Skocz do zawartości

WiFi Robot - router, pc, laptop?


klucha

Pomocna odpowiedź

Witam

Od dłuższego czasu analizuję różne możliwości zastosowania wifi w robocie. Muszę wybrać coś co spełni moje oczekiwania. Na początku myślałem tak.. kupić płytę główną z prockiem itd. oraz dokupić kartę wifi i żeby płyta miała możliwość startowania z usb wtedy system instalujemy na pendrive;] . Później pomyślałem że laptop będzie lepszym rozwiązaniem ponieważ pobierają mniej energii lżejsze mniejsze itd;] no i w końcu poczytałem o routerach;] i teraz mam parę ptyań..

Co będzie najlepsze żeby spełnić warunki?

- zasięg 200-300m

-mały pobór mocy

-lekkie

- możliwość podłączenia kamery. Uwaga nie chodzi mi o kamerę ethernet czy wifi. Chodzi mi o normalną kamerę z obiektywem gdyż zależy mi na dobrym obrazie.

Czy pod router da się podłączyć taką kamerę? [większość robotów widziałem na routerze WRT54GL Linksys ale oni używali kamer ethernetowych lub wifi a ktoś napisał że router Asusa WL-500 jest jeszcze lepszy do tych celów i posiada USB (możliwe że tu dało by radę kamerę podłączyć taką normalną przez jakiś capture usb?)]

Akurat posiadam takie Capture usb w domu

usb-video-capture-adapter-image-1.jpg

Tu schemat jednego z botów

79_1228997373.jpg

I czy można by było zastosować np jakąś atmege zamiast PIC16F628A?

Tu link do fajnego projektuLink

[odnośnie projektu ]Jak on te porty podłączył😃?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Buduję obecnie podobnego robota tylko, że ze starego pc lub laptopa (jeszcze zdecyduję). O wiele lepszy jest router, przede wszszystkim lepszy zasięg. Normale połączenie pomiędzy dwoma kartami wifi to ok.20m. Co do kamery, możliwe że jakiś router ma możliwość podłączenia takiego użądzenie nie wiem i się nie wypowiadam, a jeżeli to musisz znaleść w kamerze opcję działania jako kamera internetowa i wtedy udostępniać wideo.

Link do komentarza
Share on other sites

klucha, W pazdzierniku planuje zaczac budowe robota z lacznoscia WiFi.

To co Mario napisal o zasiegu kart i routerow to sa bajki miedzy innymi z tego powodu:

W routerach zazwyczaj jest jakas tam plytka z jakims ARMem i karta wifi wpieta na miniPCI albo PCMCIA czyli taka karta jak w laptopach. Nawet jezeli calosc jest na jednej plycie to uklady radiowe sa i tak takie same jak na karach w laptopach czy kartach na PCI wiec maja takie same parametry radiowe.

Laptopy moga miec slaba antene (znajduje sie w klapie, za ekranem, ale skoro kladziemy laptopa na robota to mozemy odlaczyc antene ktora jest w laptopie i zamiast niej podpiac wyprowadzony na zewnatrz konektor z typowym zlaczem RP-SMA albo N na zewnetrzna antene. Koszt konektorka to ok 15zl.

Zeby router obslugiwal konwerter wideo na USB musza byc spelnione ponizsze warunki

1. urzadzenie (wideo) musi byc obslugiwane przez jadro linuxa w wersji zainstalowanej na routerze czyli musi istniec do nieg sterownik linuksowy

2. router musi miec zlacze usb i musi obslugiwac usb

3. sterownik do urzadzenia musi byc przeportowany na platforme sprzetowa routera (ARM)

Mozna zastosowac atmege i cokolwiek innego z interfejsem UART. Wiekszosc routerow ma port UART, ale nie jest on wyprowadzony na zewnatrz lub nawet nie ma pinow na plytce (aczkolwiek sa pady lutownicze). Do nich mozna podlaczyc RS232 tak jak w WiFi Robot.

Zeby osiagnac zasieg 200-300 metrow musialbys uzyc anten kierunkowych w nadajniku lub odbiorniku, a najlepiej w obu i zapewnic ciagla linie widzenia miedzy radiami. To by wymagalo obrotowej anteny, ktora by sie sama wycelowywala. Trudne, ale sondy kosmiczne to robia.

Na antenie dookulnej wyciagniesz mniej niz 100m w otwartej przestrzeni.

U siebie chcialem uzyc routera od samego poczatku, ale kiedy zdecydowalem ze chce sie pobawic z rozpoznawaniem obrazu z kamer potrzebowac bede wiecej mocy i pewnie skonczy sie na laptopie.

Te routerki sa slabe bardzo. Maja ARMy 7 ok 230MHz i 8-16mb ramu.

Planuje u siebie miec 2 kamery i nie zdecydowalem sie jeszcze miedzy kamera przemyslowa i konwerterem jaki pokazales, a kamerami USB. Kamery przemyslowe daja na pewno lepsza jakosc wideo.

Boje sie ze konwerter daje obraz slabej jakosci i o niskim framerate. Moglbys sie wypowiedziec na ten temat?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć!

Np. na allegro znalazłem

SPECYFIKACJA:

1 kanał video

2 kanały audio

kanał S-VIDEO

wymiary: 7x3x1 cm

transmisja - do 480 Mbit/s

maksymalna rozdzielczość - 1440x1852

zapisa w popularnych formatach avi, mpeg i wielu wielu innych

Widzę że masz cel podobny do mojego:P czyli ma być wifi oraz dobra jakość obrazu;p

Mógłbyś bardziej przybliżyć swój projekt?

Ma być to robot, czy zrobotyzowany pojazd sterowany przez ciebie?

Jakiś sterownik będziesz wykorzystywać?

Proponuję abyś prowadził na stronce dziennik, i opisywał krok po kroczku:)

Link do komentarza
Share on other sites

Prace nie postępują bo sie obronić muszę kiedyś, ale zaraz po obronie startuje z budową konstrukcji.

Planuję zbudować robota którego jedynymi sensorami będą dwie kamery dające stereoskopową wizję i enkodery w kołach dające (niekoniecznie super dokładne) informacje i przemieszczeniu. Jakość obrazu z kamer powinna byc na tyle dobra zeby nie utrudniala dodatkowo rozpoznawania obrazu. Bardziej niż na rozdzielczośći (480x320 w zupełności mi wystarczy) zależy mi na płynności i jasności obrazu oraz minimalnej ilości szumów z matrycy. Generalnie jasny obiektyw jest dużo ważniejszy niż megapiksele.

Budowę zacznę na początku października i zacznę od platformy i manipulatora. Kamery i oprogramowania będzie następne, więc pewnie dopiero na zimę będzie się zastanawiać między kamerą przemysłową a webcamem. Daj znać jak będziesz mieć jakieś doświadczenia z konwerterem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja używałem tego konwertera do przeniesienia obrazu z kamery która miała za zadanie wyraźnie wyświetlać tekst pisany 10. działało super żadnych "pokazów slajdów itp" nie było. Kamery o lepszych parametrach jak wiadomo wysyłają lepszej jakości obraz i nie wiem jak w tym przypadku by wypadł by ten konwerter.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie instalowania linuxa na routerze. Linuxa wrzuca się w jakiś magiczny sposób na router prawdopodobnie przez botloadera i rs232. I jak w takim przypadku się piszę program na taki router z linuxem i jak sie go później instaluje i jak się nim steruje?

Link do komentarza
Share on other sites

Na linuksie uruchomiony jest serwer ssh albo telnet. Masz więc dostęp do konsoli routera przez ethernet albo wifi. Program cross-kompilujesz na kompie i na router wrzucasz skompilowaną binarkę (przez ssh albo ftp albo cokolwiek) i uruchamiasz. Ewentualnie, możesz skompilować źródła na routerze, ale nie sądzę żeby było tam miejsce na kompilator.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.