Skocz do zawartości

Automatycznie przesuwane drzwiczki / Raspberry


Foxs

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym zrobić coś takiego: 

Raspberry + sterownik + silniczek + prawdopodobnie zasilacz (np. z komputera, mam taki) do silniczka 200W~?

W garażu znalazłem takowy silnik (na zdjęciu) ale brak jakichkolwiek danych o nim, będę go mógł jakoś wykorzystać/sprawdzić bez uszkodzenia go lub raspberry/sterownika?

Potrzebuję zrobić automatyczne przesuwanie drzwiczek w wolierze bażantów tak by otwierały się ok. 6:30 rano i ewentualnie z możliwością zamykania ale już "ręcznie" czyli zdalnie przez np. skrypt np. przez SSH w komórce. Drzwiczki są zamontowane na rolkach i przesuwają się w bok wzdłuż ścianki więc wszystko raczej lekko chodzi.

Także jak to sklecić chyba wszystko mam w tym filmiku, porady jakiej potrzebuję to tylko jakie konkretnie komponenty powinienem zakupić by to wszystko pasowało czyli jaki raspberry + moduł sterownika oraz czy mogę jakoś wykorzystać ten silniczek który mam czy muszę zakupić inny, oraz nie do końca wiem czy/jak podłączyć pod niego zasilacz jakiś większy bo zapewne 12V/1A to będzie za mało i powinienem użyć jakiegoś większego zasilacza, np. z komputera.

Ewentualnie też nie wiem jak z oprogramowaniem do zainstalowania na raspberry, czy to musi być jakieś specjalne czy będę w stanie zrobić sam skrypt który po prostu daje prąd raz w jedną raz w drugą stronę o konkretnych godzinach?

EDIT: zasilacz już ogarnąłem z akumulatora który postawię przy wolierze.

silnik.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro ty nie wiesz co to za silnik, czego chcesz użyć, jak chcesz to zasilać i jakimi programami to sterować, to tym bardziej skąd my to mamy wiedzieć? Czy będziesz w stanie zrobić skrypt? Nie wiemy, bo nie mamy pojęcia ile umiesz i ile pracy jesteś gotowy na to poświęcić.

Przy 12V z podstaw fizyki żeby mieć 200W to musisz mieć ponad 16A. Zasilacz 1A raczej się spali.

Może weź i poćwicz najpierw na czymś mniejszym. Potem pomierz może trochę ("wszystko raczej lekko chodzi" to nie jest pomiar) żeby wiedzieć jakiej siły i jakiej prędkości rzeczywiście potrzebujesz. Wtedy dopiero możesz się zastanawiać nad tym jak mechanika i jaki silnik do tego. Jak już będziesz mieć silnik, to wtedy możesz myśleć jakie zasilanie i jaki mostek.

Link do komentarza
Share on other sites

Ech, i przyjdzie takie 2700 spamu i tylko zmarnuje czas na czytanie takich bzdur. Nie chcesz pomagać to nie pomagaj i nie marnuj mojego i swojego czasu, bo za ten spam 2700 postów nikt ci orzekła za odwagę nie przypnie.

Nawet nie czyta całości, już pisałem, że zasilanie silnika mam załatwione przez akumulator, silnik kręci, póki co zrobiłem to na przełączniki, teraz tylko w miejsce przełączników chcę wstawić raspberry ze sterownikiem żeby można było sterować tym za pomocą komend które np. mogę ustawić by odpalały się automatycznie o podanych godzinach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Foxs, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 6.10.2018 o 12:10, Foxs napisał:

Także jak to sklecić chyba wszystko mam w tym filmiku, porady jakiej potrzebuję to tylko jakie konkretnie komponenty powinienem zakupić by to wszystko pasowało czyli jaki raspberry + moduł sterownika oraz czy mogę jakoś wykorzystać ten silniczek który mam czy muszę zakupić inny, oraz nie do końca wiem czy/jak podłączyć pod niego zasilacz jakiś większy bo zapewne 12V/1A to będzie za mało i powinienem użyć jakiegoś większego zasilacza, np. z komputera.

Rozumiem Twój zapał i chęć do pracy, ale podałeś naprawdę mało szczegółów, nie dziw się, że brak konkretnych odpowiedzi. Nikt nie chce Ci źle doradzić. Po pierwsze trzeba znać dokładne parametry pracy silnika. Napięcie i prąd pobierany pod obciążeniem. To pozwoli na dobranie odpowiedniego sterownika. Musisz też zdecydować, czy wystarczy Ci proste sterowanie włączony/wyłączony, czy jednak przydałaby się kontrola prędkości. W najprostszej formie możesz po prostu zastąpić aktualne przełączniki przekaźnikami. Będzie to działało, ale rozwiązanie nie będzie zbyt eleganckie.

Napisaniem samego skryptu nie masz co się martwić, bo jest to stosunkowo proste. Dasz sobie z tym radę nawet po wykonaniu ćwiczeń z tych artykułów:

Tak właściwie to nie musisz nawet nic pisać - to samo możesz wyklikać dosłownie w kilka minut w Domoticzu:

Ostatnia opcja jest najprostsza i da Ci najwięcej możliwości na późniejszą rozbudowę (pomiar temperatury, sterowanie oświetleniem etc). Domoticz ma też dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne, więc sterowanie z telefonu byłoby bardzo wygodne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.