KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

Moduł inBox to kolejny element systemu BleBox, za pomocą którego każdy może dodać odrobinę automatyki do swojego mieszkania.

Opisywany moduł pozwala sterować różnymi urządzeniami za pomocą 4 przycisków bez konieczności podłączania ich przewodami.

W poprzedniej recenzji opisałem moje pierwsze wrażenia z testów modułu wLightBoxS. Dzięki niemu możliwe było łatwe kontrolowanie taśmy LED z poziomu aplikacji zainstalowanej w telefonie.

Zdalne sterowanie oświetleniem LED – BleBox wLightBoxS
Zdalne sterowanie oświetleniem LED – BleBox wLightBoxS

Moduł wLightBoxS polskiej firmy BleBox to najmniejszy sterownik taśm LED, jaki miałem okazję testować. Za jego pomocą możliwe jest... Czytaj dalej »

Telefon nie zawsze jest jednak wygodny. Bywają sytuacje, w których nic nie zastąpi fizycznego przycisku. Tutaj pomocy jest właśnie moduł inBox. Za jego pomocą możliwe jest dodanie do systemu 4 uniwersalnych przycisków, którymi można wpływać na różne elementy systemy BleBox (sterowniki rolet, taśm LED itd).

Moduł BleBox InBox

Moduł inBox pozwala sterować urządzeniami podpiętymi do systemu BleBox za pomocą zwykłych przełączników monostabilnych (dzwonkowych). Układ zasilany jest z małej baterii, a komunikacja z resztą systemu odbywa się bezprzewodowo. Dzięki temu przełączniki można zamontować praktycznie wszędzie bez potrzeby prowadzenia dodatkowych kabli.

Moduł BleBox inBox.

Moduł BleBox inBox.

Moduł (jak wszystkie z tej serii) charakteryzuje się niewielkimi wymiarami (45x35x23 mm). Można więc spokojnie schować go w puszcze za przełącznikiem. Z poliuretanowej obudowy wystaje miejsce na baterię, złącze śrubowe oraz panel diod sygnalizacyjnych.

Specyfikacja techniczna modułu BleBox inBox

 • Napięcie zasilania: 3V DC z baterii CR123A
 • Liczba kanałów: 4
 • Typ wyjść: logiczne, zwierane do masy
 • Zabezpieczenia: przed odwrotnym podłączeniem zasilania, ESD
 • Komunikacja: 2,4GHz (μWiFi, kompatybilna z WiFi)

Podłączenie modułu inBox

Podłączenie przełączników do modułu jest bardzo proste. Przez złącze śrubowe mamy dostęp do 5 sygnałów (4 linie wejściowe oraz masa). Każde wejście łączymy przez przełącznik z masą. Nie ma potrzeby podłączania dodatkowego źródła zasilania (wystarczy dołączona bateria).

Schemat podłączenie modułu wygląda następująco:

Schemat podłączenia modułu BleBox inBox.

Schemat podłączenia modułu BleBox inBox.

Ważne jest, aby wykorzystać przełączniki monostabilne (takie jak przy dzwonkach), w których przycisk po wciśnięciu wraca do pierwotnej pozycji. Zastosowanie zwykłych przełączników sprawi, że układ nie będzie działał poprawnie.

Przykład przełącznika monostabilnego.

Przykład przełącznika monostabilnego.

Na czas moich testów wykorzystałem popularne w elektronice tact-switche, które idealnie symulowały działanie przełączników dzwonkowych. Platforma testowa wyglądała następująco:

Platforma testowa dla modułu BleBox inBox.

Platforma testowa dla modułu BleBox inBox.

Jak skonfigurować moduł inBox?

W ramach testów wykorzystałem możliwości modułu do sterowania taśmą LED skonfigurowaną w poprzedniej recenzji. Po wejściu do aplikacji wBox przechodzimy do ustawień sterownika wLightBoxS. Następnie odszukujemy funkcję "Piloty" i klikamy przycisk "Dodaj pilot".

Powinien wyświetlić się komunikat, który poinformuje nas o konieczności wprowadzenia pilota w tryb parowania. W tym celu należy kilka razy wcisnąć odpowiednio dowolny przycisk podłączony do inBox'a - procedura ta jest dokładnie opisana w instrukcji sterownika

Gdy pilot będzie poprawnie sparowany pojawi się na liście i będzie podświetlony na zielono. Obok unikalnej nazwy modułu będzie podana informacja o przycisku przypisanym do danego sterownika. Na potrzeby mojego testu przypisałem wszystkie 4 przyciski do jednego sterownika LED.

Dodanie wszystkich przycisków do jednego sterownika.

Dodanie wszystkich przycisków do jednego sterownika.

W kolejnym kroku klikamy na ikonkę klucza i przechodzimy do najważniejszych ustawień. W nowym menu mamy możliwości przypisania każdemu przyciskowi innej reakcji. W przypadku tego sterownika LED do wyboru są następujące opcje:

 • Wyłącz/Włącz (ostatnia) - włączenie/wyłączenie do ostatnio ustawionej jasności
 • Wyłącz/Włącz (100%) - włączenie/wyłączenie do maksymalnej jasności
 • Ustaw wartość - ustawienie wcześniej zdefiniowanego poziomu jasności (w procentach)
 • Zwiększ wartość - zwiększenie jasności o zdefiniowany poziom (w procentach)
 • Zmniejsz wartość - zmniejszenie jasności o zdefiniowany poziom (w procentach)
Dostępne opcje.

Dostępne opcje.

Dodatkowo mamy również możliwość ustawienia czasu trwania wszystkich zmian, dzięki czemu np. wyłączanie oświetlenia odbywa się płynnie. Korzystając z powyższych opcji możemy ustawić odpowiednią reakcję dla każdego przycisku osobno.

Przykładowe ustawienia przycisku nr 1.

Przykładowe ustawienia przycisku nr 1.

Przez wszystkie ustawienia można się "przeklikać" w kilka sekund. Niestety aplikacja wBox w kilku miejscach jest niedopracowana. Nie są to poważne błędy, ale na pewno w kilku miejscach należałoby zmienić np. opisy ustawień. Przykładowo: numer przycisku wybiera się z pola rozwijanego opisanego jako Grupa(?), a w liście ustawień mamy równie tajemnicze pole Przycisk, któremu możemy przypisać wartość "s" lub "l" - niestety zabrakło tu informacji co dokładnie robią te funkcje. 

Na czas testów skonfigurowałem moduł inBox w następujący sposób:

 • Przycisk 1: Wyłącz/Włącz na 100%
 • Przycisk 2: Zwiększ jasność o 20%
 • Przycisk 3: Zmniejsz jasność o 20%
 • Przycisk 4 (krótko): Wyłącz/Włącz do ustawionej wcześniej wartości
 • Przycisk 5 (długo): Ustaw jasność na 5%

Takie ustawienie pozwalało na sprawdzenie wszystkich funkcji systemu. Oczywiście w bardziej życiowym przypadku częściej zapewne przyda się rozwiązanie, w którym jednym inBox'em wydajemy polecenia do kilku taśm LEDowych - oczywiście jest to możliwe.

Działanie układu w praktyce widoczne jest poniżej:

Na koniec warto dodać, że używając modułu inBox nie tracimy kontroli nad urządzeniami z poziomu telefonu. Nadal możemy zmieniać jasność świecenia diod bezpośrednio w aplikacji wBox.

Podsumowanie

Dużą zaletą opisywanego modułu są jego niewielkie wymiary. Dzięki temu nowe przełączniki można zamontować praktycznie wszędzie - bez konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów. Jedyną "wadą" tego rozwiązania wydaje się wspomniany wcześniej problem z aplikacją wBox.

W momencie publikacji artykułu moduł wBox był dostępny w sprzedaży wraz z baterią za 127 zł. Oprócz tego w ofercie firmy znaleźć można również bliźniacze produkty: piloty uRemote. To drugie rozwiązanie spodoba się osobom, które zamiast standardowych przełączników wolą przenośne piloty.

Za przekazanie produktu do recenzji
dziękuję producentowi, firmie BleBox z Wrocławia.

Blebox, inBox, IoT, recenzja

Trwa ładowanie komentarzy...