Skocz do zawartości

Kompletowanie zestawu rasberry pi - drobna automatyka mieszkaniowa


kya

Pomocna odpowiedź

Witam 🙂

Dopiero przymierzam się do rozpoczęcia przygody z raspberry pi (3b+) i chce skompletować zestaw tak aby w miarę możliwości nie zamykać sobie drogi jego rozwoju w przyszłości, a jednocześnie jakoś tragicznie nie przepłacać na starcie (ale z 2 strony wole mieć w miarę możliwości wszystko co potrzebne w najbliższej przyszłości zakupione).

W pierwszej kolejności raspberry ma dać możliwość sterowania termostatami po z-wave z wykorzystaniem domoticz - mam już termostaty i z-stick

Kolejna rzecz - tu pojawia się pytanie czy jest to w ogóle możliwe - to zmiana domyślnej jasności oświetlenia przy włączaniu. Chodzi o to, aby móc zaprogramować, że np zapalając światło po 18:00 z automatu ma ono barwę ciepłą i moc powiedzmy 50%, a po 21:00 moc 25%, oraz jeśli jest zapalone to automatycznie jest przyciemniane. Na tą chwilę w mieszkaniu są zwykłe kontakty i wolelibyśmy uniknąć konieczności remontu. Da się to jakoś ogarnąć? Jeśli tak to jakie żarówki wybrać?

W następnej kolejności fajnie gdyby raspbbery zajął jakieś eksponowane miejsce i robił za tablicę informacyjną - wyświetlanie jakiś notatek, temperatura obecna i prognozowana itp. Tutaj pojawia się pytanie jaki wyświetlacz wybrać. Dotykowe zdaje się, że dadzą o wiele więcej ewentualnych możliwości interakcji, ale nie chce aby świeciły cały czas, ktoś łączył je może z czujnikami ruchu tak aby podświetlały się tylko w momencie przechodzenia koło nich oraz konfigurował jasność świecenia? Z kolei wyświetlacze e-paper nie marnują tyle energii gdy są nieużywane, nie trzeba się bawić w eliminowanie niepotrzebnego świecenia, ale brak interakcji i jako osoba mająca styczność z administracją linuxami ale brak styczność od czasów studiów z programowaniem zdaje mi się, że ogarnięcie wyświetlacza dotykowego może być dla mnie prostsze, choć oczywiście mogę się mylić, w razie czego proszę o wyprowadzenie z błędu 🙂. Dodatkowe pytanie to jak podłączany powinien być wyświetlacz. Trochę pinów by się przydało bo w tak zwanym międzyczasie chce w mieszkaniu rozlokować jakieś czujniki - jakość/wilgotność/temperatura powietrza. 1 port usb już wykorzystany przez z-stick, nie wykluczam w przyszłości chęci dodania jakiejś kamerki w celu monitoringu... Na jaki wyświetlacz najlepiej zdecydować się w takiej sytuacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Temat taki trochę mało konkretny.

16 godzin temu, kya napisał:

jasności oświetlenia przy włączaniu

1. Od strony programowej nie jest to trudne. W domoticzu możesz napisać skrypt który to zrobi, lub zaplanować sceny o wybranych godzinach.

2. Od strony sprzętowej to już wedle uznania. Możesz poszukać gniazda ze ściemniaczem "IoT dimmer socket" Ale pytanie jaki ma być rodzaj ściemniacza, bo nie wszystkie obsługują światła LED. To już trzeba poszukać.

16 godzin temu, kya napisał:

wolelibyśmy uniknąć konieczności remontu

Bez problemu, kupuje się taki adapter (wtyk/gniazdko), który steruje tym co przez nie przepływa. Tylko trzeba dobrać tak by pasował do oświetlenia jaki będziesz używał (pewnie LED skoro piszesz o odcieniach ciepły/zimny), no i pamiętać o tym by pasował do Domoticza. Przykładowo BleBoxy działają całkiem dobrze tu jest recenzja Forbota. Co prawda urządzenie wymaga podłączenia osobnego zasilacza, ale sterowanie zarówno bezpośrednio jak i przez Domoticza jest bardzo proste.

16 godzin temu, kya napisał:

robił za tablicę informacyjną

Domoticz może wystawić "Dashboard" czyli włąsnie taką tablicę informacyjną, bez panelu administracyjnego. Wyświetlacz go w oknie przeglądarki, na pełnym ekranie podłączonym do RPi.

Co do ciągłego świecenia, możesz pewnie napisać skrypt pod Raspbiana, który będzie tym sterował. Podłączasz czujnik PIR pod peryferia Raspberry i piszesz prosty skrypt w stylu jeżeli coś się poruszy to włącz ekran na n minut + histereza żeby nie zaczął co chwilę migać. Wyświetlacz/Monitor najlepiej jakiś po HDMI, tu nie powinno być potrzeby wprowadzania zmian w sprzęcie.

16 godzin temu, kya napisał:

Trochę pinów by się przydało

Tego chyba nie wykorzystasz. Skoro chcesz używać z-wave to pewnie będziesz wybierał czujniki które będą kompatybilne. Co najwyżej możesz podpiąć kilka czujnik bezpośrednio do RPi jeżeli mierzysz parametry w pobliżu "centralki".

Kamerka to albo USB albo bardziej profesjonalnie możesz wybrać kamerę IP, która może przesyłać obraz przez sieć.

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Gieneq napisał:

2. Od strony sprzętowej to już wedle uznania. Możesz poszukać gniazda ze ściemniaczem "IoT dimmer socket" Ale pytanie jaki ma być rodzaj ściemniacza, bo nie wszystkie obsługują światła LED. To już trzeba poszukać.

A nie lepiej jakieś żarówki w stylu mi light? Nie dadzą one takiej możliwości? Wydawało mi się, że takie podejście będzie lepsze bo wymieniając gniazda na takie z dimmerem musimy albo wymienić wszystkie, albo pogodzić się z tym, że cześć jest taka, część taka co w sytuacji kiedy są różne obok siebie nie będzie wyglądało najlepiej

7 godzin temu, Gieneq napisał:

 Wyświetlacz/Monitor najlepiej jakiś po HDMI, tu nie powinno być potrzeby wprowadzania zmian w sprzęcie.

Jeśli chodzi o HDMI bez wykorzystania pinów i usb to widzę, że wybór słaby. Cały 1 model, obecnie chwilowo niedostępny i do tego dość drogi 😞.

7 godzin temu, Gieneq napisał:

Tego chyba nie wykorzystasz. Skoro chcesz używać z-wave to pewnie będziesz wybierał czujniki które będą kompatybilne. Co najwyżej możesz podpiąć kilka czujnik bezpośrednio do RPi jeżeli mierzysz parametry w pobliżu "centralki".

Wydawało mi się, że na początek lepiej zamiast pchać się w czujniki z-wave lepiej jednak poprowadzić je listwami podłogowymi do pinów raspbbery bo różnice w cenach są spore. Z-wave tylko tam gdzie nie da się ich doprowadzić bez robienia dziur w ścianach. Jaka jest realna długość kabla przy której czujniki będą działać?

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, kya napisał:

żarówki w stylu mi light?

Jak są wspierane przez domoticza to pewnie 😉 Tu nada się wiele sprzętów, a jedynym ograniczeniem jest budżet. Tylko jakbyś miał w żyrandolu 3 żarówki i każda ma pewnie osobny moduł wifi i osobną kontrolkę. Chyba że w jakiś sposób sterować wszystkimi jednocześnie. W samym domoticzu nie wiem czy da się to wyklikać, ale pisząc skrypt na pewno.

15 godzin temu, kya napisał:

Jaka jest realna długość kabla przy której czujniki będą działać?

Ciężko powiedzieć. Zawsze możesz porozmieszczać w pomieszczeniach zestawy czujnik spięte z modułem ESP z firmwarem ESPeasy i połączone w sieć lokalną. Wtedy dodanie wielu czujników nie będzie problemem.

15 godzin temu, kya napisał:

Cały 1 model, obecnie chwilowo niedostępny i do tego dość drogi 😞.

Myślę ze i tak będzie tańszy niż dedykowany wyświetlacz ze złączem taśmowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, Gieneq napisał:

Myślę ze i tak będzie tańszy niż dedykowany wyświetlacz ze złączem taśmowym.

A co z wyświetlaczami na GPIO? ich widzę, że jest najwięcej i mają najlepsze ceny.

 

3 godziny temu, Gieneq napisał:

Ciężko powiedzieć. Zawsze możesz porozmieszczać w pomieszczeniach zestawy czujnik spięte z modułem ESP z firmwarem ESPeasy i połączone w sieć lokalną. Wtedy dodanie wielu czujników nie będzie problemem. 

To w sumie chyba najlepszy pomysł. Wtedy dobrze rozumiem, że piny GPIO nie będą dla mnie tak cenne na raspberry i mogę je zająć przez monitor?

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, SOYER napisał:

Nie lepiej jako wyświetlacza użyć tabletu o wybranym przez Ciebie rozmiarze i spiąć to z RPI przez np. BLYNKa... 

Hmm dopiero co się rozeznaje w temacie o blynk nie dane mi było słyszeć wcześniej. Rzeczywiście chyba masz rację. Wychodzi trochę taniej niż hdmi i dodatkowo raspbbery i jego ewentualna plątanina kabli może być schowana. A jak z wygaszaniem ekranu? Będzie się to dało jakoś ogarnąć? Od czego zacząć szukanie informacji na ten temat? Bo wyświetlacze e-paper kuszą niskim zużyciem energii, nie świeceniem po nocy, brakiem konieczności komplikowania sobie życia przez wygaszanie ekranu gdy nikt na niego nie patrzy no i przede wszystkim ceną.

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, kya napisał:

A co z wyświetlaczami na GPIO? ich widzę, że jest najwięcej i mają najlepsze ceny.

Nie polecam, może i są tanie ale mają słabą częstotliwość odświeżania i niektóre programy nie współpracują z nimi - renderowanie odbywa się poza GPU. W moim projekcie użyłem tego i nie byłem zbyt zadowolony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@SOYER jak jest potrzeba to spoko. U nas nie przewiduję takiej potrzeby, to mieszkanie nie dom więc i zastosowań mniej. Youtube jak coś to jednak wygodniej na tv/komputerze niż z tabletu, radia raczej nie słuchamy. Przewiduje, że wyświetlacz będzie przydatny głównie rano, żeby zerknąć na pogodę, oraz w ciągu dnia przed otwarciem okna do sprawdzenia czy powietrze lepsze w domu czy poza nim.

Jedną z planowanych rzeczy do zrobienia (prawdopodobnie też zostanie do tego zaangażowane raspbbery i esp aby uniknąć kabli) jest inteligentne sterowanie wentylatorem łazienkowym który przy zgaszonym świetle chodzi na 1 biegu a przy zapalonym na 2, tak aby nie chodził bez potrzeby jeśli nikogo nie ma w domu (jakiś  (chętnie wysłucham sugestii co do części składowych) czujnik zamknięcia drzwi na zamek), jeśli ktoś jest w domu to załączał 1 bieg, a na 2 bieg przechodził tylko wtedy gdy zostanie osiągnięta odpowiednia wilgotność powietrza. Jak dam na przedpokoju świecący non stop tablet to prawdopodobnie zneutralizuje oszczędności energii z ujarzmienia wentylatora...

@Gieneq ale częstotliwość odświeżania jeśli ma nie być wykorzystywany do multimediów, a tylko do wyświetlania danych to chyba nie jest aż tak istotna

Edytowano przez kya
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.01.2019 o 18:39, kya napisał:

ale częstotliwość odświeżania jeśli ma nie być wykorzystywany do multimediów, a tylko do wyświetlania danych to chyba nie jest aż tak istotna

Jeżeli ma być tam wyświetlana wartość zmieniająca się raz na jakiś czas to da radę. Chyba, że ma być to jakiś odpicowany dashboard, a animacjami i bajerami - to nie da rady 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.