Skocz do zawartości

Arduino zasilanie


komo23

Pomocna odpowiedź

Witam, 

potrzebuje porady. 

Posiadam taką baterię z wyjściem EC2:

https://www.banggood.com/Hubsan-H501S-X4-RC-Quadcopter-Spare-Parts-7_4V-2700mAh-10C-Battery-H501S-14-p-1045993.html?utm_campaign=3534781_1045993&utm_content=1087&p=QO14213534781201601L 

 Chcę ją użyć do zasilania Arduino, 

Myślałem żeby połączyć to ze sobą za pomocą:

https://botland.com.pl/pl/szybkozlacza/1590-wtyk-dc-55x21mm-z-szybkozlaczem.html?search_query=szybkozlacze&results=30,

czy to dobry pomysł ? 

w jaki sposób najlepiej to połączyć ze sobą ?

Link do komentarza
Share on other sites

No to najpierw musisz jakoś wyjść z akumulatora więc potrzebujesz złącza EC:

https://abc-rc.pl/product-pol-688-Wtyki-GOLD-3-5mm-EC3-z-oslonka-zenski-i-meski-2-pary.html

Gdy do tych złotych rurek przylutujesz swoje kabelki to wciskasz takie coś wkrętakiem w niebieską oprawkę i masz złącze którego chyba nie sposób odwrócić. To ważne, bo tak mocny akumulator pali każdy przewód w ciągu sekundy. Na drugim końcu możesz zarobić najprostsze złącze DC 2.1mm lub od razu kupić gotowe z kabelkiem:

https://abc-rc.pl/product-pol-2376-Wtyk-Jack-DC-5-5-2-1mm-z-przewodem-300mm-do-ladowarek.html

W Arduino przy takim sposobie zasilania musisz obowiązkowo zaimplementować pomiar napięcia Vin, bo jak rozładujesz tego LiPola poniżej 6V to możesz powoli myśleć o kupnie następnego. Masz ładowarkę do LiPoli?

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, mam ładowarkę. Dziękuje za odpowiedź. 

Mam jeszcze takie pytanie, mam sterownik w którym zasilanie jest przykręcane złączem śrubowym, z tej baterii wychodzi mi XT60, więc też potrzebuje parę konektorów do połączenia a co na końcu kabelków powinno być żeby to prawidłowo przykręcić do sterownika ? 

A drugie pytanie jakie kabelki wybierać do tych połączeń ? 

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście obowiązkowo kupujesz XT60 a potem kable. Tutaj liczy się prąd. Możesz przyjąć, że zupełnie bezpieczną granicą są 3A/mm2. Dalej już łatwo: chcesz przepuścić 10A to potrzebujesz przekroju ponad 3mm2. Pułap ten wynika z rezystancji i związanych z nią strat mocy zamieniającej się wprost na grzanie przewodu. Jeśli nie upychasz kabli prądowych w jakichś wąskich kanałach obok siebie i nie otaczasz ich termokurczami itp to możesz podnieść tę granicę nawet dwukrotnie, choć trochę szkoda cennej energii z akumulatora na grzanie przewodów. W wyjątkowych przypadkach można pojechać w kosmos: dron biorący w szczycie 100A ma kable może 5mm2, ale tam wszystko jest na wierzchu, owiewane przez strumień powietrza ze śmigła a izolacje są obowiązkowo silikonowe a nie jakieś PVC.

Jeżeli nie pracujesz z napięciami > 100V ta w zasadzie możesz nie zwracać uwagi na grubość izolacji. Każdy w jakimś plastiku będzie dobry.

W montażu zasilań musisz zwracać uwagę na eliminację możliwości pomyłki w normalnej eksploatacji. Dlatego złącza akumulatorów muszą być polaryzowane by ich nie odwrócić. Jeśli w jakimś module (np. driverze silnikowym) masz przyłącze ze śrubkami no to trudno, podłączasz tam swoje przewody raczej na stałe. Zachowuj rozsądek w kolorach: masy niech będą zawsze czarne, brązowe lub niebieskie i pomaluj też kostkę flamastrem tak, by ciemno było po stronie masy. Żadnych dwóch różnych zasilań nie puszczaj tym samym kolorem itd itp, chyba sam rozumiesz co mam na myśli. Pierwszego dnia wszystko pamiętasz a potem to musisz działać i bronić się samo. Nowy, modelarski akumulator LiPol bez zabezpieczeń podłączony odwrotnie daje 200A a to załatwia wszystko.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.