Skocz do zawartości

[Komunikacja] Radiowa transmisja danych, czyli robot zdalnie sterowany


Elvis

Pomocna odpowiedź

Witam, na początek gratuluję świetnego artykułu!

mam pytanie, w jaki sposób przesyłane sa dane z dwóch uC pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem np. HM-R868S i HM-T868S ? I jakiego rodzaju sa to dane ? bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

a najlepiej zacznijmy od tego w jaki sposób moduł nadajnika i odbiornika są połączone z uC ?

czy sa one normalnie wlutowane w płytke i nóżki mudołów są połączone z nóżkami uC ?

Bardzo prosze o wyjaśnienie, pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

kodjak, na wszystkie Twoje pytania odpowiedz brzmi telepatycznie! Jak przesyłane, binarnie. Normalnie zgodnie z dokumentacją modułu się to podłącza do uC. Ogólnie pytania tendencyjne, bo na to wszystko znajdziesz odpowiedz na tym forum, na googlach, a na pytanie jak podłączyć masz odpowiedz na pierwszej stronie bo jest schemat, widać czytanie ze zrozumieniem szwankuje trochę.

Link do komentarza
Share on other sites

a w jaki sposób autor przetestował układy RFM12b ?

na płytce nie widze do nich wyprowadzeń, ani na schemacie.

A interesowałyby mnie połączenia - jakie piny rfm-a z jakimi nóżkami uc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Płytka była projektowana pod CC1000, ale później znalazłem inne moduły.

Stąd pozostałe były podpinane "na pająka". Dokładniej na kynar-ek.

Podłączenia są zdefiniowane w kodzie źródłowym:

#define PORT_SEL				PORTB
#define PORT_SDI				PORTD
#define PORT_SCK				PORTD
#define PORT_SDO				PORTB

#define RFXX_SCK				6
#define RFXX_SDO				0
#define RFXX_SDI				7
#define RFXX_SEL			 	1

Nie wykorzystywałem sprzętowego SPI, więc nie było większej różnicy pod które piny I/O podłączyć. Wszystko i tak jest robione programowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dostałem dzisiaj z TME moduły HM-T868S i HM-R868S, ale nie ma do nich dołączonych anten. Jakiej powinny być długości i średnicy? Czy pojedyncza żyła z przewodu taśmowego będzie się nadawała na anteny?

Link do komentarza
Share on other sites

Dla częstotliwości 868MHz antena, tzw. ćwierćfalówka powinna mieć długość ok. 8,5cm. Czyli trzeba przylutować przewód o właśnie takiej długości.

Ciężko mi jest powiedzieć o jakim konkretnie przewodzie mówisz, ale postaraj się użyć w miarę solidny.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OK to pytań ciąg dalszy 😉

Mam pewien dziwny problem z tymi modułami. Najpierw wpiąłem je w płytkę stykową i podłączyłem do PC przez MAX232, bez żadnych innych układów, w myśl zasady że co się wyśle to się powinno pokazać w oknie terminala, to samo co się robi zwierając RXD z TXD.

Jeżeli mam podłączony enable na stałe do 5V przez rezystor 10k, to wyświetlają mi się same z siebie krzaki, gdy wcisną przycisk z jakąś literą na klawiaturze to wyświetla się ona i wszystko działa prawidłowo, dopóki nie puszczę przycisku na klawiaturze - wtedy znowu pojawiają się sajgonki, np:

 ±–ĹÜ‘hŤb™ ,»Ú-ĽŘ%Łƒaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa&Dú Ř ĚBJ�’>(i0R‚ŇKB¦ ŕBBˆ
E  䆅÷`Nś=;­ˆ¨š´¬¬k dFú@SDashH5"x“˛

Gdzie wciskałem przycisk A.

Ponieważ w instrukcji wyraźnie pisze, że pin enable był nie podpięty podczas włączania zasilania, to odpiąłem rezystor, włączam zasilanie, podpinam rezystor i wtedy układy nie reagują. Natomiast jak odłączę i podłączę zasilanie znów lecą sajgonki.

Pytanie mam takie: czy może to być objaw uszkodzenia i czy mogło ono nastąpić wskutek:

a) podpięcia pinu Enable do VCC bez rezystora (mogło mi się gdzieś zewrzeć przypadkowo)

b) próby wgrania programu przez bootloader przy podpiętym odbiorniku (który notabene i tak się przy podpiętym odbiorniku nie wgrywa).

A na koniec najlepsze. Jeżeli lecą sajgonki, a ja wypnę piny RXD i TXD, zamienię je miejscami a później przywrócę na prawidłowe pozycję to transmisja jest idealna, bez ŻADNYCH zakłóceń. Jeżeli tylko wyjmę i włożę z powrotem bez zamiany pinów to dalej syfi. Potrafi ktoś wytłumaczyć to zjawisko?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie...

W moje ręce trafiły dwa moduły RFM23B. Znalazłem dość szczegółowy opis układów RFM12, natomiast opisów RFM23 jest mało - szczególnie w języku polskim. A niestety sporym ograniczeniem jest właśnie język Angielski...

Więc mając pewną wątpliwość postanowiłem napisać, być może ktoś z tu zaglądających, miał te układy w ręce i będzie mógł mi to wyjaśnić.

Moją wątpliwość budzą dwa wejścia, mianowicie: TX_ANT i RX_ANT.

Jak je wykorzystywać? Prawdę mówiąc nie rozumiem co mam z nimi zrobić.

Proszę mnie tylko nie odsyłać do pdf'a. Gdybym to zrozumiał "czytając" go, to nie prosił bym o pomoc.

Aha jeszcze sprawa pinu nr 2 Jest opisany jako GND. Ale czy jest to zwykły GND czy GND anteny?

Pozdrawiam i liczę na pomoc ze strony kogoś w temacie.

Marcin

Link do komentarza
Share on other sites

MacBi Dzięki za pomoc.

Czyli jak rozumiem, jak nadaję, to na TX_ANT ustawiam "1" a na RX_ANT "0", a gdy odbieram to na RX_ANT "1" a na TX_ANT "0" ?

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki

[ Dodano: 28-11-2010, 12:34 ]

KD93

A nie mają te układy bufora FIFO (odbiornik)? Być może po każdym odebraniu danych trzeba bufor opróżnić?

Link do komentarza
Share on other sites

marciu11, już sobie poradziłem, nie wiem czy to była wina płytki stykowej, ale po podłączeniu odbiorników na stałe do pilota i robota nie mam problemów z zakłóceniami, z tym że muszę cały czas nadawać, przez co zwiększa się trochę zużycie prądu, ale i tak jest minimalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, odkopię trochę temat, ponieważ nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem. Zakupiłem ostatnio HM-T868S i HM-R868S, ze względu na to że na wyjściu odbiornika pojawia się to samo co na wejściu nadajnika idealnie nadają się do mojego niby banalnego projektu. Sprawa jest prosta, nie chcę tu używać żadnego uC, ponieważ były by to zbędne koszty. Wejście nadajnika podciągam przez rezystor do 0V lub 3V. Wyjście odbiornika podpięte jest do bazy tranzystora pnp, który ma załączać buzzer.

Problem polega na tym że na wyjściu odbiornika cały czas mam 1,6 - 1,8V względem masy, bez względu na to czy wejście odbiornika jest podpięte do 0 czy 3V, a nawet jak nadajnik jest całkiem odłączony to i tak na odbiorniku ciągle jest ok 1,7V. Wejście enable zgodnie z dokumentacją, podczas załączenia zasilania stan niski, po załączeniu stan wysoki.

Czy te moduły rzeczywiście działają w ten sposób - wejście nadajnika = wyjscie odbiornika? Czy może potrzebują jednak uC, który będzie wysyłał dane z określoną prędkością przez UART?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam problem z tymi modulami mianowicie z mojego doswiadczenia wynika, ze jednoczesna praca dwoch nadajnikow jest niemozliwa. Nie chodzi mi tutaj o jednoczesne nadawanie danych. Po prostu jezeli w danym momencie zasilone sa 2 nadajniki odbiornik odbiera ramki tylko od jednego z nich. Umieszczenie jednego z nadajnikow pod klatka Farradaya (czyt. metalowy garnek) umozliwia komunikacje z drugim nadajnikiem. Wyglada to tak jakby jeden nadajnik przechwytywal ramki drugiego. Jednak nadajniki sa inicjalizowane tylko i wylacznie jako nadajniki. Czy trzeba specjalnie obslugiwac przypadek z 2 nadajnikami w inicjalizacjach odbiornikow/nadajnikow?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Polecam zapoznać się z układami Cypresa "wireless usb" np CYRF6936. Są to trascivery 2.4Ghz DSSS - używane np w systemach RC Walkery i innych. Mają bardzo dobry zasięg (niektóre do 1,5km) i bardzo niską latencję. Są łatwe w interfejsowaniu do mikrokontrolerów (wcześniej wspomniane "radio rc" to avr atmela i właśnie układ cypresa).

Wada to - niestety - bardzo nieprzyjazna lutowaniu "z ręki" obudowa. Ale można (widziałem nawet gdzieś w jednym z polskich sklepów) dostać moduły już gotowe do zabudowy.

Sam układ ma bardzo dobrą cenę (kilka dolarów).

Przykładowy artykuł o użyciu tego układu:

http://sites.google.com/site/mrdunk/interfacing-cypress-cyrf6936-to-avr-microcontrollers

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.