KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak (i po co) zmienić hostname Raspberry Pi?

Jak (i po co) zmienić hostname Raspberry Pi?

Najprościej mówiąc: hostname to nazwa używana np. do identyfikacji urządzenia w sieci lokalnej. Domyślnie, wszystkie Raspberry Pi mają tę nazwę ustawioną na raspberrypi

Zmiana hostname jest banalnie prostą operacją, warto więc ją wykonać, aby łatwiej identyfikować swoje RPi - szczególnie, jeśli mamy ich kilka.

Artykuł ten jest częścią serii wpisów zawierających krótkie porady o Raspberry Pi. Poradniki z tej serii omawiają proste, ale przydatne zagadnienia. Nie tłumaczymy tutaj jednak podstaw pracy z RPi.

Czym jest hostname?

Hostname to nazwa urządzenia podłączonego do sieci. Jeśli pracujemy na Raspberry Pi z Raspbianem to domyślnie będzie ona ustawiona na raspberrypi. Nazwa ta jest używana w wielu miejscach, ale w przypadku malinki najczęściej spotykamy się z nią, gdy pracujemy w terminalu.

Raspberry Pi z domyślną nazwą hostname

Raspberry Pi z domyślną nazwą hostname

Wszystkie nasze komendy poprzedzane są m.in. frazą "pi@raspberrypi", co oznacza użytkownika "pi" zalogowanego do urządzenia "raspberrypi" - to co widzimy za znakiem małpy to właśnie hostname.

Nazwa ta jest też widoczna dla innych urządzeń znajdujących się w sieci. Zobaczymy ją więc również np. na liście klientów podłączonych do routera. Często na takiej liście znajdują się adresy IP, MAC oraz właśnie nazwy hostname.

Hostname na liście urządzeń podłączonych do sieci

Hostname na liście urządzeń podłączonych do sieci

Dlaczego warto zmieniać hostname na Raspberry Pi?

Główną zaletą zmiany hostname'a jest łatwiejsza identyfikacja Raspberry Pi w sieci lokalnej. Jeśli mamy kilka malinek to przy domyślnych ustawieniach, zawsze po zalogowaniu, będziemy widzieć taką samą nazwę: pi@raspberrypi. Edytując hostname możemy nazwać urządzenia w taki sposób, aby od razu było wiadomo, na której malince aktualnie jesteśmy, np.:

  • pi@smarthome - dla malinki, na której trzymamy Domoticza,
  • pi@dev - dla Raspberry Pi, które używamy do testów.

Dzięki temu zabezpieczamy się przed nieumyślnym wykonaniu polecenia na błędnie wybranej malince. Co więcej, jeśli zdecydujemy się trochę "ukryć" fakt korzystania z malinki, czyli zmienimy port SSH oraz np. ukryjemy ekran powitalny i wyłączymy tęczę, to po uruchomieniu terminala też nie będzie śladu na temat Raspberry Pi.

Jak zmienić hostname na Raspberry Pi przez SSH?

Operacja zmiany nazwy hosta sprowadza się do edycji dwóch plików tekstowych. Uruchamiamy więc PuTTy, łączymy się przez SSH i edytujemy plik hostname wydając poniższe polecenie:

W pliku tym znajdziemy tylko jedno słowo, które jest właśnie nazwą hosta.

Domyślna nazwa hosta w pliku hostname

Domyślna nazwa hosta w pliku hostname

Podmieniamy nazwę i zapisujemy plik za pomocą standardowej kombinacji Ctrl + X. Następnie taką samą nazwę wprowadzamy w pliku hosts, który znajduje się w tym samym katalogu:

Zawartość domyślnego pliku powinna wyglądać podobnie do poniższego zrzutu ekranu. Tym razem nie nadpisujemy całego pliku - edytujemy tylko jedno słowo. Zamieniamy raspberrypi na naszą nową nazwę (identyczną jak w poprzednim pliku) i zapisujemy zmiany.

Domyślna nazwa hosta w pliku hosts

Domyślna nazwa hosta w pliku hosts

Po wyjściu z nano zobaczymy, że zmiana nie została od razu wprowadzona, cały czas używana będzie jeszcze stara nazwa hostname, czyli raspberrypi. Co więcej, w terminalu pojawi się również błąd:

Informacja o błędzie tuż po zmianie nazwy hosta

Informacja o błędzie tuż po zmianie nazwy hosta

Potrzebne jest ponowne uruchomienie systemu. W tym celu wpisujemy znaną komendę sudo reboot. Po ponownym zalogowaniu, zobaczymy, że nazwa została zmieniona (w tym przypadku na forbot).

Zmieniona nazwa hosta

Zmieniona nazwa hosta

Osobom, które chciałyby dodatkowo pozbyć się MOTD, czyli tekstu widocznego po zalogowaniu się do Raspberry Pi polecamy jeden z poprzednich poradników z tej samej serii:

Jak usunąć MOTD widoczny w terminalu RPi?
Jak usunąć MOTD widoczny w terminalu RPi?

Gdy łączymy się z Raspberry Pi przez SSH, to po poprawnym zalogowaniu, na ekranie wyświetla się nam długi tekst zawierający datę…... Czytaj dalej »

Jak zmienić hostname na Raspberry Pi w trybie graficznym?

Drugim, jeszcze łatwiejszym, sposobem na zmianę hostname jest skorzystanie z ustawień Raspbiana w graficznym interfejsie. W tym celu należy uruchomić Raspberry Pi z podłączonym monitorem (lub skorzystać z VNC), przejść do panelu Raspberry Pi Configuration i wybrać zakładkę System.

Okno konfiguracji Raspbiana

Okno konfiguracji Raspbiana

Następnie należy wpisać wybraną przez siebie nazwę hosta i kliknąć Ok. Zostanie nam wyświetlony komunikat informujący o wymaganym restarcie systemu. Klikamy Yes i czekamy restart.

Wymagany restart systemu w celu zmiany nazwy hosta

Wymagany restart systemu w celu zmiany nazwy hosta

Efekt zmiany nazwy

Hostname zostanie zaktualizowany niezależnie od wybranego przez nas sposobu. Nowa wersja będzie wyświetlana w terminalu, będzie też widoczna dla innych urządzeń. Przykład zaktualizowanej informacji widocznej w routerze (dla wersji z nazwą forbot nadaną wcześniej w trybie tekstowym):

Zaktualizowana nazwa hostname

Zaktualizowana nazwa hostname

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.7 / 5. Głosów łącznie: 20

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Jeśli lubicie dbać o takie drobiazgi to koniecznie sprawdźcie pozostałe artykuły z tej serii. Dowiecie się z nich jak np. usunąć wspomniany MOTD, ukryć ekran powitalny i tęczę widoczną podczas startu RPi. Na liście artykułów znajdują się również poradniki związane z resetowaniem zapomnianego hasła czy logowaniem się do malinki za pomocą TORa.

Autor: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

hostname, login, raspberrypi, rpitips

Trwa ładowanie komentarzy...