Skocz do zawartości

Sumator 3-bitowy na ledach podłączonych do tranzystora


K0Re3

Pomocna odpowiedź

Witam

Na wstępie zaznaczę, że po raz pierwszy chcę "posmakować" elektroniki i spróbować zbudować sumator bitowy. Jego budowa nie jest jakoś bardzo skomplikowana (udało mi się odkopać stary artykuł z innego forum, którego link wrzucę tutaj). Wiem już jakie układy scalone kupić, jak to powinno być połączone, aby ledy świeciły się, tak jak chciałbym, żeby się świeciły.

Natomiast mam pytanie przede wszystkim, od jakiej strony to ugryźć. Co jest mi potrzebne? Jakie przełączniki?... Mam takiego typu pytania. A naprawdę zależałoby mi, żeby postarać się pokombinować przez weekend z taką prostą budową. Jakby ktoś byłby wstanie pomóc, a to dla Was jak przedszkole, to naprawdę będę wdzięczny. Każda pomoc się przyda, nawet jakieś rzeczy oczywiste, bo dla mnie mogą one nie być takie podstawowe.

Tutaj link do tematu na forum o którym mówiłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053395.html

Proszę o pomoc,

początkujący elektronik ^^

Link do komentarza
Share on other sites

Sumator to oczywiście fajna rzecz,można sobie pododawać 🙂 Mając już schemat wystarczy naniego spojrzeć i widać czego potrzebujesz:

- bramki

- zasilanie

- przełączniki wejściowe

- sygnalizację stanu wyjsciowego

- ew. obudowę kryjącą calość plątaniny kabli i bebechów cyfrowych.

Jeżeli rozumiesz działanie takiego sumatora, możesz schemat dowolnie tworzyć lub modyfikować. W tym z elektrody masz przecież kompletnie rozrysowane rozwiązanie z przełącznikami, bramkami itp. Potrzebujesz zatem jedynie pomyśleć nad ostatnim punktem. Obudowę możesz zrobić z mydelniczki albo tekturowego pudełka po czekoladkach, przecież to nie będzie eksponat do muzeum tylko zabawka na 5 minut. Ile czasu można bowiem ćwiczyć dodawanie w zakresie 15?

Jeżeli chcesz to uprościć, możesz wziąc gotowy scalak sumatora, 74LS83. Msz tu 4-bitowe sumowanie, wyjście przeniesienia (możesz je traktować jak nadmiar przy dodawaniu) i prostą konstrukcję. Zasilać możesz wszystko z kabelka USB z komputera lub jakiegoś zasilacza USB do telefonu więc to jakoś nie komplikuje. Czego konkretnie nie ogarniasz?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pisz do mnie maili tylko wrzucaj swoje rozterki tutaj. Nie Ty pierwszy jesteś początkującym i nie Ty ostatni. Każdy jakoś zaczynał. A skoro to już wiemy, to moja rada jest taka: zacznij od czegoś małego a przede wszystkim od nabrania ogłady warsztatowej. Znajdź na naszym Forum listę kursów - jest już tego trochę. Kilka na pewno jest przeznaczonych dla zupełnych laików: kurs lutowania czy coś tam o bramkach. Przeczytaj, kup potrzebne rzeczy i przyłóż się do ćwiczeń. Jeżeli nie kontrolujesz swoich mięśni to nawet nie usiądziesz, gdy już siadasz to przechodzisz do raczkowania, stania, potem chodzenia. Żaden przedszkolak nie porywa się na maraton, Tobie radzę to samo. Ja wiem, że są pomysły nauki pływania przez skok z mostu do Wisły i nauki elektroniki przez kupowanie, żałosne montowanie i spalanie elementów, ale nie popieram tego. A nawet Twój własny wątek nie jest miejscem na szkółkę gdzie ktoś poprowadzi Cię za rączkę od zakupu lutownicy, przez naukę czytania schematów, planowania zakupów, rozkładania elementów na płytce, lutowania, uruchamiania, pomiarów i testowania. Po prostu nie ludzi mających tyle wolnego czasu. Napisz co planujesz w tej sytuacji.

EDIT: A jeśli mimo wszystko się upierasz, zapoznaj się z konstrukcją tzw. płytki stykowej (też jest używana w kursach Forbot). To baza to takich jednorazowych eksperymentów. raster jej otworków pasuje do obudów układów DIP więc jeśli wiesz jakie kupić to kupuj, trochę kabelków, gniazdko USB plus kabel z kompa, parę diodek, tranzystorów (albo innych bramek - może to nawet prostsze pojęciowo), kilka oporników i tyle. Gdy już zgromadzisz elementy i zakupisz taką płytkę, zastanowisz się chwilą jak to połączyć wg schematu (to żadna filozofia na średnio inteligentnego człowieka) i na czymś utkniesz, daj znać.

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Drodzy panowie

Udalo mi się namówić znajomego, studenta elektrotechniki i robimy układzik. Mam tylko jedno pytanie - zasilanie do scalakow. Bateria 1.5V starczy? Bo nie chciałbym ich spalić i w sumie tylko nad tym się zastanawiam 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś był taki dowcip o milicjantach: dlaczego zawsze na patrolu chodzą parami? Bo jeden umie czytać a drugi pisać.

Wszelkie skojarzenia są oczywiście przypadkowe..

Nie chcę być złośliwy, ale wracając do naszych czasów iluż to studentów dziś potrzeba do przeczytania kilku liczb z danych katalogowych wybranego scalaka? Albo inaczej: czy wiesz może jaki łańcuch mam kupić do mojego roweru: 8-, 9-, 10- czy 11-biegowy? Bo wiesz, nie chciałbym go popsuć.

A teraz jeśli już rzeczywiście nie wiesz co robić, gdzie szukać tak podstawowej informacji i nie jesteś nawet w stanie kliknąć w napis "Kursy" na górze naszej strony żeby znaleźć rozdział o bramkach cyfrowych, to skup się i napisz na jakich scalakach to robicie. Bo wiesz, są rodziny działające na 1.8V, 3.3V, 5V i 15V. Także.. "wybierz mądrze" - cytując klasykę*.

 

-----

* - scena wyboru świętego Graala w filmie "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata"

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@K0Re3, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 22.11.2018 o 19:19, K0Re3 napisał:

Udalo mi się namówić znajomego, studenta elektrotechniki i robimy układzik. Mam tylko jedno pytanie - zasilanie do scalakow. Bateria 1.5V starczy? Bo nie chciałbym ich spalić i w sumie tylko nad tym się zastanawiam 🙂 

Tak jak napisał Marek, nie wiemy jakie dokładnie układy używacie. Jednak korzystając ze szklanej kuli 🔮 mogę założyć, że 1,5V to będzie dla Was za mało. Jest duża szansa, że wybraliście układy działające od 3V. Skąd taka wartość? O tym znajdziecie we wspomnianym już kursie: Technika cyfrowa – #3 – układy CMOS z bramkami

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.