Skocz do zawartości

Proste sterowanie oświetleniem


DraveS

Pomocna odpowiedź

Hej. Z góry przepraszam, bo jestem niemal pewien, że takie tematy były poruszane nie raz ale nie mogę mimo to nic znaleźć żeby by pewien tego co chcę zrobić (czasem tak jest jak nie wiem się czego szukać 😕). Kupiłem niedawno arduino do postawienia pierwszych kroków w tego typu elektronice. Moim celem jest dokładanie do mieszkania kolejnych "inteligentnych elementów". Pierwszym z nich ma być oświetlenie. Potem pewnie już będę wiedział jak zrobić praktycznie cokolwiek ale tutaj mam trochę mętlik w głowie. Co tak naprawdę muszę kupić żeby sobie z tym poradzić? 

mam w koszyku to:

Ale jakoś mi się to w sumie nie klei. Na początku myślałem,że muszę do arduino podłączyć ESP potem mieć przy pstryczku drugie ESP zasilone z sieci i podłączone do przekaźnika który błędzie "pstrykał" światłem. Ale jakoś mi się przestaje to kleić a więc pytania:

- Czyt esp potrzebuje arduino do wykonywania jakiejś logiki?  Czy jest to jakby niezależne urządzenie które mogę programować jak arduino?
- Jeśli mam arduino to już nie muszę mieć konwertera usb do tego by programować ESP tak?
- Co to jest tak w ogóle to GPIO? To jest najzwyklejsze wejście/wyjście jak w arduino?
- Czy ta cewka z ESP i przekaźnikiem to jest już w zasadzie cały zespół elementów którym mogę sterować przełącznikiem wysyłając do niego najzwyczajniej jakieś polecenie przez internet np ze strony internetowej?
- Czy widząc to co mam podałem wyżej ktoś mógłby polecić coś co powinienem dokupić lub odrzucić jako kupione niepotrzebnie? 

Jeszcze raz przepraszam za tak proste pytania ale to dla tego, że chyba trochę za dużo naraz i zaczynają proste rzeczy się mieszać. Chodzi mi tylko, żeby zrobić zamówienie i sobie potem dłubać na spokojnie. W późniejszym planie mam zamiar dokupić malinkę i tam zainstalować domoticza i z jego poziomu sterować czujnikami i innymi arduino, ale tymczasowo za sterowanie chciałbym uczynić odpowiedzialne samo arduino i np serwer postawiony na PC. 

Link do komentarza
Share on other sites

1. nie

2.nie i tak zależy jakie esp

3.tak

4.tak

5. na początek zamiast zestawu elementów ktorych nie potrafisz użyć, ani nie wiesz do czego służą, kup sobie zestaw startowy kursu arduino FORBOT-a. Będziesz miał co i z czym robić, ucząc się jednoczesnie i uczestnicząc w forum, po to by za jakiś czas mieć pojęcie co i po co kupić. Szcerze polecam takie wyjście, z własnego doświadczenia.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

To pierwsze pytanie jest podwójne więc to nie którego się tyczy?

Kurs kupiłem i zrobiłem ale jedyny problem mam z tym ESP. Na ile jest to samoistne urządzenie a na ile jakby sam moduł do łączenia się po wifi i ile logiki mogę w tym zawrzeć. Ale może najważniejsze:

Jeśli mam Arduino i podłącze do niego ESP to mogę za pomocą Arduino wysyłać i odbierać dane z serwera tak?

Więc jeśli będę miał ten moduł z przekaźnikiem mogę wysłać do tego ESP jakaś informacje i zareagować na to zmiana stanu na GPIO co poskutkuje włączeniem lub wyłączeniem np światła?

Może ktoś polecić jakiś konwerter to programowania ESP?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok dzięki wielkie. To dużo zmienia. Myślałem, że ESP to tylko taki moduł wifi (jak np nadajnik z anteną) dla np arduino. A jak z tym konwerterem? Jest jakiś który warto wybrać czy brać pierwszy lepszy?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.