Skocz do zawartości

Praca inżynierska - miernik na arduino z użyciem komunikacji bezprzewodowej ZigBee


kaczor112

Pomocna odpowiedź

Witajcie, jestem początkującym właścicielem Arduino, w trakcie pierwszego kursu na forbocie. I ustaliłem z jednym z profesorów że fajnym tematem byłby miernik na Arduino, który bezprzewodowo za pomocą ZigBee, łączyłby się z ""tym końcowym urządzeniem ZigBee"" które by miało w sobie na start termometr. A jak starczy czasu to później bym dołożył ciśnieniomierz i inne bajery. Profesor mi powiedział że na start ma być termometr i na tym się skupić, a resztę dołożymy w zależności od posiadanego czasu.

I teraz moje pytania, bowiem z ZigBee jestem łysy, a profesor chciał żebym rozeznał moduły do Arduino umożliwiające komunikacje ZigBee. Na domiar złego słyszałem że jest to protokół płatny, ale profesor nie ma zastrzeżeń żebym na przykład użył XBee.

Proszę pomoc w nakierowaniu co i jak użyć do tej pracy, wstępnie zobaczyłem że Botland ma coś takiego:

https://botland.com.pl/arduino-shield-komunikacja/5972-rf-shield-315mhz-ze-zlaczem-xbee-dla-arduino.html?search_query=zigbee&results=8

Rozumiem że to jest tylko taka "przejściówka" z Arduino do XBee, więc potrzebował bym jeszcze:

https://botland.com.pl/moduly-glowne-xbee/1747-modul-xbee-pro-802154-60mw-series-1-wire-antenna.html

I teraz zaczynają się moje pytania:

Czy ta "przejściówka" wymaga skomplikowanej konfiguracji?? I czy są t tej materii gotowe konfiguracje? Z gotowych (łatwych) rozwiązań mogę jak najbardziej korzystać.

Profesor mi udostępni uczelniany ZigBee do mojej pracy, z którego będę potrzebował te "urządzenie końcowe" (nie mam pojęcia jak sie to nazywa), do którego mam sobie dokupić we własnym zakresie termometr.

Czy ta antena XBee będzie chciała współpracować z "końcowym urządzeniem" ZigBee??

Jeżeli nie to prosiłbym o odnośnik (najlepiej botland'owski) jakiej użyć.

Czy raczej będę musiał użyć coś takiego:

https://botland.com.pl/komunikacja/4940-zestaw-startowy-zigbee-zb502-core2530.html?search_query=zigbee&results=8

Tylko nie wiem czy coś takiego współgra z Arduino, a jak współgra to jak to konfigurować?

Ogólnie pomysł inżynierki na arduino jest moim pomysłem, wstępnie przedstawiałem inny pomysł, podobny tylko na bluetooth, ale profesor wolał ZigBee, bo po prostu ma ten moduł i chciał coś z nim związanego, ale tak jak mówiłem wcześniej do podróbek jak XBee nie miał zastrzeżeń.

Co do samej konfiguracji oraz komunikacji ZigBee/XBee, prosiłbym także o jakiś odnośnik do literatury, papierkowej, bądź internetowej, z której bym ten standard na spokojnie ogarnął.

I myślę że ostatnie pytanie. w tej końcówce "ZigBee" jeszcze nie wiem czy jest wejście analogowe, żeby odczytywać temperaturę z jakiegoś "termo-rezystora", wiem wiem on też miał jakąś nazwę, ale na pewno ma cyfrowe. I widziałem na botlandzie coś takiego:

https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/165-czujnik-temperatury-ds18b20-cyfrowy-1-wire-tht.html?search_query=termometr&results=99

oraz wersje tego samego z niebieskim modułem:

https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/1506-modul-z-czujnikiem-temperatury-ds18b20-.html?search_query=termometr&results=99

(ale rozumiem że to to samo tylko tam dali jakieś kondensatory dla stabilizacji napięcia)

a moje pytanie to: czy za pomocą tego ZigBee/XBee poradzi sobie z odczytem i przesłaniem temperatury? Czy szukać jakiś dedykowanych termometrów do ZigBee, o ile takie w ogóle istnieją??

Wiem że to trochę przydługi post, ale proszę i z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem że to jest tylko taka "przejściówka" z Arduino do XBee, więc potrzebował bym jeszcze:

Nie. Shield, który linkujesz to płytka z modułem komunikacji bezprzewodowej (315MHz), która ma przy okazji złącza do Xbee. Jeśli chcesz samo Xbee to potrzebujesz takiej nakładki: https://botland.com.pl/arduino-shield-komunikacja/1767-arduino-xbee-shield.html Mam właśnie identyczny zestaw przed sobą 😉 Odpalenie tych modułów jest bardzo proste, one są praktycznie niewidoczne dla Arduino - korzystasz z nich jak z UARTa. Nie wierz tylko w zasięg podawany przez producenta. W praktyce wychodzi znacznie, znacznie słabiej.

I myślę że ostatnie pytanie. w tej końcówce "ZigBee" jeszcze nie wiem czy jest wejście analogowe, żeby odczytywać temperaturę z jakiegoś "termo-rezystora", wiem wiem on też miał jakąś nazwę, ale na pewno ma cyfrowe. I widziałem na botlandzie coś takiego:

Chcesz robić odczyty przez ten moduł? A dlaczego nie przez Arduino, które zmierzy temperaturę i wyśle ją przez moduł komunikacyjny dalej?

Przy okazji... jakiego zasięgu oczekujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie, pytanie do autora, czy praca inżynierska to dla inżyniera pod koniec trzeciego roku? Jakie to studia?

Pytanie do ogółu, czy dzisiaj taki poziom pracy inżynierskiej to standard?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przepraszam z góry za offtopic ale "arduino + cośtam" to jest do ogarnięcia, od kompletnego zera, w parę miesięcy pracy "na luzie"(coś o tym wiem), czy jak na pracę inżynierską to trochę nie za lekko?

Jak to wygląda dzisiaj?

Na jaką pracę by się kwalifikował na takiej uczelni projekt, gdzie poprzez urządzenie mobilne lub panel sterowniczy, wydajemy polecenia arduino, które steruje ośmioma urządzeniami, raportuje o ich stanie, pobiera i wyświetla w czasie rzeczywistym, na kilku wyświetlaczach i urządzeniach mobilnych,dane z ośmiu czujników, dodatkowo informuje powiadomieniem o stanie kilku dodatkowych urządzeń (IoT)? 🤯 ? Magisterka, doktorat, czy profesura?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że zbudowanie urządzenie to jedna rzecz, a napisanie o tym pracy to inna. Jesteś w stanie napisać pracę inżynierską o rozbijaniu skorupki jajka łyżeczką. Ba, jak dobrze przysiądziesz to i doktorat z tego zrobisz. Nie chodzi o trudność wykonania samego urządzenia, ale o to co o tym wszystkim w pracy napiszesz. A wierz mi, można wejść naprawdę głęboko zarówno w to jak ono działa, jak i w proces projektowania, proces produkcji, proces projektowania procesu produkcji, etc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.