Skocz do zawartości

Zwiększenie ilości pinów przerwań


janiu

Pomocna odpowiedź

janiu, można trochę "kombinować", ale raczej prostego i skutecznego sposobu na dodanie nowych przerwań nie ma. Na upartego w niektórych przypadkach można podłączyć po 2 czujniki do jednego wejścia - wtedy aktywacja dowolnego z nich wyzwoli przerwania. Nie zadziała to jednak z każdym sprzętem. Do tego nie będziesz od razu wiedział, który z czujników wyzwolił przerwanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Poza tym bardzo rzadko potrzeba wiele wejść prawdziwych przerwań. Napisz co robisz, co podłączasz i do czego a prawie na pewno okaże się, że można to samo zrobić inaczej a wręcz żadnych przerwań sprzętowych nie potrzebujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam zamiar stworzyć robota który będzie wysyłał trasę która przejechał na serwer i aplikacja będzie w czasie rzeczywistym tworzyła model trasy.

Chciałem to zrobić w oparciu o enkodery a ze względu na to że każdy enkoder ma dwa wyjścia A i B, a ja potrzebuje dwa enkodery to razem daje 4 piny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie musisz obu wyjść podpinać do wejść przerwań. Wystarczy jedno z każdego enkodera lub nawet żadne. Jeśli nie przekroczysz kilkuset imp/s to wystarczająco szybkie próbkowanie np. na okresowym przerwaniu od timera załatwi sprawę. A jeśli to są naprawdę drobne enkodery (tylko po co?) i szybki robot, to bym się nie zastanawiał tylko wziął procesor z natywną obsługą wejść kwadraturowych lub dospawał dwa scalaki/liczniki, które zrobią to samo na zewnątrz. Inaczej może się okazać, że biedny AVR będzie zużywał 100% swojej mocy na obsługę zbyt częstych przerwań, muląc pozostałe algorytmy.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.