Skocz do zawartości

Zdalne wyłączanie zasilania płytki Arduino przyciskiem ON/OFF


espiridion

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Robię pewien projekt i mam na nim 8 przełączników ON/OFF kontrolujących pracę 16 LEDów i 8 serw. Czyli ludzkim głosem jest to pewna konsola/panel sterujący w Arduino Mega. Do tego jeszcze 8 samodzielnych płytek UNO z różnymi konfiguracjami serw zasilanych osobno (roboty).

Ponadto chciałbym móc wyłączać przełącznikiem ON/OFF mikrokontrolery Arduino UNO tak jak w przypadku LEDów i serw. Zastanawiam się jak to połączyć? Czy można uzywać Arduino jako OUTPUTu czy lepiej bezpośrednio kontrolować z przełącznika (wtedy jak?)?

Poniżej zamieściłem schemat, pierwsze Arduino u góry to MEGA (w tinkercadzie jego niema), który mam obecnie w projekcie (chociaż próbuję różnych konfiguracji jak podłączyć przełącznik ON/OFF, w jednym przypadku taki przełącznik wyłączał mi obie płytki naraz).

Pewnie mógłbym zadać prostsze pytanie jak wyłączać zdalnie Arduino UNO za pomocą przełącznika, ale co wtedy kiedy już chcemy kontrolować tymczasem LEDy i Serwa, które już są w MEGA.

Dzięki i liczę na Waszą pomoc.

polaczenia-obecne.png

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma żadnej prostej metody na ON/OFF, tutaj zwyczajnie należy odcinać zasilanie. Trochę nie rozumiem tego opis i schematu, ale ogólnie proponowałbym dwie metody.

Pierwsza:

Wszystkie Arduina zasilaj przez wpięcie się do 5V na płytce lub przez złącze zasilania zewnętrznego 7-12V i zwyczajnie włączaj/wyłączaj na tej jednej linii zasilanie, które będzie doprowadzona do wszystkich płytek. Możesz tam założyć zwykły przełącznik lub przekaźnik + Arduino, które będzie tym sterowało.

Druga metoda:

Jeśli chcesz tym sterować zdalnie (czyli np. przez internet) to zrób tak jak wyżej, ale bez przełącznika/przekaźnika. W zamian, zasilacz podłącz do gniazdka WiFI i tyle. Będziesz mógł z telefonu zdalnie włączyć zasilanie całego układu bez jego dodatkowej komplikacji.

Jeśli nie zrozumiałem dokładnie tego co chcesz uzyskać, to może ktoś inny trafi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Dziękuje Ci za odpowiedzi.

Narazie znam tylko metodę włączania i wyłączania Arduino w tradycyjni sposób, czyli piny przełącznika przykładam do minus i plus pod gniazdkiem zasilania. To samo na płytce prototypowej przed pinami Arduina. Jednak mnie nie chodzi o wyłączanie wszystkiego jednym przyciskiem.

Tylko, że w tym przypadku miałbym 8x Arduino UNO w którym po każdym zawierałyby się 2 LEDy, 1 servo w panelu reagujący na akcelererometer, ale jednocześnie też musiałyby być serwa robota. 

A chciałbym, żeby roboty można było w każdy sposób oddzielić od panelu sterowania jeśli taka zajdzie potrzeba. Dlatego chciałbym się zapytać czy istnieje możliwość odłączenia Arduino przez cyfrowy sygnał np. z pinu? Tak jak w przypadku LED, Serwa?

Link do komentarza
Share on other sites

w sumie jak się postarasz to odłączyć możesz (typowy przekaźnik z samopodtrzymaniem). tyle że w drugą stronę może być gorzej - jak sobie wyobrażasz odebranie sygnału "włącz się" przez wyłączony (tzn. odcięty od zasilania) układ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@ethanak @Treker 

W sumie to zrobiłem takie połączenie i działa:

Kiedy włączam przycisk zasilania to uruchamiają się LEDy na Mega i zapala się Arduino Uno (próbowałem też dwóch UNOsów), kiedy wyłączam Arduino Mega jest zasilone, ale wyłacza LEDy a Arduino Uno jest wyłączone.

Proszę tylko o ocenę czy takie połączenie ma sens w dalszej rozbudowie.

switchONOFFArduinos.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@PiotrekEl 

Tak masz rację, że chaotycznie. Długo się zastanawiałem jak skleić te moje myśli... 🙂

Tak dokładnie to miałem na myśli! Czy myślisz, że to dobre rozwiązanie czy polecasz jeszcze jakieś lepsze?

Edytowano przez espiridion
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co ty tam budujesz i czy naprawdę Ci potrzeba aż 8 UNO, i czy musisz wyłączać ich zasilanie itp itd... ale jak już musisz im odłączać zasilanie i chcesz to robić z MEGA to podłącz ich (UNO) zasilanie przez przekaźniki a przekaźniki steruj z megi. Tu masz np moduł:

https://botland.com.pl/pl/przekazniki/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@PiotrekEl Dziękuje Ci za pomocną odpowiedź. Akurat mam ten moduł przekaźników z optoizolacją, ale nie bardzo wiedziałem jak go wykorzystać 🙂 Dam Wam znać jak mi poszło, jeśli się uda to umieszczę schemat i opis działania takiego rozwiązania dla potomnych.

Link do komentarza
Share on other sites

@PiotrekEl Nie wiem czy dobrze to robię, ale w ten sposób Arduino mi się wyłącza i włącza dzięki przyciskowi ON/OFF, ale czy to nie jest zwarcie? Bo z opisu/dokumentacji tego modułu rozumiem, że jest zasada Normally Open, Normally Closed itd ale z tego mi się nic nie załącza. Czy ktoś poratowałby schematem dla mnie jak i potomnych?

relay-module-arduino.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.