Skocz do zawartości

Jakie silniki do łazika


Kubon

Pomocna odpowiedź

Witam

Buduję łazik i nie wiem jakie silniki dobrać. W łaziku będzie 6 kół 10 cm a napędzanych ma być 2 albo 4 (koła będą na wahaczach ) . Łazik będzie skręcać jak koparka, będzie ważyć około 2,5 kg. Silniki musza być tanie!

Z góry dziękuje!

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam wyszukanie haseł: moment obrotowy, przekładnia mechaniczna

1.Z jaką prędkością ma się poruszać łazik, w jakim terenie ?

2.Jaki budżet - dla niektórych tanie to maxon motors/faulhaber ?

3. Co masz na myśli jak koparka - tam chyba też mają różne opcje napędu ?

4. To praca inzynierska czy projekt dla siebie (4fun) czy na zawody łazików ERC/URC itp ?

Przy 6 kołach fi 10cm - czyli 6 silnikach + waga kół + waga ramy + waga baterii/akumulatorów + waga elektroniki sterującej 6 silnikami - 2,5 kg nierealne. Ja budując robota sumo (20x20 cm z 2 silnikami) (150/90 Wat) i 2 kolami mam problem zmieścić się czasami w 3 kg.

Link do komentarza
Share on other sites

ps19 odpowiadam na Twoje pytania.

1. " Z jaką prędkością ma się poruszać łazik, w jakim terenie ? "

- To ma być " łazik marsjański " a nie F1. ma się poruszać powoli około 0,2 m/s. , a teren np. trawa, żwir,
2. " Jaki budżet - dla niektórych tanie to maxon motors/faulhaber ? "

- Budżet - około 50 - 60 zł za silnik.

3." Co masz na myśli jak koparka "

- gdy łazik skręca w prawo to prawe koła w tył a lewe w przód i na odwrót.

4. " To praca inżynierska czy projekt dla siebie (4fun) czy na zawody łazików ERC/URC itp ? "

- Jest to projekt gimnazjalny ale chciałbym też wystartować w jakimś konkursie.

5. Waga - korpus waży około 800 g, 6 kół około 400 g, wahacze około 500 g, a elektroniki jeszcze nie mam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Napisz nam coś więcej. Jakimi narzędziami posługujesz się do projektowania mechaniki? Masz jakiś specjalny program do rysowania 2D lub 3D, kartka i ołówek (świetne i tanie rozwiązanie) a może korzystasz z Painta (każdy kiedyś zaczyna)? Jak wymyśliłeś podwozie? Gdzie upchnąłeś zasilania i jakie, gdzie napędy? Jakieś czujniki? Manipulator w przyszłości? Jak i z czego zrobisz te wahacze? Jak chcesz tym sterować? Jakaś autonomia czy raczej pełne RC? Jakie ogólne wymiary? Jak wysoko środek ciężkości? Jakie opony? Jakie piasty do wałów napędowych?

Jeśli będziesz napędzał tylko 2 z 6 kół i próbował obracać się jak czołg to marnie to widzę. Nawet przy 6 napędzanych długie podwozie może mieć kłopoty. Jakie przyjąłeś proporcje w rzucie z góry? Czy wzorujesz się na jakiejś konstrukcji? Obejrzałeś rozwiązania innych? Jaki masz termin? "Gimnazjalny" to znaczy jakieś zaliczenie wraz z prezentacją dokumentacji i osiągów pod koniec roku szkolnego?

Pewne rzeczy są w takich konstrukcjach kanonem i nie ma sensu boleśnie przekonywać się pod koniec prac o błędach w założeniach początkowych. A jeśli masz problem z doborem silników to i wiele innych rzeczy może być do przemyślenia.

No to dawaj: tekst, rysunki, pomysły, liczby.. itd, chętnie poczytamy 🙂 Jest tu paru doświadczonych ludzi (wyłączając mnie) - na pewno zwrócą uwagę gdy projekt dryfuje w złym kierunku.

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem coś takiego https://abc-rc.pl/silnik-rk-370ca-52mm-130rpm ale nie wiem czy się nadaje

[ Dodano: 06-02-2018, 12:25 ]

Już piszę dokładnie.

Projektu jako takiego nie mam, ale już rysuje. Zamierzam dać 4 silniki. Termin marzec/kwiecień.

Na razie nie mam nic poza korpusem, a nad wahaczami ciągle się zastanawiam.

Najlepiej żeby silniki były kątowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukaj czegoś o większym przełożeniu. 30 rpm przy kole 10cm da Ci prędkość 15 cm/s, powinno wystarczyć.

Niestety kupiłem takie coś na Ali (ok 15PLN), ale czas dostawy raczej nie będzie Ci pasować.

Sam szukam czegoś podobnego, ale albo czas dostawy jest rzędu pół roku, albo cena wymiata ze skarpetek:(

Link do komentarza
Share on other sites

Nie podam teraz linka bo na telefonie słabo wychodzi - ale w tym samym sklepie masz silnik pololu micro hp za 88 PLN, 32 rpm.

Mniej więcej to co co ja miałem z Ali.

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedz na pytania zadane przez marek1707, bez tego trudno Ci pomóc z doborem silnika i innych elementów.

Jakie masz koła - jakies modelarskie szerokie czy jakie i reszta jak ma wyglądać.

Te silniki co pokazują to te 3 kg/cm² uzyskują przy prawie prądzie maksymalnym przepływajacym przez nie, znając inne wynalazki z chrl/pololu to długo nie pożyją przy takim obciążeniu.

Podziel się założeniami, a nie rzucaj linkami z silnikami ze sklepów- kupisz silniki a okaże się, że kilkaset zł zmarnowałeś.Wiem, że mając jakieś 15-16 lat chce się wszystko na już testować itd ale w robotyce nie tędy droga - cierpliwość 😉

Musisz mieć odpowiedni zapas momentu i obrotów- chyba że chcesz katować silniki, mieć problemy z podjazdem pod najmniejsze wzniesienie- nie mówię tutaj nawet o jeździe terenowej, ale o równej powierzchni.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.