany w GPIO albo w linuxie ustawiasz jak np. ja klienta NTP i po restarcie synchronizuje się z czasem atomowym z netu).

3. Jeśli chcesz używać do multimediów to będzie szybsze i lepsze niż P4 - masz wspomaganie dla h264/30fps, h265 4K/60fps, HEVC, IPTV player, jest zupełnie ciche (bezwiatrakowe), bezproblemowo sterowane z pilota od TV po CEC-HDMI albo z dodatkowego pilota przez dedykowany zamontowany w standardzie NEC odbiornik podczerwieni. Z włożonym donglem bluetooth 4.1 działają "z pudełka" głośniki BT i słuchawki BT jakby mało było tego co TV daje.

4. Jak do zastosowań ewidentnie serwerowych, to pamiętaj, że P4 ma pewnie kilka SATA na podpięcie dysków, których tu brak, a dyski na USB2.0 to też nie pośmigają - USB3.0 jest dopiero w XU4. Pamiętaj jednak o energożerności takiego kompa na P4 - myślę, że kilkanaście do kilkudziesięciu razy więcej prądu zje P4 niż SBC - tu może być "schowane" te 80 pln które musiałbyś wydać więcej. I to pewnie jeszcze większa różnica wyjdzie niż te 80 PLN w skali roku jak porównasz serwer chodzący 24/7 w oparciu o P4 z Odroidem...

5. Oszczędność miejsca oczywista na korzyść Odroida 🙂

6. No i przyzwyczajenie domowników - nie przekonam już moich dwóch domowniczek, że filmy online można na laptopie oglądać (np. cda) skoro mają to na tv 😃

P4 to ma 2 ATA i jedno złącze na dyskietki 😉 Internet mam i tak 10Mb/s więc ni jest mi chyba potrzebne ani SATA ani USB 3.0... myślę więc, że kupię albo C2 albo C1+ i tylko do serwera NAS... w sumie czy te wszystkie różnice wpłyną na wydajność OMV? C1+ nadal mieści się w jego wymaganiach...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.