Skocz do zawartości

Jak (i po co) zmienić hostname Raspberry Pi?


Pomocna odpowiedź

Jak (i po co) zmienić hostname Raspberry Pi?

Najprościej mówiąc: hostname to nazwa używana np. do identyfikacji urządzenia w sieci lokalnej. Domyślnie, wszystkie Raspberry Pi mają tę nazwę ustawioną na raspberrypi.  Zmiana hostname jest banalnie prostą operacją, warto więc ją wykonać, aby łatwiej identyfikować swoje RPi - szczególnie, jeśli mamy ich kilka.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja się muszę przyznać do pewnej wpadki z Raspberry Pi. Pewnego razu chciałem sprawdzić coś na RPi. Podłączyłem testową malinkę do sieci, zalogowałem się, zrobiłem to co chciałem i wydałem polecenie resetu... W ułamku sekundy zorientowałem się, że nie pracowałem wcale na malince, która leżała na biurku tylko na drugiej, która pełnia wtedy zupełnie inna rolę. Akurat w tej sytuacji szkody były niewielkie - dobrze, że nie zresetowałem przypadkiem RPi, które sterowało pracującą drukarką 3D. Nauczka na przyszłość: nie wpisywać IP z pamięci, zmieniać loginy/hasła lub chociaż hostname, aby łatwo rozróżniać urządzenia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak zmiana przez edycję pliku tekstowego jest bardziej uniwersalna, bo zadziała nie tylko na dystrybucjach dedykowanych RPI.

@Treker Myślę, że najlepszym sposobem będzie skonfigurowanie DNS na routerze. O ile łatwo pomylić adresy 192.168.1.2 i 192.168.1.3, to trudniej pomylić się przy wpisywaniu printerserver.home lub dev-rpi.home czy jeszcze inaczej. Ważne tutaj, by mieć dhcp w routerze tak skonfigurowane, by do tego samego adresu MAC zawsze przypisywał ten sam IP.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@roger_z artykuł jest o RPi , a nie a PLD czy Archu.

1 godzinę temu, roger_z napisał:

Myślę, że najlepszym sposobem będzie skonfigurowanie DNS na routerze

Nie zawsze masz taką możliwość. Ale w każdym szanującym się systemie operacyjnym oraz we wszystkich Windowsach istnieje plik hosts gdzie sobie możesz wpisać różne fajne adresy i nazwy bez gmerania w routerze. Poza tym szanujące się systemy operacyjne wiedzą co to Multicast DNS/DNS -SD i ze swojego kompa mogę się połączyć po prostu z malinka.local czy innym printserver.local bez żadnych specjalnych kombinacji (pamiętaj, że Avahi na Raspbianie   zainstalowane jest na dzień dobry).

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

@roger_z artykuł jest o RPi , a nie a PLD czy Archu.

Nie rozumiem o co Ci tu chodzi. Tak jak piszesz, artykuł jest o RPi jako o urządzeniu, a nie o Raspbianie. Napisany w miarę uniwersalnie i dobrze. Nie każdy używa Raspbiana. Niektórzy używają Archa. Są też inne dystrybucje. Po co użytkownik ma później płakać, gdy zobaczy "Unknown command raspi-config"? 😉

Nota bene, nawet z Avahi bez jakichś kombinacji się nie obejdzie, gdy masz dwie malinki. Jakąś konfigurację trzeba przeprowadzić, bo inaczej żaden mdns nie uratuje.

Edytowano przez roger_z
Link do komentarza
Share on other sites

To co zrobi Twój użytkownik jak się natnie na cloud-init?

Tak przy okazji - zmiana adresu w DNS a zmiana hostname to dwie zupełnie różne rzeczy, mające ze soba niewiele wspólnego.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

A co tu ma do rzeczy cloud-init? 😄 To chyba nie ten temat. 😉

 

> Tak przy okazji - zmiana adresu w DNS a zmiana hostname to dwie zupełnie różne rzeczy, mające ze soba niewiele wspólnego.

A gdzie ja napisałem, że to jest to samo? Wyraźnie odniosłem się do problemu, który miał @Treker przedstawiając inne rozwiązanie.

Edytowano przez roger_z
Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie ten? Przecież jeśli Twoim zdaniem użytkownik może mieć Archa albo co innego, to równie dobrze może mieć toto zainstalowane (na Raspbianie również). A wtedy sposób z edycją hostname jakoś słabo zadziała, prawda?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Najpierw piszesz że sposób z edycją hostname jest lepszy, w momencie kiedy pokazuję przypadek gdzie nie zadziała twierdzisz że to nie na temat... weź się zdecyduj.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, nie mam zamiaru wchodzić w dalsze dyskusje z Tobą, bo widzę, że nie do końca rozumiesz o co chodzi. Chyba dość jednoznacznie przedstawiłem, pod jakim kątem ten sposób był lepszy. A czy Twój sposób zadziała w każdej sytuacji? Nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam jeszcze jedno rozwiązanie - nie testowałem go na RPi, ale podpowiedziano je w komentarzach na Facebboku. Zmianę nazwy można jeszcze wykonać za pomocą polecenia hostnamectl. Ta sama osoba zauważyła jeszcze, że poniższa propozycja:

Dnia 24.03.2019 o 04:46, ethanak napisał:

sudo raspi-config -> Network options -> Hostname

Zmienia tylko nazwę w pliku hostname i nie wpływa na drugi z plików konfiguracyjnych.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Treker napisał:

 

Zmienia tylko nazwę w pliku hostname i nie wpływa na drugi z plików.

Akurat drugi plik (/etc/hosts) nie ma tu takiego znaczenia. Lokalnie host woła siebie z reguły przez localhost. Dopiero gdy sam siebie chce wołać przez inną nazwę, to warto to zmienić. Aczkolwiek takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Jeśli łaczysz się z zewnątrz z malinką po ssh, to w skrócie /etc/hosts malinki nie jest brane pod uwagę.

Edytowano przez roger_z
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Treker napisał:

Zmienia tylko nazwę w pliku hostname i nie wpływa na drugi z plików konfiguracyjnych.

Czekaj... to skąd na każdej malince w której zmieniałem hostname za pomocą raspi-config mam wpis w stylu:

127.0.1.1 mojanazwahosta

???

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.