Skocz do zawartości

Problem z modułem bluetooth XM-15B


konx8

Pomocna odpowiedź

Witam

Pisze ponieważ nie mogę poradzić sobie z błędem który dostaje podczas podłączania modułu bluetooth XM-15. Przeglądałem strony w poszukiwaniu jakieś pomocy nie udało mi się tego niestety znaleźć. Jestem nowy wiec odrazu rzuciłem się na głęboka wodę nie sprawdzając tego moduły. Konfiguracja polegała na tym że podłączyłem moduł do arduino i działało to ok. Podczas pisania programów miałem problem z uruchomieniem monitora portu szeregowego. Błąd mówił ze port jest zajęty. Zacząłem szukać po internecie co to może być i znalazłem ,że może to być poprostu złe dobrana prędkość. Więc spróbowałem ja zmieniać na 9600. Na forum jest pokazane jak zrobić to z modelem HC za pomocą polecenia AT. Napisane jest tam ze po wpisaniu AT powinno wyskoczyć
" AT ok ". U mnie wyskakuje " Witaj AT ! ", pisałem jakiś prosty program który miał właśnie tak dziać, że pisze coś i on ma wyświetlać Witaj + "coś "+ !. Teraz napisałem prosty program aby wgl sprawdzić czy jakoś ten moduł mogę podłączyć i dostaje błąd problemu z wgrywaniem na płytkę. Wygląda on tak :

avrdude: Version 6.3-20171130
         Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
         Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

         System wide configuration file is "C:\Program Files\WindowsApps\ArduinoLLC.ArduinoIDE_1.8.19.0_x86__mdqgnx93n4wtt\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"

         Using Port                    : COM4
         Using Programmer              : arduino
         Overriding Baud Rate          : 115200
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xe2
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xe2

avrdude done.  Thank you.

Problem z wgrywaniem na płytkę.

Program który wgrywam jest następujący :

int data;
void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
Serial.begin(115200);
}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
data=Serial.read();
Serial.println(data);
delay(200);
}

Jeśli odepnę wejścia TX,  RX program działa normalnie i nie żadnego problemu.

Po podłączeniu modułu tylko do zasilania i uruchomieniu terminala na telefonie po wpisaniu polecenie AT dostaje jakieś znaczki których nie można przeczytać.

Używam Arduino Uno.

Z góry przepraszam jeśli coś namieszałem jestem początkującym i to mój pierwszy problem którego nie mogę przejść.

Proszę o pomoc

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@konx8, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

20 godzin temu, konx8 napisał:

Pisze ponieważ nie mogę poradzić sobie z błędem który dostaje podczas podłączania modułu bluetooth XM-15. Przeglądałem strony w poszukiwaniu jakieś pomocy nie udało mi się tego niestety znaleźć. Jestem nowy wiec odrazu rzuciłem się na głęboka wodę nie sprawdzając tego moduły. Konfiguracja polegała na tym że podłączyłem moduł do arduino i działało to ok. Podczas pisania programów miałem problem z uruchomieniem monitora portu szeregowego. Błąd mówił ze port jest zajęty. Zacząłem szukać po internecie co to może być i znalazłem ,że może to być poprostu złe dobrana prędkość. Więc spróbowałem ja zmieniać na 9600. Na forum jest pokazane jak zrobić to z modelem HC za pomocą polecenia AT. Napisane jest tam ze po wpisaniu AT powinno wyskoczyć
" AT ok ". U mnie wyskakuje " Witaj AT ! ", pisałem jakiś prosty program który miał właśnie tak dziać, że pisze coś i on ma wyświetlać Witaj + "coś "+ !. Teraz napisałem prosty program aby wgl sprawdzić czy jakoś ten moduł mogę podłączyć i dostaje błąd problemu z wgrywaniem na płytkę. Wygląda on tak :

Mimo szczerych chęci ciężko mi z tego opisu zrozumieć na czym dokładnie polega problem. Jednak zacznijmy od samego podłączenia. Jeśli w tym samym czasie do UARTa w Arduino masz podłączony moduł BT, a do tego całość jest podłączona do komputera to będziesz miał problemy z komunikacją, bo zarówno PC jak i BT próbują komunikować się po tych samych pinach. Zainteresuj się tematem SoftwareSeriala, bo może być tutaj pomocny 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj właśnie doszedłem do tych samych wzniosów. Na pewno zagłębie się w temat, lecz pojawia się kolejny problem błąd czy jak to nazwać. Nie mogę włączyć komend AT.

Po wpisaniu ich nie dostaje żadnych odpowiedzi. Na stronie producenta powinienem otrzymać normalnie odpowiedź OK, niestety u mnie nie mam żadnego odzewu. Widziałem, że ktoś miał już ten problem z Arduino Mega ale jego problem nie został rozwiązany. Co może być tego przyczyną ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Różnie próbowałem. Ale głównie do arduino na pusto, z kodem z Internetu. Próbowałem już nawet te inne wejścia podłączyć (CL) bo gdzie wyczytałem , ze to może pomóc. 

Link do komentarza
Share on other sites

@konx8 jeśli masz zwykłą przejściówkę USB<>UART to proponowałbym zacząć od tej metody. To najpewniejsze rozwiązanie i unikniesz ewentualnych problemów związanych z tym, że zrobiłeś coś źle z Arduino. Upewnij się też, że żadna urządzenie nie łączy się od razu automatycznie z tym modułem, bo wtedy tryb AT nie będzie działał.

Link do komentarza
Share on other sites

Przejściówki takiej nie mam ale może uda mi się ja wykąbinować. A co do Arduino podłączam Vcc- 5v, Gnd-Gnd, i tx do rx, rx do tx. Czy robię coś źle? Jest potrzebny jakiś kod jeszcze?

Link do komentarza
Share on other sites

@konx8 wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać... Jeśli masz wyciągnięty mikrokontroler z Arduino to przy takim połączeniu powinieneś móc komunikować się przez monitor portu szeregowego z modułem BT. Jednak, jeśli masz w Arduino wsadzony mikrokontroler i do tego jest on jeszcze zaprogramowany na komunikację przez UART to na pewno będzie on zakłócał wymianę informacji z modułem BT.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, 
podpinam się pod ten wątek by nie zakładać kolejnego. Iphone nie widzi modułu XM-15B, sprawdzałem na 2 iphonah, ten sam problem. 2 laptopy i 2 androidy widzą moduł, poprawnie nawiązują połączenie i przesyłają dane. Spotkał sie ktoś z takim problemem i zna rozwiązanie ? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Grzesiek_G witam na forum 🙂 Moduł XM-15 działa w standardzie Bluetooth 2.1 + EDR. Taki moduł nie będzie współpracował z iPhonami (przynajmniej nie znam takiego rozwiązania). Więcej przykładowych informacji na ten temat:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.