Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty – #3 – Domoticz, kamera, GPIO


Komentator

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Nie wiem, czy coś przegapiłem (miałem małą przerwę w kursie), ale stanąłem przy wyborze GPIO dla Domoticza. W pliku /etc/init.d/domoticz.sh chciałem dopisać używane piny. Wchodząc przez nano /etc/init.d/domoticz.sh pojawiła mi się informacja, że pliku nie można nadpisywać. 

image.thumb.png.19ea379d1bf31eb8b2e68598b8a3474b.png

Po wpisaniu komendy ls -l /etc/init.d/domoticz.sh pojawiają mi się poniższe uprawniena dostępu:

-rwxr-xr-x 1 root root 4433 Jan 31 15:08 /etc/init.d/domoticz.sh

Zajrzałem więc do tematu o uprawnieniach, i rozumiem z tego tyle, że mam możliwość odczytu i zapisu.

Dla pewności użyłem jeszcze sudo service domoticz.sh stop. Myślałem, że może włączona usługa mnie blokuje. Niestety nadal nic.

Tak więc mam dwa pytania:

1. Czy plik ogólnie nie jest przeznaczony do nadpisywania?

2. Jeśli plik można nadpisywać, to co może go blokować i jak to sprawdzić?

 

Z góry przepraszam za pytania początkującego :)

Link do komentarza
Share on other sites

Dopisz "sudo" na początku i powinno być ok:

sudo nano /etc/init.d/domoticz.sh

---

A po co chcesz edytować ten plik? Osobiście mam domoticza od kilku lat i nie pamiętam żebym kiedykolwiek musiał tam zaglądać🤔

Edytowano przez PiotrekEl
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, PiotrekEl napisał:

Dopisz "sudo" na początku i powinno być ok:


sudo nano /etc/init.d/domoticz.sh

---

A po co chcesz edytować ten plik? Osobiście mam domoticza od kilku lat i nie pamiętam żebym kiedykolwiek musiał tam zaglądać🤔

Dziękuję, masz rację. Zapomniałem o "sudo" na początku... 🙂

Robię kurs krok po kroku, ponieważ jestem jeszcze początkujący. Było tam napisane, żeby dodać linie odnoszące się do GPIO, więc je w ten sam sposób dodałem.

image.thumb.png.2abcb586d9af94ebddf37bbfdbdc3eb5.png

Dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niestety powracam do tematu Domoticza... Przy próbie jego odpalenia w przeglądarce, na końcu adresu strony pojawia mi się /#/Offline i nic się nie dzieje. Przeczytałem w internecie, że Domoticz lubi płatać figle, i że warto użyć programu Monit. Zainstalowałem go zgodnie z instrukcjami, zrestartowałem Malinkę, i sprawdziłem, czy coś się zmieniło w temacie. 

Usługa jest uruchomiona:

image.thumb.png.80bc82c0c190e6a4116476d108975f19.png

Natomiast Monit pokazuje bład:

image.thumb.png.67b869d846481c30d6a9ec72b3ac4ebe.png

W czym może być problem i jak to sprawdzić? Wczoraj jeszcze wszystko działało, i nie wprowadzałem od tej pory żadnych zmian w pliku /etc/init.d/domoticz.sh. 

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie, trochę wybiegające poza zakres kursu, ale może akurat ktoś będzie mi w stanie pomóc...

Mam Raspberry Pi 4B, zainstalowany Domoticz, doinstalowuję do niego MQTT dla Shelly (mam przełącznik Shelly1).

Wszystko ok, ładnie na liście typów pojawia się Shelly MQTT. I teraz - dodaję urządzenie, zapisuję, przechodzę chociażby na devices - "wisi" na loading po czym w ogóle po www przestaje Domoticz odpowiadać na cokolwiek. Robiłem reset service;u, reset nawet całego Raspberry i nic - nie działa. Odinstalowałem Domoticza całkiem, zainstalowałem na nowo, dodałem Shelly i... to samo 😕

Pytanie - czy spotkaliście się z czymś takim? Pytanie drugie - co w takiej sytuacji? Da się jakoś operować Domoticzem z linii poleceń? Wyrzucić urządzenie z poziomu listy poleceń/jakiejś bazy danych etc?

Siedzę i szukam po guglach jakiś rozwiązań, ale albo ja nie potrafię znaleźć albo to tylko u mnie problem, bo nic w temacie nie widzę 😕

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq wymiękam... czwarty czy piąty raz instaluję Domoticza 🙂 Nie wiem o co chodzi i co robię nie tak, ale w kółko ten sam objaw - po dodaniu Shelly MQTT www "wisi" i ani be ani me... ehhhh... brakuje mi pomysłu, jak z tym ruszyć dalej...

Co do Home Assistant, generalnie tak - budując dom zakładałem, że będzie Fibaro. Ale później stwierdziłem, że nie chcę się uzależniać od czegoś zamkniętego. Nie mówiąc już o cenie urządzeń. No i szukając rozwiązania natrafiłem właśnie na Domoticza i HA. Póki co przeszedłem z malinką kursy - są świetne! I teraz staram się "roboczo" odpalić Domoticza z Shelly (mam jakieś dwa przełączniki Shelly zakupione do testów). No i utknąłem i któryś wieczorek z kolei z tym się męczę... Jak znajdę rozwiązanie to napiszę.

A uważasz, że HA jest lepsieszy od Domoticza? 

Link do komentarza
Share on other sites

@milek200 miałem cichą nadzieję, że ktoś się włączy do dyskusji 😕 Chyba Ci za bardzo nie pomogę, bo Domoticza testowałem dawno temu.

Dnia 3.02.2022 o 21:58, milek200 napisał:

A uważasz, że HA jest lepsieszy od Domoticza? 

Jak odkryłem HA to dużo bardziej mi się spodobał, dlatego że jest wygodna integracja z ESPHome i jest trochę bardziej nowoczesny. Tu masz np mój tmeat odnośnie tworzenia własnych komponentów:

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq W piątek wieczorem znalazłem rozwiązanie 🙂 

Otóż po analizie logów znalazłem informacje, że błędy te zaczęły ludziom występować po aktualizacji systemu do... bullseye. Zatem pobrałem i zainstalowałem system w wersji buster, a potem Domoticza, Shelly MQTT etc. poodpalałem (identycznie, jak to robiłem wcześniej na bullseye) i wszystko działa! Czyli problem powoduje coś co jest związane z aktualizacją OS do najnowszej wersji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@milek200 może być, aktualizacje często powodują problemy. Sam miałem problem przy aktualizacji ESPHome w HA, wszystkie urządzenia pojawiły się jako offline. Trzeba było wprowadzić poprawkę i wróciło do normy. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq zatem będę kontynuował swoje testy póki co na busterze.

Teraz mam taki temat, że chcę odpalić radio internetowe sterowane z poziomu Domoticza (widziałem, że do RPi są takie wzmacniacze typu hat) - mam w łazienkach głośniki i chcę aby po wejściu do łazienki załączało się radio etc...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.