Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #5 - serwer www (PHP, MySQL)


Komentator

Pomocna odpowiedź

Jeszcze raz za wszystko dziękuję. Posiedziałem dziś nad tematem, przeczytam jeszcze raz nową wersję, aby wyłapać ewentualne literówki i jutro zaktualizowana wersja będzie już publiczna 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak pewnie pamiętasz był z tą instrukcją pewien problem, o którym rozmawialiśmy na PW. Później wciągnęły mnie kwestie innych artykułów i ten temat jakoś odszedł na dalszy plan, ale mam go na liście, więc nie ucieknie. Dzięki za mobilizację, postaram się szybko nadrobić tę kwestię.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć mam problem z instalacją mysql-server na rpi4 pokazuje mi to:

pi@raspberrypi:/var/www/html/forbot $ sudo apt install mysql-server php-mysql -y
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Pakiet mysql-server nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.
Jednak następujące pakiety go zastępują:
  mariadb-server-10.0

E: Pakiet mysql-server nie ma kandydata do instalacji
pi@raspberrypi:/var/www/html/forbot $

Sam dodatek php-mysql normalnie się zainstalował .

Proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@jas123 Może zanim skopiujesz na forum to co wypisał apt podejmiesz się wielkiego trudu przeczytania tego komunikatu i sam wyciągniesz wnioski co powinieneś zrobić? Instrukcje sprzed paru lat mają prawo się zdezaktualizować, ale system przecież sam Ci podpowiada co trzeba.

Inna sprawa, że w kursie warto to poprawić - @Treker, czyń swą powinność!

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej!

Czy moglibyście poradzić mi gdzie leży błąd z moim serwerem? Utknąłem na instalacji wordpressa. Robiłem krok po kroku i prowadzałem również te same dane użytkowników co w kursie, lecz nie mogę dostać się do mojej bazy danych - zdjęcie. 

Are you sure it exists?

Tak, zrobiłem jak w instrukcji.

Does the user mysql_user have permission to use the blog database?

Tak sądzę. Wykonałem komendę "sudo chown -R www-data: ." oraz "sudo chmod -R 777 ."

On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like username_blog. Could that be the problem?

Nie, jestem pewny nazwy bazy.

Proszę o sugestie co tu naprawić, gdyż nie jestem biegły w kwestiach webowych. 🙂

Z góry dzięki!

Przechwytywanie.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, MaciejZyskowski napisał:

sudo chmod -R 777 ."

Najprawdopodobniej po tej operacji system nadaje się do ponownego zainstalowania.

Kurs jest "nieco" przestarzały, znajdź sobie mój artykuł o prawidłowej konfiguracji Apacza (teraz na telefonie nie mam jak podać bezpośredniego linku).

A tak przy okazji... parę postów wcześniej... Czytałeś czy po prostu olałeś na zasadzie "ja nie będę czytał bo po co, zapisałem się na forum i ich psi obowiązek to podać mi odpowiedź"?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, wszyscy mamy świadomość, że ten kurs niestety nie jest aktualny (stąd stosowne ogłoszenie na jego początku). Dla formalności zaznaczę jednak, że nigdzie w tym artykule nie ma informacji o wydaniu komendy "sudo chmod -R 777", więc to chyba inwencja własna autora 😉 W artykule jest tylko informacja na temat polecenia "sudo chown -R www-data: ." co pokrywa się z oficjalnym poradnikiem od Raspberry Pi: https://projects.raspberrypi.org/en/projects/lamp-web-server-with-wordpress/5

@MaciejZyskowski tak dla formalności - możesz dostać się do bazy z poziomu phpMyAdmina - jest ona tam widoczna, a dane do logowania działają poprawnie?

57 minut temu, ethanak napisał:

Kurs jest "nieco" przestarzały, znajdź sobie mój artykuł o prawidłowej konfiguracji Apacza (teraz na telefonie nie mam jak podać bezpośredniego linku).

Oto linki, o których mowa:

  1. https://forbot.pl/forum/topic/18018-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-1-konfiguracja/
  2. https://forbot.pl/forum/topic/18031-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-2-nie-tylko-php/
  3. https://forbot.pl/forum/topic/18123-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-3-odbieranie-danych/
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, ethanak napisał:

Najprawdopodobniej po tej operacji system nadaje się do ponownego zainstalowania.

Kurs jest "nieco" przestarzały, znajdź sobie mój artykuł o prawidłowej konfiguracji Apacza (teraz na telefonie nie mam jak podać bezpośredniego linku).

A tak przy okazji... parę postów wcześniej... Czytałeś czy po prostu olałeś na zasadzie "ja nie będę czytał bo po co, zapisałem się na forum i ich psi obowiązek to podać mi odpowiedź"?

Dlaczego zaraz taki atak? Zawsze przeglądam forum przed dodaniem postu i wyszukuje słowa kluczowe. Być może teraz udało mi się coś przeoczyć, za co przepraszam, ale każdemu czasem może się zdarzyć.

18 godzin temu, Treker napisał:

Tak, wszyscy mamy świadomość, że ten kurs niestety nie jest aktualny (stąd stosowne ogłoszenie na jego początku). Dla formalności zaznaczę jednak, że nigdzie w tym artykule nie ma informacji o wydaniu komendy "sudo chmod -R 777", więc to chyba inwencja własna autora 😉 W artykule jest tylko informacja na temat polecenia "sudo chown -R www-data: ." co pokrywa się z oficjalnym poradnikiem od Raspberry Pi: https://projects.raspberrypi.org/en/projects/lamp-web-server-with-wordpress/5

@MaciejZyskowski tak dla formalności - możesz dostać się do bazy z poziomu phpMyAdmina - jest ona tam widoczna, a dane do logowania działają poprawnie?

Oto linki, o których mowa:

  1. https://forbot.pl/forum/topic/18018-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-1-konfiguracja/
  2. https://forbot.pl/forum/topic/18031-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-2-nie-tylko-php/
  3. https://forbot.pl/forum/topic/18123-serwer-www-apache-w-praktyce-czesc-3-odbieranie-danych/

Myślałem żeby dodać uprawnienia dla wszystkich stąd ta linijka z 777, ale wykonałem ją tylko w folderze z blogiem, więc dotyczy tylko niego.

Dane do logowania z poziomu phpMyAdmin działają normalnie. Mam dostęp do tabel itd..

Dzięki za pomoc i chętnie zapoznam się z linkami. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, MaciejZyskowski napisał:

Dlaczego zaraz taki atak? Zawsze przeglądam forum przed dodaniem postu i wyszukuje słowa kluczowe.

A, to zwracam honor. Niech mnie usprawiedliwi fakt, że jest to ostatnio rzadko spotykany zwyczaj na tym forum 🙂

4 minuty temu, MaciejZyskowski napisał:

Dzięki za pomoc i chętnie zapoznam się z linkami. 🙂

Przeczytaj też to co pisałem parę postów wcześniej (to miała być errata do kursu).

A tak przy okazji - mówię Ci to jako zawodowy admin, chmod 777 to taka ostatnia deska ratunku dla hostingów które nie mają możliwości ustawienia suexec i mają admina po Informatyce i Zażomdzaniu. W systemie którym sam administrujesz nigdy się takiego polecenia nie wydaje - ja przynajmniej od wielu lat nie miałem takiej potrzeby.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.