Skocz do zawartości

[Kurs] Kurs programowania procesorów ARM (LPC21xx)


Elvis

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W największym skrócie, różnice między ARM7 i ARM9 są bardzo duże. ARM7 mają prędkości do ok. 70MHz, ARM9 - 150MHz. Poza tym ARM9 są bardziej mikroprocesorami niż mikrokontrolerami. Mają wbudowany układ MMU, pozwalają na uruchomienie na nich systemu operacyjnego (np. linux, windows ce). ARM7 są mniejsze, tańsze i pobierają mniej prądu. Służą raczej do budowy prostych urządzeń/sterowników. ARM7 można porównywać do AVR, natomiast ARM9 bardziej przypomina procesor np. Intel Pentium, niż mikrokontroler.

Natomiast Cortex-M3, którego przykładem są układy STM32 to nowa wersja rdzenia armów. Pod wieloma względami jest to uproszczony ARM7, jednocześnie działający szybciej i z bardziej rozbudowanymi peryferiami.

ARM9 to raczej nie jest procesor dla początkującego elektronika, radzę więc wybierać ARM7 lub Cortex-y. Parametry obu są dość podobne, jednak obecnie widać tendencję do tworzenia nowych mikrokontrolerów z rdzeniem cortex, więc prawdopodobnie w przyszłości będzie on popularniejszy niż ARM7.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o książkę i płytkę, to rozdawali takie na szkoleniach ostatnio 🙂 Książki jeszcze nie miałem czasu przeczytać, ale wydaje się bardzo ciekawa. Jest od podstaw, aż do uruchamiania FreeRTOS-a.

Natomiast co do płytki, to nie wiem, czy to dobry wybór. Jest tania, ale na tym kończą się zalety.

Za 150zł dostajesz 2 diody, joystick, łącze usb i procesor. To raczej niewiele, żeby nauczyć się jak procesor działa. Zostaje dołączyć coś własnego. I tutaj pojawia się problem - kto wymyślił taki kształt płytki(motylek) ???

Ja bym radził albo droższą płytkę ewaluacyjną (z większą liczbą układów na niej), albo tani układ, np. http://www.propox.com/products/t_174.html i samemu płytkę zrobić.

Wszystko zależy na jakim jesteś poziomie z elektroniki.

Ale płytka motylek to nieporozumienie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sabre a skąd wiesz czy zrobiłem czy nie?

Masz rację, tego nie wiem, ale wywnioskowałem to z zadawanych przez ciebie pytań, w jednym z postów sam napisałeś, że jesteś początkującym. Ja widzę, że nie potrafisz nawet korzystać z dokumentacji układów dostępnych ogólnie na necie. Z mojego punktu widzenia nie poradzisz sobie z programowaniem ARM'ów ani z obsługą gotowej płytki ewaluacyjnej. Na tym forum było już wielu "krzykaczy", którzy próbowali zwrócić na siebie uwagę poprzez pisanie podobnych tematów, czy twierdzeniu, że zrobią super, hiper robota. Według mnie jesteś właśnie taką osobą. Chciałbym abyś mnie mile zaskoczył i udowodnił mi, że jednak się mylę.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz zapytam się ta Czego nie da się zrobić na avr w przeciwieństwu do ARM?

Czy ARM można programować tylko w aksambleże i C czy da się jeszcze w jakimś języku jeśli tak to w jakim? Czy Prawdą jest że w Bascomie nie zaprogramuje ARM?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.