Skocz do zawartości

C czy BASCOM po raz kolejny


profesorek

Pomocna odpowiedź

Ja myślę, że dałoby się wyszukać problem do rozwiązania w C, niewykonalny w Bascomie. Tak jak można wymyślić program, który da się napisać w asemblerze, a nie da w C. Tyle, że to będzie tak nietypowy i specyficzny problem, że po co sobie głowę zawracać.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja powiem tak, większość osób, które wywyższają C ponad Bascoma, nie mają zielonego pojęcia o tym drugim, i taka jest prawda. Bascom ma jedną wadę w porównaniu z C, jego kod wynikowy zajmuje więcej miejsca niż to samo napisane w C. Za to Bascom umożliwia dodawanie wstawek w asemblerze, więc uważam, że w zasadzie 99% tego co można zrobić w C da się zrobić w Bascomie. Główną i niezaprzeczalną zaletą Bascoma w porównaniu z C, jest szybkość z jaką można napisać kod obsługujący chociażby wyświetlacz lcd zgodny z HD44780, w Bascomie to 1 linijka, C wymaga kilku stron kodu do obsługi tegoż samego. Z Bascomem średnio inteligentna osoba jest w stanie zrobić coś z niczego w jeden dzień, zrobienie tego samego w C zajęłoby co najmniej kilka tygodni.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja powiem tak, większość osób, które wywyższają C ponad Bascoma, nie mają zielonego pojęcia o tym drugim

Niestety ciebie też się to tyczy, tylko ty wywyższasz bascoma nieznając C

Za to Bascom umożliwia dodawanie wstawek w asemblerze,

To jest żaden argument w C wstawki dodaje się przy wykorzystaniu asm("kod assemblera");

kod obsługujący chociażby wyświetlacz lcd zgodny z HD44780, w Bascomie to 1 linijka, C wymaga kilku stron kodu do obsługi tegoż samego.

I tu się z toba znowu niezgodze, to że ty teraz możesz pisać te swoje jednolinijkowe programy to ktoś musiał wcześniej napisac całą game funkcji/procedur i zapisać je w bibliotekach. W C także niema z tym najmniejszego problemu jak ktoś niezna dostatecznie języka lub mu sie poprostu niechce pisać to może uzyć jednej z wielu bibliotek np. http://hubbard.engr.scu.edu/embedded/avr/avrlib/ gdzie obsługa wyswietlacza sprowadza się do wywołania funkcji.

I tez niewidze problemu mając pod ręką kurs c, avrgcc i gotową biblioteke napisać coś sensownego w jeden dzień.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety ciebie też się to tyczy, tylko ty wywyższasz bascoma nieznając C

Mylisz się, to nie jest tylko moje zdanie, wielu ludzi nie docenia Bascoma bo nigdy w nim niczego nie napisało. A ja nie wywyższam Bascoma, ja tylko stwierdzam fakty. Bascoma znam i wiem jak szybko można w nim coś napisać. Popatrz jakie problemy sprawia chociażby zainstalowanie, konfiguracja i korzystanie z kompilatora C, nie wspominając już o ściąganiu dodatkowych bibliotek, które nie dają pewności, że kod będzie działał poprawnie.

Ja nie uważam, że C jest zły tak jak uważa większość używających C o Bascomie. Piszę programy w Bascomie od jakichś 8 lat, wcześniej pisałem w Bascomie 8051. Nie spotkałem się w tym czasie z czymś czego nie dałoby się napisać w Bascomie, więc nie czuję potrzeby przesiadania się na C.

Nigdy w życiu nie poleciłbym C osobie nie mającej zielonego pojęcia o programowaniu bo sama konfiguracja zniechęci go do używania C. Bascoma instalujesz i praktycznie od razu możesz go w pełni używać do pisania mniej lub bardziej skomplikowanych programów. Uważam, że jeśli ktoś hobbystycznie będzie pisał programy, to AVR'y i Bascom w zupełności mu wystarczą, bo i tak nie wykorzysta w 100% potencjału Bascoma, jeśli będzie chciał się przesiąść na chociażby ARM'y wtedy zacznie używać C.

xerlax, czy ty kiedykolwiek napisałeś coś w Bascomie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pomijając całą dyskusje na temat języków spotkałem się z opinią ludzi którzy uważają, że osoby korzystające z avr czy 8051, są dinozaurami, a jak usłyszą słowo assembler, to prehistoria. Po co teraz pisać optymalne programy jak mamy do dyspozycji całą płytę blu-ray ? i procesory 4 rdzeniowe? Ludzie narzekają na viste, że jest nie optymalna, a wystarczyło więcej czasu spędzić nad kodem.

Bascom fajny tylko nie optymalny, C fajne tylko trzeba mieć wiedzę, ASM bardzo szybki, bardzo fajny tylko trzeba mieć dużą wiedzę.

W chwili gdy pisząc program na Bascoma braknie pamięci trzeba wsiąść albo większy procesor, albo przejść na C, a taki problem nie pojawi się gdy ktoś miga sobie diodami na przemian, albo coś wyświetla na lcd.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A ja z kolei ubóstwiam Arduino C. Programy pisze się łatwo jak w Bascomie, ale jest to C z ogromną ilością bibliotek i pełnym swoim potencjałem (kompilator bazuje na środowisku avr-gcc, więc można przeplatać język arduino i czyste C), ale ma to jeden ogromny minus (który w sumie jest do przeskoczenia) - jesteśmy ograniczeni praktycznie tylko do ATmeg*8 (8, 48, 88, 168, 328) i do atmegi 1280. Jakiś czas temu próbowałem zmusić M16 do pracowania z arduino ide, ale nie dało rady, programy się nie kompilowały, po zmianie w makefile'ach, wiring'ach i innych cudach wszystkiego na zgodne z m16.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.