Skocz do zawartości

Problem z dwoma zasilaczami do żyrandola LED


nism0

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Mam problem z zasilaniem żyrandola pierścieniowego LED, o takiego: 

zyrandol-pierscieniowy-ring-50-cm-kejlor

 

Niby sprawa prosta, ale nie mam pewności czy zasilacz jest sprawny, czy fabrycznie przez pomyłkę był źle dobrany/podpięty.

Trochę liczb:

Większy okręg: max 36W

Mniejszy okręg: max 24W

 

Żyrandol wykorzystuje 2 zasilacze ze stabilizowanym prądem, 350mA i 600mA. I tu jest pewien trick. Fabrycznie, żyrandol miał podłączony pod mniejszy zasilacz, mały okręg + część większego, a pod większy, część większego okręgu. Po włączeniu do prądu, jeden z okręgów świeci, a drugi pulsuje. Wyjścia 2: albo jeden z zasilaczy ma uszkodzony kondensator filtrujący, albo działa na nim zabezpieczenie i dlatego rozłącza zasilanie co chwilę, stąd prąd "pulsuje".

 

Dane zasilaczy:

Słabszy (wyjście): 350mA (const) 51,5V - 86V max 96V

Mocniejszy (wyjście): 600mA (const) 40-67V max 75V

 

Fakty:

Podczas "pulsowania" mocniejszy zasilacz wyraźnie "tyka" co da się usłyszeć przystawiając do niego ucho. 

Pokusiłem się o wymianę tego zasilacza, ale wcale nie jest łatwo taki kupić. Identycznego tj o tych samych parametrach nie mogłem kompletnie nigdzie dostać (również w Internecie). Kupiłem zatem na allegro taki, który był najbliższy, o następujących parametrach:

 

Nowy zasilacz (wyjście): 600mA (const) 60-70V max ok 100V

 

Po podmianie zasilacza starego mocniejszego na nowy o podobnych parametrach, żyrandol wciąż "pulsuje" tyle że z inną częstotliwością. Sądzę, że to dlatego, że nowy zasilacz ma za duże minimalne napięcie wyjściowe przez co jest za mocny i w nim również włącza się zabezpieczenie. W pewnym momencie, chciałem zmierzyć prąd jaki pobiera jeden z okręgów i przez przypadek zwarłem krokodylki multimetru podczas pomiaru szeregowego i nagle zgasła połowa LED w jednym z okręgów. Byłem pewien że się spaliły, ale po podłączeniu starego zasilacza (tego "uszkodzonego") świeciły na nowo (oczywiście wciąż pulsując). Pytanie dodatkowe: zasilacz siadł, czy to anomalia że zgasła połowa?

Dodam, że oba zasilacze, tj stary mocniejszy i ten nowy najmocniejszy, dają na wyjściu takiego samo napięcie bez obciążenia (trochę ponad 90V).

 

Moje pytania:

1) Czy tego typu zasilacze stabilizowane, mają zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów (zamiana + z - podczas podłączania)

2) Dlaczego właściwie LED-y pulsują? Czy zasilacz na pewno jest uszkodzony, czy jednak się mylę i to coś innego? Nowy zasilacz ma moc 40W, największy okręg żyrandola pobiera max 36W, więc jest zapas 4W, ale co z napięciem? Diody pulsują dlatego że to napięcie jest za duże?

3) Co mogę właściwie w tej sytuacji zrobić? Dostać identyczny zasilacz graniczy z cudem. Zwrócić do sklepu żyrandola nie mogę, bo ekipa remontowa podczas próby zawieszenia go przy suficie, urwała 2 przewody, na których de facto ten żyrandol ma się trzymać. Udało mi się połączyć złączką WAGO te przewody (co wcale nie było takie łatwe, bo to "podwójny przewód", gdzie w jednym kablu są odseparowane 2 przewody + i - (minus jest owinięty wokół zaizolowanego plusa) ).

 

Wiem, że można by się pokusić o naprawę starego zasilacza, ale to wymaga wylutowania kondensatorów i sprawdzenie ich, a potem ew. wlutowanie nowego, na co nie ma czasu.

Podobnie z nowym - jeśli faktycznie to wina tego, że daje za duże napięcie na wyjściu, można by wmontować dzielnik napięcia albo chociaż potencjometr.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Sam jestem ciekaw, generalnie dostać zasilacze do tych lamp jest rzeczą niemożliwą, też miałem ten problem, znajomy elektronik powiedział, że taki zasilacz to "sama elektronika nie ma co naprawiać". Mam inną lampę, ale mam tak, że zazwyczaj świeci ok, ale czasami zdarzy mu się migać, tak 1Hz, żyję z tym:-), choć chętnie bym naprawił

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze, tego typu zasilaczy nie wolno podłączać włączonego do diod, bo można spalić diody przez zbyt wysokie napięcie na wyjściu w momencie podłączenia diod. Powinno się odłączyć 230V od zasilacza, zewrzeć na wszelki wypadek jego wyjście bądź odczekać kilka minut, podłączyć diody i dopiero podłączyć do zasilacza 230V. Na takich zasilaczach nie mierzy się napięcia bez obciążenia. To są zasilacze prądowe i taką funkcję powinny spełniać. Jest szansa, że nowy zasilacz był również uszkodzony, choć to mało prawdopodobne. Według mnie albo diody zostały od początku nieprawidłowo podłączone pod obydwa zasilacze, albo uszkodzeniu uległa jedna z diod przez co w zasilaczu (tak jak napisałeś) włącza się zabezpieczenie.

Jest też jeszcze jedna opcja, zasilacze zakłócają się nawzajem przez taki a nie inny układ połączenia, przez co nie chcą działać gdy są obydwa włączone. Połączenie może być niepoprawne tak jak pisałem, ale różne już tego typu światła widziałem i wszystko jest możliwe. Bez zasilaczy i żyrandola w ręku trudno cokolwiek więcej powiedzieć.

Nie napisałeś czy żyrandol choć przez chwilę działał poprawnie, czy od początku część jego migała. Tego typu miganie może być przyczyną wadliwych kondensatorów w zasilaczu, uszkodzonej diody w części zasilacza odpowiedzialnej za zasilanie układu sterującego w zasilaczu (tzw. bootstrap). Może być uszkodzona któraś z diod w tej części migającej, a mogą być problemy z nieprawidłowym połączeniem i wpływaniem jednego zasilacza na drugi. Takie zasilacze nie lubią być łączone wyjściami. Gdybyś był z Warszawy mógłbym może bardziej pomóc, a tak ciężko cokolwiek więcej powiedzieć.

Przyczyna migania może być jeszcze jedna, ściemniacz w obwodzie tego zasilacza. Nie masz przypadkiem ściemniacza przy włączniku?

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

Dzięki za odpowiedzi Panowie. Zwlekałem z komentarzem, ponieważ czekałem na naprawę zasilacza.

Po jego naprawie, dalej jest to samo, poza tym, że mryga ten drugi okręg LED...

@Sabre - nie wiadomo czy żyrandol choć przez chwilę działał poprawnie, ponieważ przy próbie montażu urwały się 2 linki będące de facto też przewodami zasilającymi. Nie ja montowałem zasilacz, tylko znajomy. Ja zostałem w tym temacie poproszony o pomoc w rozwiązaniu usterki.

W obwodzie nigdzie nie ma ściemniacza. Co ciekawe, przyjrzałem się tego rodzaju (identycznym żyrandolom) w kilku innych sklepach i nigdzie nie było dokładnie takiego samego rozwiązania z zasilaczami. W jenym był tylko jeden zasilacz na 2 obwodu, w innym 2 ale o zupełnie innej charakterystyce niż żyrandol z tematu. Zależy to zapewne od rodzaju LED jakie zostały użyte w danym produkcie. 

Ciężko jest określić czy choć jedna dioda została uszkodzona, ponieważ wszystkie święcą przez "kryształki", a rozbieranie całego żyrandola kryształek po kryształku to strzał w kolano... Co ciekawe, na jednym z zasilaczy (nie pamiętam już teraz ktorym), jeden z okręgów świecił stabilnie, ale tylko jeden. 

Być może jutro będę przy żyrandolu to prześlę kolejny feedback.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jestem po przerwie. Sprawa przyjęła nieoczekiwany obrót spraw. Właścicielka skasowała kasę za nowy żyrandol, ale zatrzymała też i stary, zatem problem pozostał nierozwiązany...

Dzięki wszystkim za zainteresowanie!

 

[EDIT]: Topic do zamknięcia.

Edytowano przez nism0
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.