Skocz do zawartości

Line follower


grzego

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Widzę, że daję dobry przykład 😉. Czy wrzucisz jakiś filmik z jazdy? Środek ciężkości robota jest przeniesiony na tył gdzie masz luźne koło, w jakiej odległości od powierzchni znajdują się wtedy KTIRy? Jakie prędkości udało ci się uzyskać na tym napędzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Robot z tyłu jest cięższy jedynie o parę gramów z powodu umieszczonego z przodu wyświetlacza LCD. Czujniki mają regulowaną odległość od podłoża. Obecnie ograniczam prędkość do około 70% za pomocą PWM-a, a filmik zamieszczę jak będę miał trochę więcej czasu i na nim zobaczycie jego możliwości 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wow, jeśli chodzi o wygląd to aż mnie zatkało! Mój line follower jest złożony na płytce uniwersalnej i ma dużo przewodów, mógłby grać w scenach amerykańskich filmów gdzie bohater przez 5 minut główkuje, jakiego koloru kabel przeciąć po czym rozbraja bombę 1 sek. przed wybuchem 😃 . Jestem jeszcze ciekaw jak się zachowuje podczas jazdy, z niecierpliwością czekam na filmik. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiem tak:

Za......a szprycha 😅

widzę, że sam wytopiłeś płytke i odemie masz plusa i piwsko Ci się należy za kawał tak dobrej roboty

Tak na offtopie to wyszedl juz nowy magazyn EdW ?

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że twój lfr ma w sobie jakiś potencjał jeszcze, ale nie wykorzystujesz go ze względu na słaby soft. Powiedz w jakiej odległości od środkowych czujników masz kolejne czujniki. Opisz algorytm, bo chyba nie korzystasz w pełni z uroków ADC i możliwości większej ilości stanów niż tylko 0 i 1. Mogę wrzucić na yt filmik z moim Psotkiem2 w akcji przy sterowaniu PIDem, ale jakość nie będzie zbyt dobra, zobaczyłbyś do czego jest zdolny twój lfr z lepszym softem.

Link do komentarza
Share on other sites

Następne czujniki oddalone są o 18mm od środkowych (dlatego robi "esa" na prostej linii, traci przez to bardzo dużo cennego czasu) Algorytm jest bardzo prosty, porównuje odczyty z ADC z doświadczalnie dobraną granica i na tej podstawie steruje pracą silników. W programowanie bawię się od niedawna i niestety nie wiem o tym tyle co ty... a chciałbym 😉. Jeszcze w tym tygodniu postaram się przerobić płytkę czujników i poinformuje o efektach przeróbki. Sabre fajnie by było gdybyś zamieścił filmik z twoim Psotkiem2 w akcji 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż doświadczenia nie mam aż tak ogromnie dużo jak się wszystkim wydaje 🙂, nie mniej już trochę osiągnąłem w Bascomie jeśli chodzi o lfr'y (PID, dość zaawansowana kalibracja czujników w czasie rzeczywistym, również w trakcie przejazdu po trasie). Pod

adresem jest filmik pokazowy wykonany niedługo po skończeniu Psotka2. Jutro wrzucę do mojego tematu jakiś filmik z aktualnymi możliwościami Psotka2.
Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, przyznam się, że po cichu cały czas liczę na spełnienie dawnej deklaracji odnośnie artykułu na temat wykorzystania PID w praktyce (czyt. Bascom) 😉

Pytanie do autora - to wspomaganie jazdy poprzez podnoszenie dywanu wynika z nierównej trasy czy może jakiegoś innego czynnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Dodałem film z pokazem możliwości Psotka2 napędzanego PIDem nagrany w czerwcu, oraz jeden z dziś rano, z już lekko rozładowanymi akumulatorkami, nawyk, spróbuję zdążyć z artem przed końcem terminu 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.

Kolego grzego, twój robocik to dla mnie bomba, jednak mam pytanie co do niego. Składam teraz własnego robota i ciekawi mnie jakiego typu farby użyłeś do malowania? Czekam na szybką odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.