Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #5 - serwer www (PHP, MySQL)


Komentator

Pomocna odpowiedź

EDIT: (...kilka godzin później...)

A jednak w moim przypadku "sudo" było konieczne... Tak namieszałem, że chwilę później musiałem jeszcze raz wgrać czystego Raspiana na kartę i zacząłem od nowa. Wyglądało to tak:
1234.thumb.png.57af74ed1c61dc4e289e4dd4720341ac.png
 

Ale nie ma się czym przejmować, bo chwilę później WordPress u mnie już działa! Aż nie mogę uwierzyć! Bo dawniej znacznie więcej problemów miałem z (edukacją) na płatnych hostingach niż dziś na tym RPi (4 B):

obraz.thumb.png.613bb5ca0625f5087194cdeb0f325b0f.png

Jeszcze przez chwilę pokombinuję z przekierowaniem portów na routerze i... wypadało by iść spać 😄

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, enikan napisał:

Wyglądało to tak:

Na moje oko po prostu nie ustawiłeś hasła roota MySQL przy instalacji - czyżby coś się zmieniło w instalatorze? Prosił w ogóle o te hasła? Robiłeś dokładnie tak jak pisałem?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, enikan napisał:

Ustawiałem to według twojej instrukcji z 6 lutego 2019

Raczej z 2 lutego... a chodzi mi konkretnie o ten fragment z mysql_secure_installation:

 

Cytat

 

Ponieważ nie ustawialiśmy jeszcze żadnego hasła, po prostu wciskamy enter.


Set root password? [Y/n]

Odpowiadamy oczywiście y. Zostaniemy poproszeni o dwukrotne wpisanie nowego hasła (pamiętajmy: wpisywane hasła nie pokazują się na ekranie!).

 

Nie mam w tej chwili żadnej malinki na której mógłbym eksperymentować więc sam nie sprawdzę. Jeśli faktycznie coś się zmieniło postaram się po weekendzie coś więcej napisać, ale wolałbym wiedzieć zanim zacznę wyciągać raspa z robota i przeinstalowywać mu system...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@ethanak Faktycznie 2 lutego 😄 Piszę z telefonu i ciężko mi równocześnie forum przeglądać..
 

18 minut temu, ethanak napisał:

Set root password? [Y/n]

Wtedy wcisnęłam ENTER i po tym wyskoczyło ustalanie nowego hasła - co też zrobiłem.

19 minut temu, ethanak napisał:

...ale wolałbym wiedzieć zanim zacznę wyciągać raspa z robota i przeinstalowywać mu system...

Mogę pomóc, bo mam wszystko na wierzchu. Postawię Raspiana od nowa, wyklikam wszystko od nowa, po czym mogę wysłać jakieś logi albo skopiować większy fragment komunikatów z konsoli. Tylko nie wiem co dokładnie może się przydać?

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, enikan napisał:

Tylko nie wiem co dokładnie może się przydać?

Spokojnie, w sobotę/niedzielę wszystko sprawdzę, rzecz w tym że też nie wiem co się może przydać - jeśli coś się zmieniło to muszę sprawdzić co i w jaki sposób mam to opisać. Jeśli Ci działa to nie ma pośpiechu, a ja oprócz udzielania się na forum muszę jeszcze przynajmniej na internet zarobić 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak  Podziwiam twoją upartość i ten procesor jaki masz w głowie, że to wszystko tak na poczekaniu przetwarzasz 😄

Pomyślałem sobie też, że przez to nieustanne ulepszanie Linuxów (co w gruncie rzeczy jest pozytywne) raczej nie da się napisać "ponadczasowego" kursu Raspberry Pi. Aż współczuję tym co podejmują takie trudy - bo choć co chcieliby pokazać, ale cóż z tego, jak za chwilę, ktoś inny, niechcący coś zablokuje..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zainstalowałem wszystko jak opisał Treker , potem jak ethanak czyli zainstalowałem mariadb potem jak w opisie ethanaka z hasłem, następnie jak u Tekera CREATE USER 'mysql_user'@'localhost' IDENTIFIED BY 'tajne hasło' tylko w miejscu mysql_user wpisałem własną nazwę i następne nowe hasło. Po instalacji phpmyadmin loguję się za pomocą własnej nazwy i nowego hasła. Czy po instalacji Mariadb miałem wpisać to hasło w miejsce tajne hasło a nie nowe hasło? Jak wpiszę sudo mysql -uroot -p + tajne hasło wchodzę do konsoli Mariadb. Następnie zgodnie z opisem ethanka zmieniłem katalog ze stroą www na home/pi/html ale po wpisaniu ls -l otrzymuję taki opis

ls -l.jpg

Dalszy ciąg poprzedniego posta.

a za pomącą cd nie mogę wejść do katalogu html bo krzyczy że takowego nie ma. Z interfejsu graficznego mogę wejść i mogę oglądać zawarte w nim pliki. Co mogłem zepsuć że to tak wygląda? Mam jeszcze problem z phpmyadmin bo na czerwono wyświetla to co w moim poście z 3 lutego oraz co poniżej. Błądzę jak we mgle bo to moje początki , mam nadzieję że forum pomoże.

 

1423876023_tajnafraza.thumb.jpg.61ab3e5237edca3cfefd74d3cc18485b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, oldname napisał:

Czy po instalacji Mariadb miałem wpisać to hasło w miejsce tajne hasło a nie nowe hasło?

@oldname Ja wpisałem hasło nowego użytkownika, właśnie w miejsce "tajnehaslo".

Wątpię, że pomogę, ale poniżej wkleję plik z zrzutem wszystkiego co wyświetliła moja konsola, podczas konfiguracji serwera www i mySQL.
Działałem według instrukcji z FORBOTA i porady ethanaka (też w tym wątku - z 2 lutego).

Efekt u mnie jest taki, że phpMyAdmin nie wyświetla takiego błędu jak u Ciebie (mniejsza o to, że wyświetla inny 🤪)
0002.thumb.png.f54e51e394e73cdf5c4149103bfba850.png

Możesz sobie porównać z tym co się dzieje u Ciebie i tylko to mogę zrobić. Ogólnie to za słabo się znam na tym wszystkim.

MySQL wg instrukcji FORBOT.pdf

(sorry, ale nie wiem jak prawidłowo pokolorować składnię)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tą czerwienią z postu z 3 luty czyli błędy w phpmyadmin w zakładkach ekspor import dzięki Googlom poradziłem sobie w ten sposób:Kasowanie błędu w phpmyadmin Export Import.pdf

Natomiast błąd wynikający z braku pliku konfigurującego blowfish_secret jest dla mnie nie do przeskoczenia. Próbowałem czerpiąc z Googli zmieniać zapisy w pliku usr/share/phpmyadmin/config.inc.php i nic to nie dało . Druga porada by to samo zrobić w pliku /var/www/publik_html/phpmyadmin/config.inc.php nie do wykonania bo u mnie brak folderu publik_html.

Całe to zamieszanie wynika prawdopodobnie z zainstalowania starszej wersji phpmyadmin. Jak nie uzyskam odpowiedzi na forum czeka mnie ponowna instalacja ale według innych tutoriali może wtedy  będzie dobrze. Nie  przypuszczałem że bez wiedzy i doświadczenia uzyskanego pewnie w czasie wielu lat wykonanie tego LAMP będzie graniczyło z cudem.

 

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, oldname napisał:

czeka mnie ponowna instalacja

Ale przecież zainstalowałeś to prawidłowo tylko nie potrafisz uruchomić, a to zupełnie inna bajka. Jak zainstalujesz nawet sto razy to i tak nic nie zmieni.

Rozumiem, że gdybyś kupił samochód i nie wiedział jak się do niego wlewa benzynę kupiłbyś drugi taki sam? Potem trzeci?

A phpMyAdmin zainstalował się ładnie w /usr/share/phpmyadmin i tam szukaj plików konfiguracyjnych. Masz tam plik config.inc.php? Jeśli nie, to skopiuj z config.sample.inc.php i próbuj dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

I tak zrobiłem, wkleiłem $ cfg ['blowfish_secret'] = '.YMEUW = 90Qn8TpW6, rxoe0; jD8q.0G5V'; do config.sample.inc.php , skopiowałem ten plik i zmieniłem mu na config.inc.php. Niestedy blowfish dalej w php admyadmin na czerwono.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.