Skocz do zawartości

Arduino - sterowanie elektrozaworami


mmuha

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałbym sterować za pomocą Arduino trzema elektrozaworami (wiosna, to system podlewania trzeba zreanimować). Elektrozawory kupione w Botlandzie 3/4'', 12V, ciągną ok 400 mA. Oczywiście zasilanie oddzielne - oparłem o zasilacz 12V 500 mA i stabilizator L7805CV, który da mi zasilanie 5V dla Arduino. Chciałbym sterować zaworami poprzez tranzystory BC547B. Oczywiście w założenie będzie praca tylko jednego zaworu w tym samym czasie.

Mam następujące pytania:

1. Czy można to zrobić za pomocą takich tranzystorów? Układ z jednym tranzystorem i jednym elektrozaworem nie działa - nie otwiera zaworu. Na zaciskach zaworu mam napięcie 11,3V. Może jest ono za niskie do otwarcia zaworu? W takim przypadku trzeba by pewnie użyć wyższego napięcia zasilania. Czy da się tak zrobić, żeby użyć tranzystora i nie "stracić" napięcia z zasilacza 12V? (jak podłączę zawór bezpośrednio do zasilacza to działa). A może należałoby użyć przekaźników?

2. Wszędzie czytam, że musi być jakiś rezystor podłączony do bazy i emitera (tu dałem najmniejszy). Czy one są potrzebne?

3. Czy taki sposób zasilania nie zniszczy Arduino i czy to zadziała?

4. Gdzie w Eaglu są takie strzałki odsyłające do napięcia w inne miejsce i jak najlepiej zaznaczyć łącza sygnałowe z pinów digital 5, 6, 7 z Arduino.

Mam nadzieję że pytania nie są zbyt głupie i oczywiście nie mogłem na nie znaleźć odpowiedzi w sieci. Dzięki za pomoc.

Oto schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Nie możesz mieć w tym układzie na zaciskach zaworu >4.5V bo tranzystory podłączyłeś jako wtórniki (obciążenie w emiterze) więc nie dostaniesz na wyjściu więcej jak napięcie sterowania bazą minus 0.7V. Oczywiście układ jest zupełnie zły i trzeba go zmienić a wynik pomiaru wskazuje że albo rzeczywisty układ jest inny albo już coś spaliłeś.

Zrób tak:

- emiter tranzystora podłącz do masy,
- bazę przez opornik 470R podłącz do wyjścia Arduino,
- kolektor podłącza do minusa (jeśłi mają polaryzację) zaworu,
- plus zaworu do plusa zasilania 12V,
- równolegle do zaworu diodę, katodą do plusa zasilania.

Jeśli potrzebujesz sygnalizację, diodę LED wraz z opornikiem szeregowym dajesz równolegle do cewki zaworu.

Kondensatory przy 7805 to jakaś pomyłka. Tam po obu stronach powinno być z 22-100uF/25V plus 100nF ceramiczne blisko scalaka.

Nie możesz używać tranzystorów wytrzymujących max 100mA do sterowania prądami 400mA. Znajdź jakieś silniejsze, min. 500mA a najlepiej na Icmax=1A lub MOSFETy - wtedy odpadnie problem sterowania dużym prądem bazy.

W zasadzie stabilizatora 5V nie potrzebujesz, masz przecież na pokładzie Arduino układ robiący to samo. Wykorzystaj wejście Vin.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pomoc. Tu rzeczywiście trzeba dać inny tranzystor ale najlepiej chyba przekaźnik się sprawdzi - układ działa. Czy sterowane urządzenie podłącza się w obwodzie kolektora, żeby korzystać z pełnego napięcia (bo na tranzystorze jest spadek)?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo tak działa tranzystor. W użytym przez Ciebie układzie wtórnika (OC) na wyjściu dostajesz tyle co na wejściu minus spadek na diodzie B-E i to nie jest kwestia "spadku" na tranzystorze. Inaczej to po prostu nie może działać, bo do wyjścia musi popłynąć prąd bazy z wejścia. Wzmocnienie napięciowe takiego stopnia jest bliskie 1, ale prądowe wciąż duże.

Natomiast gdy zrobisz układ OE (emiter na wspólnej masie, obciążenie w kolektorze do plusa) to nadal wzmocnienie prądowe jest duże a na dodatek możesz korzystać z takiego zakresu napięć jakie masz zasilanie. Minimalny spadek napięcia jest wtedy równy Ucesat i może to być nawet <100mV.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 28.09.2018 o 22:17, mmuha napisał:

Teraz czas na wersję 2.0 czyli z czujnikami deszczu i wilgotności, zegarem RTC do zaprogramowania podlewania zgodnie z kalendarzem oraz dostępem przez WiFi na ESP. Byle do następnego sezonu podlewczego zdążyć:) 

Powodzenia w pracach na nową wersję. Zachęcam do założenie workloga, będziesz mógł tam opisywać swoje postępy, a przy okazji zawsze ktoś inny będzie mógł podpowiedzieć co warto zmienić. Worklog możesz założyć w tym dziale: https://forbot.pl/forum/kategoria/27-w-budowie-worklogi/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

46 minut temu, Samcio napisał:

Dlaczego na przekaźnikach a nie na tranzystorach ostatecznie?

Mniej problemów w życiu 🙂 Sam też wolałem przekaźniki co by odizolować biedne esp od 12V

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.