Skocz do zawartości

[Komunikacja] Radiowa transmisja danych, czyli robot zdalnie sterowany


Elvis

Pomocna odpowiedź

Wszystko już działa, oczywiście błąd nie był w programie lecz w płytkę wkradł się zimy lut... 😉

Aha dzięki wielkie za bardzo dobry artykuł... 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście wtedy skończyło się tylko na pytaniu teraz zamierzam naprawdę zrobić pojazd zdalnie sterowany. Jak skończę mojego LF chciałbym właśnie coś takiego zrobić. Z jednej strony Atmega podpięta do klawiatury PS/2 a z drugiej Atmega podpięta na pilota. Nie wiem w ogóle jak na jakiś port można podać literkę. Czytałem coś o TXD i RXD, dobrze myślę? Będzie to coś podobnego do tego http://avr.elektroda.eu/?q=node/16 ? Po drugie zdecyduję się chyba na układy RFM12. Denerwuje mnie tylko liczba nóżek = 12 w tym 5 podpięte do procka co oznacza dużo programowania. Czy mógłbyś udostępnić kod? Trochę bełkoczę ale jest już 20:40 po dobranocce więc zrozumcie 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!

Mimo zaimplementowania tych kodów moje moduły dalej sie nie komunikują :/. Zauważyłem, że sygnał nRES jest cały czas w stanie niskim, czyli aktywnym co oznacz, że układ jest ciągle resetowany. Wprowadziłem zmiany w połączeniu i podpiąłem nóżke nRES do Vcc. Jednak to dalej nie rozwiązało mojego problemu i moduły w dalszym ciągu sie nie komunikują :/. Może wie ktoś jak to rozwiązać i co może być przyczyna nie działania...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy od kodowania - w jaki sposób chcesz wysyłać dane, czy w odbiorniku chcesz użyć jakiegoś odzyskiwania ramek na podstawie tych odebranych etc.

Link do komentarza
Share on other sites

Najwięcej zależy od tego gdzie będziesz przesyłać dane. Producent podaje 200m otwartej przestrzeni. Jeśli po drodze będą przeszkody (np. ściany, budynki) zasięg bardzo szybko spada.

Dodatkowy problem to antena - jeśli użyjesz "standardowej", czyli przewodu 8/16cm, to zasięg będzie mały.

Warto jeszcze pamiętać, że 433MHz mają większy zasięg niż 868MHz - im wyższa częstotliwość, tym bardziej jest tłumiony sygnał np. przez budynki.

Moduły nie mają żadnej kontroli danych, modulacji itd. Samemu (programowo) można to realizować, ale chyba lepiej wybrać inne moduły. To są bardzo proste moduły, dla prostych zastosowań. Można np. zrobić zdalnie sterowanego robocika, czy termometr zaokienny.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja szukam czegoś czym mógłbym wysyłać dane dotyczące wysokości z modelu samolotu RC. Na ziemi te dane przetwarzać i przedstawiać pilotowi 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz te moduły: http://www.propox.com/products/t_202.html

Opis pojawi się niedługo na diodzie.

Co prawda nie udało mi się takiego zasięgu uzyskać, ale producent podaje 1km.

Więc powinny być lepsze - a o ile model będzie w zasięgu wzroku jest szansa.

Problem jest zawsze ten sam - budynki bardzo tłumią sygnał.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.