Skocz do zawartości

C czy BASCOM po raz kolejny


profesorek

Pomocna odpowiedź

Chciałem się zapytać jakiego języka mam się uczyć bo mam książki do BASCOMA i C na czym będzie szybciej chodził wiem że już było o tym dyskusji na tym forum ale ja nadal nie jestem zdecydowany po przeczytaniu wszystkiego? Ile trzeba czasu abym zaczą pisać w BASCOMIE a ile w C?

O ile jest szybszy mikrokontroler zaprogramowany w C niż w bascomie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dyskusje o wyższości jednego języka nad drugim to temat bez końca.

Ja preferuję C z jednego powodu: w tym języku można pisać na właściwie wszystkie procesory.

I to nie tylko mikrokontrolery, ale i programy na PC. Bascom jest na początek łatwiejszy, ale w C można pisać na ARM, AVR, PIC, '51, MSP430, i86.

Ostatni argument za C jest taki, że kompilator Bascom prawdopodobnie napisany jest w C (lub C++, jak większość obecnie tworzonego oprogramowania).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tylko nie "im grubsza tym lepsza"!!! Jest dokładnie odwrotnie!

Kupisz książkę, która ma 1000 stron, z tego połowa to anegdoty z życia autora. Niestety autorzy dostają więcej kasy, jeśli książka jest gruba, a przez to droga. Więc piszą straszne bzdury, byleby strony czymś zapełnić.

Ja polecam "Język ANSI C" autorów Kernighan Brian W., Ritchie Dennis M. http://www.wnt.pl/product.php?action=0&prod_id=860&hot=1

Jest to książka o samym języku C, więc nie o gcc, nie o AVR, itd.

Warto wiedzieć, że autorzy książki są przy okazji autorami języka C 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam internetowy kurs "czystego" C, na stronie http://pl.wikibooks.org/wiki/C .

Czytałem trochę i mogę powiedzieć że jest naprawdę dobry, tylko że samo czytanie nic ci nie da bo po 5 dniach zapomnisz o czym czytałeś. Aby temu zaradzić musisz i czytać i w kompilatorze pisać małe kodziki, które ci utkwią w głowie. I przez to osiągniesz sukces 😃

EDIT

Zapomniałem o tym że liczy się też chęć

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po przeczytaniu wszystkich postów w tym temacie nabrałem lekkich zarysów tematu i mam jeszcze pytanie odnośnie C i Bascoam czego w Bascomie nie zrobię w porównaniu z C?

O ile sekund jest różnica w wykonaniu tej samej czynności np w robocie zaprogramowanego procesora w C niż w Bascomie czy ta różnica jest odczuwalna w szybkości działania programu czy jakaś po prostu jest ale człowiek tego nie zobaczy?

[ Dodano: 21 Lis 09 11:46 ]

Dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak, z bascomem to trzeba dłubać bo tylko w if'y w miarę dobrze działają, a reszta to czasem dobrze czasem źle, a pozatym jeśli nauczysz się C to praktycznie wszystkie inne języki będziesz "wchłaniać" w mig.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak, z bascomem to trzeba dłubać bo tylko w if'y w miarę dobrze działają, a reszta to czasem dobrze czasem źle,

O czym dokładnie mówisz?

Bo z twojej wypowiedzi można wywnioskować, że co drugie kompilowanie działa, a inne nie :->

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to że nie zawsze osiągniesz w Bascomie to co w C. Przykładem może być komunikacja SPI w necie praktycznie znikoma ilość osób próbuje się babrać w bascomie, większość wybiera C aby MIEĆ PEWNOŚĆ że będzie działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Na upartego wszystko to co w C zrobisz w bascomie, tylko teraz pytanie czy warto sie tyle męczyć (przykład wyżej - SPI). Tak samo jak sa ludzie którzy budują rowery w całości z drewna, i nawet da sie na tym jeżdzić, tylko po co kombinować skoro mamy metal.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.