Skocz do zawartości

Dołączanie przekaźników do RPI po CAN


Avatarus

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam taki sobie pomysł na urządzenie oparte o Raspberry Pi, ale dopiero zaczynam z tym zabawę i potrzebuje kilka wskazówek.

Chce mieć serwer oparty o Raspberry Pi, ale chciałbym rozbudowywać serwer o dodatkowe elementy jak np 8 kanałowy przekaźnik do sterowania oświetlenia, pompy wody itp. Tak chodzi mi o bardzo proste inteligentne sterowanie. Jeśli chodzi o programowanie raspa czy apki na androida czy www to z tym nie mam problemu to ogarnę.

Mam jednak problem z pomysłem jak to de facto połączyć. Myślałem o magistrali CAN do połączenia z nowymi dodatkowymi przekaźnikami czy nowymi wejściami do sterowania, onewire itp

Jak to rozwiązać? Czyli jak z CAN urządzenia dodatkowego sterować 8 kanałowy przekaźnik? Możecie mi podrzucić jakieś sugestie, czego mam poszukać, może są jakieś fajnie gotowe moduły? Nie chciałbym pchać do każdego dodatkowego urządzenia osobnego Raspa bo to chyba przerost formy nad treścią.

Z góry dziękuje za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

CAN jak najbardziej pasuje do tych rozwiązań, po prostu większość początkujących zaczyna od UART po RS232/RS485. Chodzi o to, że żeby Raspberry gadało po CANie, to potrzebujesz adapter np. UART/CAN, do tego jeśli chcesz zacząć prosto np. z Arduino, to znowu potrzebujesz specjalnego "tłumacza" CAN/UART np. CAN-bus shielda. Nie wiem jaką masz wiedzę i jakie są Twoje ambicje/motywacja, po prostu osobiście na początek ogarnąłbym sobie prostą komunikację np. RPI-ARDUINO po UART, dopiero potem poszedłbym w interfejsy przemysłowe. Nie zrozum mnie źle, to nie jest "rocket science", sporo zależy od tego jak bardzo skłonny jesteś do intensywnej nauki i szukania rozwiązań na własną rękę 🙂

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zaczynałem od arduino a teraz bawię z RPI i kurcze jakoś nie pomyślałem żeby wykorzystać Arduino jako element który będzie zarządzał przekaźnikami 🙂 A to takie proste rozwiązanie i łatwe w wdrożeniu.

W takim schemacie gdzie RPI będzie master i zarządzał wszystkim, zbierał dane z n-Ardiuno podłączonych do niego, jakiej metody połączenia być mi polecił? Odległość między arduino i RPI to kwestia centymetrów, były w tej samej skrzyni. Od arduino leciały by przewody no skrętki 5e lub 6a do czujników temp, przycisków monostabilnych, przekaźników itp.

Ic2? a może coś będzie działać lepiej? Nie pracowałem nigdy z Ic2 poza jakimiś prostymi wyświetlaczami LCD. Ic2 działa na zasadzie master/slave i po tym samym kablu z RPI mogę podłączyć n-arduino?

Z góry dzięki za wszystkie wskazówki 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie doczytałem, że chcesz do tego interfejsu podłączyć kilka urządzeń. Da się to zrobić na UART, zwłaszcza jeśli komunikacja jest tylko jednokierunkowa (wysyłasz po prostu do wszystkich slave'ów ramkę "[adres_slave_1]zapal_ten_i_ten_bit[adres_slave_2]zapal_ten_i_ten_bit[adres_slave_3]zapal_ten_i_zgas_tamten_bit", a każdy slave reaguje jedynie na instrukcje adresowane do siebie), ale faktycznie sensowniej będzie użyć I2C. Jeśli to serio jest raptem kilka centymetrów, to nawet SPI da radę, choć sugeruję nie przesadzać z prędkością transmisji. W I2C RPI będzie działać jako master, a Arduino jako slave, gotowe kody mozesz bez problemu znaleźć w czeluściach internetów 🙂 

Polecam ten filmik, jeśli jesteś totalnie świeży z tymi interfejsami:

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja w moim domu planuje zrobic komunikacje przez MQTT.

Testowalem juz to i jest super.

RPi z serwerem MQTT <-------------> Arduino MEGA + Ethernet Shield z klientem MQTT (do niego sa podlaczone przekazniki)

W zaleznosci od potrzeb mozna dodac wiecej Arduino gdyby zabraklo Ci wyjsc.

MQTT jest super rozwiazaniem M2M

Jest jeszcze druga opcja.

MCP23017 po I2C. Tanim kosztem mozesz dodac 16 wejsc/wyjsc do RPi/Arduino.

mcp23017-Pin-address.png

 

Zapomnialem napisac iz, do RPi mozesz dodac max 8 modulow MCP23017 co daje ci 128 ekstra pinow.

20141106-mcp23017-single-schematic_bb.jp

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.