Skocz do zawartości

Zasilanie silników DC baterią Nimh


Eletron

Pomocna odpowiedź

Witam, 

To mój pierwszy post na Forbocie, z góry przepraszam jeśli załozyłem temat w złym miejscu. Mamy za zadanie w szkole zrobić projekt na bazie arduino, wybór padł na zdalnie sterowane autko na blueetooth. Mam problem z dobraniem zasilania które da wystarczającą moc, i nie waży zbyt dużo. Zakaładam z góry że cały projekt bedzie ważył około 1/1,3 kg. 

O to lista komponentów:

2 x Silnik : zwykły sinlink dc 2,4V/6V, 14500 rpm, 250mA bez obciążenia

1 x L298N Podwójny mostek H, maksymalna moc 25W, maksymalne obciążenie 2A (na kanał)

1 x bateria NiMH, 1800mAh, 7,2V (waga około 300g) 

2x koła (r-2,25cm) 

Do tego dochodzi arduino uno, zasilanie do uno, servo i reszta, lecz na tym etapie, chce sie wyłącznie skupić na bateri i silnikach. 

Na mostku strace 2V, więc docelowe zasilanie silników to około 5,2 V. Czy dana bateria starczy mi zasialnie silniczków przez chociaż jakieś 10/15 min ? Wiem że przy Lipo trzeba uważać na spadek napięcia, jak to jest z bateriami NiHM, czy też potrzebują jakiegoś odcięcia przy niskim napięciu? Czy taki zestaw ujdzie? 

Pozdrawiam Elektron 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Eletron, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

25 minut temu, Eletron napisał:

O to lista komponentów:

Masz wpływ jeszcze na dobór tych komponentów, czy musisz korzystać z tego co dostałeś?

Do oszacowania zasilania zabrakło najważniejszej informacji, czyli tego ile silniki pobierają pod obciążeniem, bo od tego wiele zależy. Teraz mogę tylko założyć, że raczej robot będzie działał 10-15 minut bez problemu 🙂

PS 1 kg to dość sporo jak na taką konstrukcję.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o komponenty to nie muszą być te, chociaż myślałem że bedzie okej jak na pierwszy projekt. Kwestia kosztów bo chciałem sie zmieścic w maksymalnie 200zł. Jeśli masz jakieś inne propozycje, to z checią prosze o linki:) 

Niestety na stronie gdzie chce zakupić silnik nie jest podany prąd pod obiążeniem, ale raczej coś koło 800mA (mam nadzieje bo drajver wiecej nie uciągnie). Zmierzyłem prąd pobierany przy 6V i wyszło około 800mA z doczepionym kołem (w powietrzu). Jak je lekko docisnełem do ziemi dochodziło do 1,2A. Więc pobierany prąd przy 5,2V : około 690mA. Więc dana bateria powinna starczyć chociaż na 5 min zabawy.

Możliwe że waga ulegnie zmianie, postaram sie zmiescić do 800g.  

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym zrezygnował z L298N, bo to już staroć, jest sporo lepszych układów 🙂 Jak silniki podczas pracy pobierają 1,2A to raczej trzeba się szykować na taki pobór i nie liczyłbym na 800 mA. Jak źle dobierzesz sterownik silników to go później zwyczajnie uszkodzisz... Więc będziesz musiał później kupić dodatkowo drugi układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.