Skocz do zawartości

"Black Magic Probe V2.1" - ocena przydatności.


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

przeglądając internet natrafiłem na ten produkt. Jest to programator dla MCU ARM Cortex zintegrowany z debuggerem - można bezpośrednio na nim odpalić serwer GDB (tak jak np. OpenOCD albo STLink server). Nie jest konieczne uruchamianie serwera na osobnym komputerze. Tutaj link do urządzenia:

https://1bitsquared.de/products/black-magic-probe

Nigdy nie używałem tego typu urządzenia, więc chciałem zapytać co sądzicie o przydatności tego typu debuggera?

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

podejrzewam, że podobnego produktu mógł używać ktoś z zaawansowanych użytkowników forum (Elvis, Marek, deshipu, ethanak). Ostatni większość moich projektów dotyczy układów "ARM Cortex-Mx" więc zastanawiam się nad sensownością użycia takich produktów. Zraża mnie wysoka cena tego produktu (rozpatrywałem sensowność takiego zakupu dla firmy).

Może ktoś jednak ma jakieś opinie na ten temat?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, temat znalazłem dopiero teraz. Wiem że odkopuję ale myślę że warto, mało jest informacji o Black Magic Probe po polsku.

Ja zrobiłem swoje BPM sam - wgrałem firmware na tą niebieską płytkę z STM32 F103 za 2$ - i używam w obecnym projekcie zamiast ST Link. Rzeczywiście BMPzawiera serwer GDB na pokładzie. Wystarczy podłączyć i otworzyć port szeregowy.

Pierwsze wrażenie było takie że wgrywanie programu działa mi zauważalnie szybciej niż na ST Link, podejrzanie szybko 😉 musiałem dać dla pewności jakiegoś blinka czy tam hello world po serialu żeby mieć jakieś obserwowalne zmiany. Może to kwestia jakichś przesadnie zachowawczych domyślnych ustawień ST Link które można sobie zmienić, nie szukałem więcej.

Debugowanie działa stabilnie, jeszcze mi się nie wywaliło ani razu. Do tego jest dodatkowy port szeregowy po tym samym kablu.

Korzystałem tylko z programowania i debugowania STM32 po SWD, jest jeszcze JTAG i wspierane jest więcej rodzin MCU od kilku innych firm, choćby Nordic nRF51 i 52.

Podsumowując jestem zadowolony. Mam oskryptowane flashowanie firmware BMP,  jak komuś się przyda mogę udostępnić repozytorium.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

dzięki za odpowiedź, cieszę się, że uważasz rozwiązanie za przydatne. A czy mógłbyś zamieścić jakiś skrótowy "How to" jak samemu zrobić "Black Magic Probe" bazując na płytce STM32F103?

Jeszcze raz dziękuję za opinie i pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Cześć,

dzięki za opis, jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu to spróbuję "zrobić" sobie BMP 😉

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

BTW: zamówiłem już STM32 blue pill, teraz trzeba poczekać z miesiąc, aż przyjdzie przesyłka.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.