Skocz do zawartości

Żółwik


wormux29

Pomocna odpowiedź

Witam !

Dziękuje za tak miłe komentarze na temat mojego robota 🙂

Dla czego użyłeś dwóch LM324 ( pytam z ciekawości )?

Układ LM324N zawiera w sobie 4 wzmacniacze operacyjne. Co prawda robot na chwilę obecną posiada tylko 4 czujniki, ale jak widać na zdjęciach jest jeszcze miejsce na kolejne 2 czujniki, dlatego zastosowałem 2 układy LM324N

Mam pytanie odnośnie zasilania, wiesz może ile prądu pobierają Twoje serwa i na jak długo wystarcza Ci pakiet?

Cały robot podczas jazdy pobiera ok. 250 - 260 mA (serwa + układy logiczne). Nie wiem na ile wystarcza akumulator, ponieważ nie ładowałem go jeszcze ani razu od nowości.

Powiedz, skąd masz kółka? Wyglądają dość ciekawie.

Koła można zakupić w jednym z hipermarketów sieci budowlanej w cenie ok 3 - 4 zł/sztuka (Castorama, Leroy Merlin).

Co do algorytmu pracy robota. Na filmiku pokazany jest tylko testowy program jaki napisałem, bo nie mogłem się już doczekać kiedy po raz pierwszy uruchomię robota 🙂 Czekam teraz na czujniki linii (CNY70), które w najbliższym czasie powinienem już dostać i wtedy napiszę ostateczną wersję programu.

Sprawdziłem także napięcie zasilania serwomechanizmów. Faktycznie na mostku H-bridge występuje spadek napięcia ok. 0.5V. W najbliżym czasie podłącze je pod wyższe napięcie i zdam Wam relacje jak to wpłynęło na pracę robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Cały robot podczas jazdy pobiera ok. 250 - 260 mA (serwa + układy logiczne). Nie wiem na ile wystarcza akumulator, ponieważ nie ładowałem go jeszcze ani razu od nowości.

A to raczej nie dobrze, bo od nowości aku nie był na 100% naładowany. Pewnie o tym wiesz, ale i tak przypomnę (może komuś się przyda) - oczywiście monitorujesz napięcie cel? Bo jak zjedziesz poniżej 2,85V na cele to aku do kosza 😉

Przy okazji jaką masz ładowarkę do li-pol'y?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo jak zjedziesz poniżej 2,85V na cele to aku do kosza

Treker napięcie końcowe poniżej, którego ogniwo już jest do wyrzucenia zależy od typu ogniwa, są nawet ogniwa, które "przeżyją" zejście poniżej 2V, znam "fanatyka" i sam też to robiłem, który podnosił ogniwa, na których było już 0V (nie polecam osobom nie znającym chemii ogniwa). Poniżej pewnego napięcia, na elektrodach ogniwa zachodzą teoretycznie nieodwracalne zmiany, które mogą doprowadzić do wybuchu ogniwa przy próbie jego ponownego ładowania (normalnego ładowania).

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, ale ogólnie dla większości pakietów dostępnych w sklepach trzeba przyjąć, że ostateczna granica ogniw to 2,80V - oczywiście jeśli nie ma innej informacji nadrukowanej na pakiet 😉

W każdym razie takie uwagi czytałem na kilku stronach modelarskich i słyszałem od kilku osób. Dodam tylko jeszcze, że moja mikroprocesorowa ładowarka nie pozwala rozładować poniżej 2,80V zawsze zatrzymuje proces rozładowywania w tym momencie i nie można tego nigdzie ustawić.

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przetestowałem robota z wyższymi napięcia zasilania dla silników. Wyniki zamieściłem w pierwszym temacie.

Czy do L293NE użyłeś diod zabezpieczających?

L293 ma wbudowane diody zabezpieczające.

Czy mógłbyś udostępnić schemat?

Schemat ideowy dołączyłem do pierwszego postu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.