Skocz do zawartości

Połączenie Arduino z PmodIA


Jakub201830

Pomocna odpowiedź

Witam jestem w trakcie realizacji projektu polegającego na mierzeniu impedancji poprzez wykorzystanie układu scalonego PmodIA wraz z Arduino Uno. Moje pytanie brzmi czy wartości rzeczywiste i urojone jakie wyznaczane są przez układ PmodIA można jakoś konwertować aby były one zgodne z faktycznym elementem jaki mierze, ponieważ wyznaczane wartości rzeczywiste i urojone pozwalają wyznaczyć poprzez odpowiednie wzory poprawny moduł impedancji rezystora lub prostego układu RC. Natomiast chciałbym móc wyznaczać poprawne wartości części rzeczywistej i urojonej w prostych układach RC. 

Link do komentarza
Share on other sites

Już to czytałem i umiem wyznaczyć moduł impedancji problem polega na tym, że chciałbym się dowiedzieć czy da się wyznaczyć faktyczne wartości rzeczywiste i urojone badanego obiektu. W podanej dokumentacji można wyczytać, że wartości rzeczywiste i urojone wyznaczane przez układ są wykorzystywane w dyskretnej transformacji Fouriera, jednak wartości te np. dla rezystora 10kOhm podają R=19 oraz I=-13, natomiast dla rezystora 1kOhm podają R=127 oraz I=-159. W przypadku szeregowego połączenia rezystora 10kOhm i kondensatora C=470uF również wartości podawane przez układ wynoszą R=19 oraz I=-13. Czy z tych danych da się w jakiś sposób wyznaczyć faktyczne wartości rzeczywiste i urojone badanego układu? Należy pokreślić, że wykorzystując wzory z tej dokumentacji jestem w stanie dla dowolnego rezystora i prostego układu RC wyznaczyć poprawny moduł impedancji. 

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj jeszcze raz rozdział "MEASURING THE PHASE ACROSS AN IMPEDANCE" (str.19 i następna), proszę. To jest chyba to czego nie rozumiesz. W składowych R/I wyniku nie odstajesz bowiem skłądowych impedancji badanego elementu, ale nałożoną na to odpowiedź toru pomiarowego. Dlatego m.in. Twój rezystor ma tak dużą składową urojoną. 470uF? Przy jakiej czestotliwości go badałeś? To urządzenie służy raczej do pomiarów nF i pF. Zauważ, że zakres rezystancji rzeczywistych to 1k do 10M i podobnie jest z urojonymi. Jaką impedancję ma ten klocek 470uF w zakresie częstotlwości używanych przez ten scalak? Weź trochę pomyśl..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.