Skocz do zawartości

Błąd kompilacji dla płytki Arduino/Genuino Uno.


riat

Pomocna odpowiedź

Kolego ethanak, po co się pieklisz.

Problem jest prosty. Po kolei. Żadnych wynalazków nie instaluję. Wyciąłem Arduino, zresetowałem dla pewności kompa i zainstalowałem Arduino na nowo. Z progiem zainstalowała się też biblioteka LiquidCristal

Potem wpisałem do okna progu Arduino prościutki program z tutorialu:

[#include

LiquidCristal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7);

void setup() {

lcd.begin(16, 2);

lcd.setCursor(0, 0);

lcd.print("Kurs Arduino");

lcd.setCursor(0, 1);

lcd.Print("Na Forbocie");

}

void loop() {

} ]

który za chiny nie da się zweryfikować przed wgraniem go do pamięci kontrolera płytki.

Cały czas wywala mi komunikat który wklejam niżej:

Arduino:1.8.5 (Windows 10), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"

D:\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware D:\Arduino\hardware -tools D:\Arduino\tools-builder -tools D:\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries D:\Arduino\libraries -libraries C:\Users\tata\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -ide-version=10805 -build-path C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_build_331307 -warnings=none -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avrdude.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_modified_sketch_88110\lcd.ino

D:\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware D:\Arduino\hardware -tools D:\Arduino\tools-builder -tools D:\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries D:\Arduino\libraries -libraries C:\Users\tata\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -ide-version=10805 -build-path C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_build_331307 -warnings=none -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avrdude.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=D:\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_modified_sketch_88110\lcd.ino

Using board 'uno' from platform in folder: D:\Arduino\hardware\arduino\avr

Using core 'arduino' from platform in folder: D:\Arduino\hardware\arduino\avr

Detecting libraries used...

"D:\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10805 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-ID:\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino" "-ID:\Arduino\hardware\arduino\avr\variants\standard" "C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_build_331307\sketch\lcd.ino.cpp" -o "nul"

"D:\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10805 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-ID:\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino" "-ID:\Arduino\hardware\arduino\avr\variants\standard" "C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_build_331307\sketch\lcd.ino.cpp" -o "C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_build_331307\preproc\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp"

C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_modified_sketch_88110\lcd.ino:3:28: fatal error: LiquidCristal.h : No such file or directory

#include ^

compilation terminated.

exit status 1

Błąd kompilacji dla płytki Arduino/Genuino Uno.

Jest w nim taka linja:

C:\Users\tata\AppData\Local\Temp\arduino_modified_sketch_88110\lcd.ino:3:28: fatal error: LiquidCristal.h : No such file or directory

której nie rozumiem.

o jaki plik lub katalog chodzi? Skąd ten C;\ gry prog jest wgrany do D;\ i tam też jest katalog z bibliotekami?

Wycięcie biblioteki LiquidCristal "na piechotę" i wgranie NewliqidCristal nic nie daje. Pojawia się ten sam error tyle.

Nie mogę zrozumieć skąd się bierze ta ścieżka C:\.......\Temp\ jak nic nie rozpakowuje itd.

Aktualnie kombinuję aby wywalić to ze ścieżki C:\... do Scieżki D:\.... czyli tam gdzie mam Arduino zainstalowane ale nic mi z tego nie wychodzi.

Nie mogę też znaleźć te Arduino w rejestrze windy i tego też nie kumam. Przecież wszystko po instalacji i tak musi zastawić ślad w rejestrze żeby win wiedział i tak dalej ...

Jedno jest pewne, ta czy inna biblioteka od sterowania lcd wywala ten sam error. Dziwne, że inne kompilują się poprawnie. Kiedyś tak liznąłem coś z C++ ale mało i słabo aby rozwiązać ten problem.

A to całe lcd potrzebne jest mi nie do robotyki a do moich kombinowań z drukarką 3D.

Może to moje wywalanie biblioteki "na piechotę" to zły sposób. Może jak wgrywam nową to robi się z tego miszmasz? Chyba nie, bo ten error pierwszy raz wywalił jak jeszcze nie kombinowałem z bibliotekami.

Nie mam już żadnych pomysłów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamieść ten "program" w znacznikach code dokładnie tak jak masz go wpisany, bez tego po prostu nie mamy o czym rozmawiać i nikt Ci nie będzie pomagać jeśli na nas się wypinasz i raz kliknąć myszką Ci się nie chce.

Wywalanie biblioteki "na piechotę" (tzn. kasowanie katalogu biblioteki z libraries) to normalny sposób.

Poza tym jeśli zamiast obrażać się i tupać nóżkami oraz szukać bibliotek w rejestrze Windowsa przeczytałbyś dokładnie mój poprzedni post - albo już byś znalazł błąd albo przynajmniej odpowiedział że po poprawieniu też się nie kompiluje.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamieść ten "program" w znacznikach code dokładnie tak jak masz go wpisany, ........

Kolego, zamiast pieklić się może byś pomyślał " a może facet nie kuma jak zamieścić kod w tych znacznikach? Może nie zna się na programowaniu i w życiu nic nie programował. Może na prawdę zajmuje się 3D a to że wiąże się z tym dłubanie w kodach to jego nieszczęście? Zapewniam Cię, że poza programowaniem też świat istnieje i, że można umieć też inne rzeczy o których nie masz nawet pojęcia, że istnieją? Zwracam się o pomoc bo sobie nie daję rady z jakąś pieprzoną biblioteką z którą się pewnie jedyny raz w życiu muszę zetknąć. Przecież Ty jak cię coś zaboli idziesz do lekarza który nie wytyka Ci ignorancji i braku wiedzy z podstaw wiedzy medycznej. Więc zanim zaczniesz komuś wytykać nieuctwo, ignorancję i lenistwo proponuję chwilę przed lustrem i tak dalej, ble, ble ble..

Po prostu powiedz, żę nie umiesz i przestań się nadymać

Mimo wszystko pozdrawiam i tyle

r

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy raz korzystasz z jakiegoś forum poza Onetem?

Zaznaczasz wklejony kod programu i wciskasz CODE.

Kolego, jeśli nie potrafisz głupiego formularza na forum prawidłowo wypełnić to czarno widzę Twoje boje z programami typu CAD.

I tak, masz rację, nie potrafię znaleźć błędu w programie, z którego usunąłeś część informacji.

I nie, nie masz racji, nie nadymam się, chcę Ci pomóc, nawet parę postów wcześniej napisałem Ci gdzie prawdopodobnie jest błąd ale ponieważ kod programu jest zniekształcony nie mogę tego być pewien. Sprawdziłeś to? Jeśli tak, to był tam błąd czy nie? Jeśli był to czy poprawiłeś? Jeśli nie sprawdziłeś to dlaczego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Zaczynam zabawę z arduino od ledów ambilight na moim tv.

Czy może mi ktoś pomóc? 

Posiadam arduino nano i nie potrafię  go zaprogramować- biblioteka dodana- wskazana przez usera, który to robił. Co robię nie tak?

Arduino:1.8.5 (Windows 10), Płytka:"Arduino Nano, ATmega328P"

C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\jakos\OneDrive\Dokumenty\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:nano:cpu=atmega328 -ide-version=10805 -build-path C:\Users\jakos\AppData\Local\Temp\arduino_build_943805 -warnings=none -build-cache C:\Users\jakos\AppData\Local\Temp\arduino_cache_910866 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\jakos\OneDrive\Dokumenty\Arduino\sketch_apr19a\sketch_apr19a.ino
readlink C:\Users\jakos\OneDrive\Dokumenty\Arduino\sketch_apr19a: Nie można odnaleźć określonego pliku.

Błąd kompilacji dla płytki Arduino Nano.
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Ja mam problem z kompilacją dla płytki Arduino Uno. Pojawia mi się coś takiego:

"

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Płytka:"Arduino Uno"

avr-g++: error: device-specs/specs-atmega328p: No such file or directory
exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki Arduino Uno.


Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w 
File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
szczegółowe informacje podczas kompilacji"
"

Wiecie jak rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam

i gdy włączę w preferencjach opcje pokaz szczegółowe informacje podczas kompilacji pokazuje mi się to:

"

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Płytka:"Arduino Uno"


 

C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Lenovo\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=2341_0043 -ide-version=10813 -build-path C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Temp\arduino_build_437981 -warnings=none -build-cache C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Temp\arduino_cache_338629 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino7.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Program Files (x86)\Arduino\examples\01.Basics\Blink\Blink.ino
C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Lenovo\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=2341_0043 -ide-version=10813 -build-path C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Temp\arduino_build_437981 -warnings=none -build-cache C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Temp\arduino_cache_338629 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino7.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Program Files (x86)\Arduino\examples\01.Basics\Blink\Blink.ino
Using board 'uno' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
Using core 'arduino' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
Detecting libraries used...
"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10813 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\Lenovo\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_437981\\sketch\\Blink.ino.cpp" -o nul -DARDUINO_LIB_DISCOVERY_PHASE
Error while detecting libraries included by C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Temp\arduino_build_437981\sketch\Blink.ino.cpp
Generating function prototypes...
"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10813 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\Lenovo\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_437981\\sketch\\Blink.ino.cpp" -o "C:\\Users\\Lenovo\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_437981\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp" -DARDUINO_LIB_DISCOVERY_PHASE
avr-g++: error: device-specs/specs-atmega328p: No such file or directory
exit status 1
Błąd kompilacji dla płytki Arduino Uno.
"

 

Edytowano przez Gieneq
Zachęcam do używania bloku kodu
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.