Skocz do zawartości

Schemat do LineFollowera


Wojtek

Pomocna odpowiedź

http://robotyka.net.pl/index.php?pokaz=p_linefollower_beam <--- Chciałbym się zapytać apropo tego schematu - pod nim piszę że napięcie zasilania to 5v. Czy jeśli zasilałbym ten układ 6v nic by się nie stało? A może trzeba by pozmieniać wartości rezystorów np. przy czujnikach? I jak sie domyślam spadek napięcia przy silnikach to gdzieś 2,7v ?
Link do komentarza
Share on other sites

Ale jeśli spadek napięcia to 2,7v a ja ma silniki na 6v to musiałbym zasilać cały układ 9v a wtedy już chyba trzeba by było zmienić rezystory - szczególnie w okolicach czujników?

Więc przy 9v jakie dać tę rezystory?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli weźmiesz czujnik do ręki tak abyś widział napisy to ta kropka bliżej ciebie (patrząc z góry) jest fototranzystorem (odbiornikiem) i ona jest chyba niebieska sądząc z zaczernienia w dokumentacji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłem i Decado chyba źle pamiętał 😉 bo spadek napięcia przy silnikach to około 2,5v - jeśli zasila się silnik takim samym napięciem jak logikę układu a tak jest w moim przypadku, więc cały układ będę musiał zasilać około 9v (silniki mam na 6v ) - znam wzór i umiem obliczyć wartość rezystorów ale nie mam pojęcia jaki prąd przepływa przez fototranzystor i diodę ani nie wiem jakiego napięcia potrzebują, przeglądałem notę katalogową tego czujnika ( http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/C/N/Y/7/CNY70.shtml ) jednak nie jestem dobry z języków obcych i nie rozumiem prawię nic. Czy mógłby mi ktos powiedzieć jakiego napięcia potrzebuje fototranzystor i dioda i jaki prąd przez nie przepływa?

Link do komentarza
Share on other sites

Mimo że jestem leniwy to podam ci to razem z tłumaczeniem tych parametrów.

Input (czyli dioda)

Forward current - prąd przewodzenia - 50mA

Reverse Voltage - napięcie wsteczne - 5V

Forward Voltage - napięcie przewodzenia - (dla prądu 50mA) typowo 1.25V, Maxymalnie 1.6V

Część z tranzystorem można pominąć. Ma on napięcie kolektor emiter 32V, a i prądami nie trzeba sie w tym przypadku przejmować.

A i jeszcze odnośnie L293D, to spadek napięcia wynosi ok. 1.2V na silnik. A tego sie nie sumuje 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co to jest napięcie wsteczne ? (Odrazu mówię że szukałem jednak nic nie znalazłem na, wikipedii też byłem)

[ Dodano: 08 Sie 09 09:37 ]

A i jeszcze odnośnie L293D, to spadek napięcia wynosi ok. 1.2V na silnik. A tego sie nie sumuje 🙂

Decado nie wiem kto ma rację ale na elektrodzie pisali że około 2,5v http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic624552.html <---- pierwszy wers drugiego postu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.