Skocz do zawartości

Sterowanie czajnikiem


deprimo

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim,

chciałbym podłączyć zasilanie czajnika do Arduino, a że jestem początkujący i nie chciałbym robić żadnych głupot to wolę się upewnić.

Czy mogę to zrobić poprzez np. taki przekaźnik:

https://botland.com.pl/przekazniki/6552-modul-przekaznikow-2-kanaly-hl-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-12v.html?search_query=przekaznik+12v&results=44

Pozdrawiam,
Darek

Link do komentarza
Share on other sites

Albo może opowiedz jak chcesz byt to urządzenie wyglądało, tj. czy planujesz samodzielne "pudełko" sterujące tym czajnikiem (i z czego wtedy będziesz Arduino zasilać?), czy po prostu Arduino zasilane z USB komputera i wtedy masz trochę zabawy dopóki komp włączony.

I co to znaczy "sterowanie"? Chcesz mierzyć jakąś temperaturę i włączać grzałkę? Jakiej mocy? Zwykle czajniki to prawie 2kW i przekaźnik musi być raczej z tych mocniejszych. Przekaźnik "cyka" dość głośno, możesz znaleźć też coś bezstykowego.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 - chciałem zasilać arduino bezpośrednio z zasilacza.

Dokładnie tak jak napisałeś, dodatkowo chciałem podłączyć czujnik temperatury i nagrzewać wodę do ~50 stopni, po czym ją wyłączać. Szukam własnie jakiegoś przekaźnika, który poradziłby sobie z czajnikiem, bo tak jak napisałeś grzałka w czajniku, który posiadam ma 2kW

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten przekaźnik ma styki na 7A, czajnik pobiera 10.

Znajdź taki na 16A.

Poza tym ten ma cewkę na 12V - masz czym to zasilić?

Może faktycznie lepiej triak? Droższy, ale pewniejszy...

Link do komentarza
Share on other sites

Mam zasilacz własnie na 12V, bo zasilam nim też pompę wody, dlatego chciałem skorzystać z takiego przekaźnika.

Co do zastosowania triaka to mógłbyś rozwinąć? Jeżeli pewniejszy to chętnie skorzystam z porady 🙂

Czyli potrzebowałbym minimum czegoś takiego jak poniżej, tak?

https://www.robotmesh.com/16a-relay-module-arduino-compatible

Link do komentarza
Share on other sites

Spójrz na zdjęcie. Polaryzację masz opisaną przy tej zielonej kostce.

EDIT: Czyli masz dwie możliwości:

1. Podłączasz "+" kostki do wyjścia Arduino, "-"do jego GND i załączasz grzałkę stanem wysokim.

2. Podłączasz "+" kostki do +5V Arduino, "-"do pinu wyjściowego i załączasz grzałkę stanem niskim.

W jaki sposób chcesz mierzyć temperaturę? Musisz mieć czujnik obudowany i uszczelniony tak by woda mu nie przeszkadzała.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W jakim sensie lepszego?

Ani większej dokładności ani rozdzielczości nie potrzebujesz. Jedna sztuka podłączana wprost do procesora i żadnych modułów po drodze - więc może być dowolnie droga, nie zlecasz przecież produkcji 10000 sztuk. Mierzy (podobno) do +125 więc do wody wystarczy nawet jeśli ją zagotujesz. Biblioteki do tego są gotowe i sprawdzone. Jest mnóstwo innych czujników temperatury, ale w tym przypadku 18B20 jest OK.

Po co Ci woda o takiej temperaturze? Tak z ciekawości pytam bo do zielonej herbaty to chyba cieplejsza potrzebna, w akwarium trochę chłodniejsza pływa, do mycia zębów za gorąca a do parówek za zimna.. Kisiel?

Będzie jakieś nastawianie tej temperatury? Jakiś wyświetlacz? Przyciski? Przy wodzie to z zasilaczem sieciowym i triakiem uważać trzeba. Obudowa? Porządne gniazdko do czajnika i gruby kabel do wtyczki.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem o czymś właśnie sprawdzonym, ale jeżeli mówisz, że ten jest ok to użyje jego 🙂

Na razie chciałbym podgrzać wodę do 50 stopni, potem chciałbym zrobić prosty zaparzacz do kawy, temperatura maks 85-90 stopni. Co do obudowy i odseparowania zasilacza i triaka od potencjalnego kontaktu z wodą to jak najbardziej chce poświęcić temu 100% uwagi i postaram się całą elektroniką odizolować.

Potem chciałbym dołożyć wyświetlacz + przyciski 🙂, jak już uda mi się osiągnąć sam moment podgrzania wody i przelania jej z A do B. Pytałem na forum dzisiaj o pompe wody, która pozwoli na przelanie wody z A do B o takich temperaturach, ale ostatecznie wymyśliłem, że można użyć pompki powietrza, która wpuszczając powietrze do pojemnika pod względem ciśnienia wyprowadzi wodę z wężyka, który jest zanurzony do wody.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym wężykiem i powietrzem to weź pod uwagę także to:

- Jeżeli pojemnik z podgrzewaną wodą ma być szczelny, to obowiązkowo musi być wyposażony w zawór bezpieczeństwa, inaczej zrobisz bombę z opóźnionym zapłonem.

- Podgrzewana woda podgrzewa też powietrze w zbiorniku, które rozszerzając się wypchnie wodę przez wylot zanim ruszy pompa. Nie mówiąc już o parze wodnej w pobliżu punktu wrzenia. Być może rozwiązaniem byłby dodatkowy zawór powietrzny, który zamyka jakiś boczny wylot powietrza i uszczelnia zbiornik dopiero gdy chcesz zacząć pompować powietrze do środka. W przypadku wrzenia obejdzie się nawet bez pompy.

- Pompa powietrza musi pokonać ciśnienie słupa wody od podstawy do poziomu wylotu, to może wcale nie być tak mało [Pa].

Chcąc zrobić źródło wrzątku, może zastanów się nad podrzewaczem przelotowym? W zbiorniku gotujesz dużo więcej wody niż potrzeba, bo musi przykryć całą grzałkę z naddatkiem i to jest mało ekonomiczne plus problemy z pompą. Gdybyś zimną wodę pompował przez element grzejny, wtedy wystarczy pompka zimnej wody i część grzewcza/zamienna z jakiegoś ekspresu do kawy.

----------------------------------

EDIT: Fajny plan, dawaj znać jak idzie realizacja 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ogółem chciałem skorzystać z dwóch pojemników, jeden do zimnej wody (2l) z którego pompa pompuje ok 500 ml wody do drugiego pojemnika o pojemności 750ml, tam dopiero działa grzałka. W tym pomyśle najsesnowniejsze wydaje mi się właśnie skorzystanie z pompy wody, która jest przystosowana do temperatury cieczy w okolicach tych temperatur. Co do parowania wody w tym pierwszym pomyśle z użyciem pompy powietrza to chciałem użyć zaworu elektromagnetycznego (https://botland.com.pl/803-zawory)

Co do podgrzewacza przelotowego.. to własnie myślałem nad nim też, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego, takiego, którego byłbym pewien, że podgrzeje wodę do tych ~90 stopni. Dodatkowo wtedy sterowanie temperatura byłoby mocno ograniczone. Chyba, że może doradzisz coś sprawdzonego w tej kwestii?

Będę dawał znać na bieżąco 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.