Skocz do zawartości

WEP 853D - stacja lutownicza 5w1 - prośba o opinię


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

pytanie jak w temacie: używał ktoś może stacji lutowniczej 5w1 model WEP 853D

Oto link do tej stacji w sklepie kamami.pl:

https://kamami.pl/stacje-lutownicze/235007-wep-853d-stacja-lutownicza-5w1.html

Co sądzicie o takim wynalzku - połączenie w jednym urządzeniu:

1) Lutownice gorącego powietrza tzw. Hotair

2) Lutownice grotową

3) Miernik napięcia

4) Zasilacz serwisowy 0-15V do 1A

5) Tester sygnału RF

wszystko w cenie 299 PLN?

Od gdzieś dwóch lat używam stacji lutowniczej grotowej "WEP 937D" i muszę powiedzieć, że jestem z niej zadowolony. Może ktoś używał tej stacji 5w1 i może się podzielić doświadczeniami?

Chciałbym ją zakupić - brakuje mi możliwości lutowania gorącym powietrzem w stacji, którą aktualnie posiadam.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Chińskim sprzętem lutowniczym zajmują się między innymi Diolut i Hotair. W jednej z tych firm kupowaliśmy jako firma tanią stację na gorące powietrze. Nie jest używana bardzo często, działa już kilka lat. Bardzo dobrze nadaje się do drobnicy smd. Wyciąganie dużych elementów, za pomocą dołączonych dysz okrągłych, bez podgrzewacza może być problemem. Różnica jest taka, że stacja ma kompresor w obudowie, a nie wentylator w rączce. Nie wiem, czy to robi różnicę.

Nie wiem też, czy chciałbym mieć wszystko w jednym. Zastanowiłbym się nad kupnem osobnego, w miarę dobrego zasilacza laboratoryjnego, takiego żeby być pewnym jego działania i mieć solidny punkt odniesienia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mogę w sumie napisać z mojego punktu widzenia - ze swojego doświadczenia nie polecam wszelkich wynalazków typu stacja 2w1, 3w1, 4w1, 5w1, czy 500w1.

Jakość takich rozwiązań (zwłaszcza w takiej cenie) pozostawia wiele do życzenia.

Niestety nie znalazłem na szybko jakichś bardziej szczegółowych informacji o tej stacji, ale miernik napięcia (lub ogólniej multimetr) znacznie wygodniejszy będzie osobny, mobilny. Najprostszy "z bazaru za dychę" ma znacznie większe możliwości (i zapewne dokładność) niż ten zainstalowany w tej stacji.

Zasilacz serwisowy... tak to bym nawet tego zasilacza nie nazwał - dla mnie zasilacz serwisowy musi posiadać ograniczenie nadprądowe (nastawne), no i oczywiście nastawne napięcie, inaczej nie różni się od jakiegokolwiek innego zasilacza. Można by go nazwać zasilaczem warsztatowym ale nie serwisowym - na serwisie bardzo często korzysta się z ograniczenia nadprądowego, a i wiele testowanych/naprawianych urządzeń, takie zabezpieczenie potrafi uratować albo ułatwić diagnozę usterki.

Co do testera RF to się nie wypowiem - nie korzystałem z takich wynalazków, więc nawet nie wiem czego się po takim testerze, jak tutaj jest się spodziewać.

Jeśli masz stację kolbową z której jesteś zadowolony i potrzebujesz hot aira to poszukaj osobnej stacji. Ja ze swojego doświadczenia i użytkowania mogę polecić stacje z kompresorem w obudowie (nie w rączce). Ale może to moje predyspozycje - takimi mi się po prostu lutuje najlepiej, no i taka rączka jest lżejsza - nie ma tam silnika, wirnika itp.

Sam korzystałem ze stacji 3w1, i na pewno tego nie polecę. Jakość całości, mimo iż wykonanie całkiem solidne, to nie zachwyca - rozrzut temperatur jest dość znaczny (20 do nawet 40 stopni, pomiędzy wartością nastawioną a mierzoną porządnym sprzętem) - a to już eliminuje taką stację w dużej ilości zastosowań.

Ale ostatecznie i tak wszystko się rozbija o to, do czego ta stacja ma być używana. I jakie posiadasz umiejętności lutowania. Pamiętaj że hot air przydaje się TYLKO do kilku rzeczy. Są nimi: demontaż układów (czterorzędowych i więcej, albo jakichś dużych dwurzędowych), montaż układów z exposed pad, montaż układów z polami od spodu (BGA, LGA czy inne bardziej egoztyczne) oraz do QFN. A do demontażu układów do których przyda się hot air to i tak będziesz potrzebować preheata.

Jeśli ma być używana tylko hobbystycznie - żeby sobie coś tam zmontować, coś drobnego naprawić itp. to chyba byłaby dobra opcja w tej cenie. Jeśli jednak zamierzasz używać tego półprofesjonalnie albo do bardziej "zaawansowanych hobbystycznie zabaw" to już tego z czystym sumieniem nie polecę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

dziękuję obu kolegom za uwagi, miałem podobne wątpliwości. Z im większej ilości modułów składa się układ tym większe prawdopodobieństwo awarii (szczególnie, że w tej stacji wszystkimi układami steruje jeden mikro-kontroler). Stacja do użytku całkowicie amatorskiego, to czego mi brakuje to lutownica na gorące powietrze (i to raczej do wylutowywania układów niż ich lutowania). Tak, ze po waszych uwagach po prostu kupię osobną stację lutowniczą "hot-air".

Dziekuję i pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.