Skocz do zawartości

Sharp GP2Y0A21YK0F oraz błędne odczyty z Arduino Uno i Nano


ciuupa

Pomocna odpowiedź

Witam

Piszę, gdyż mam mały problem z czujnikami Sharp GP2Y0A21YK0F i podłączeniem a raczej odczytami z Arduino uno i Arduino nano. Problem polega na tym, że czujnik zwraca mi błędne a raczej losowe wartości w monitorze szeregowym. Czujnik z Arduino mam podłączony przez regulator napięcia 5V i podłączonego do niego lipola(podłączałem już przez wyjście 5V w Arduino ale efekt ten sam). Czujnik w monitorze zwraca wartości od 0 wzrastając nagle do 1023 a nie jest w ogóle ruszany. Używam Arduino IDE( próbowałem już reinstalować, używać apki systemowej Windows oraz ściągniętej normalnie). Kończą mi się pomysły jak zmusić czujnik do działania z Arduino a termin oddania projektu coraz bliżej. Dodam, że chwilowo kilka tygodni temu na uno mi działało, a teraz nie działa ani na uno, ani na nano. Zmieniałem już czujnik, przewody ale nic z tego nie pomagało.

Program używany do odczytu z czujników:

int czujnik = A1; //pin analogowy A1 połączony z sygnałem z czujnika

void setup(){ Serial.begin(9600); //inicjalizacja monitora szeregowego Serial.println("Test czujnika odleglosci"); }

void loop(){

int odl=analogRead(czujnik); //odczytanie wartości z czujnika

Serial.println(odl); //wyświetlenie jej na monitorze

delay(200); //opóźnienie między kolejnymi odczytami }
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Pewnie tylko wrócę do domu, ale układ jest bardzo prosty, korzystam z układu L298N:

https://botland.com.pl/pl/sterowniki-silnikow-moduly/3164-l298n-dwukanalowy-sterownik-silnikow-modul-12v2a.html

Gdzie dołączony jest lipol i wyjście 5V z tego ukladu - jest w nim regulator napięcia idzie na zasilanie czujnika i 3 pin V0 (sygnał) z Sharpa idzie na wejście analogowe Arduino.

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowano przez ciuupa
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem czy widziałeś charakterystykę przetwarzania tego czujnika ? 

image.thumb.png.76eb9154c6b9d533a4e9e74152287b80.pngimage.thumb.png.ff8296702ee4719933caff334a9e96ae.png 

Jak widzisz on skaluje od 0,5V do 3,2 V . Arduino odczytuje na analogu od 0 do 5V , jest tam przetwornik ADC 10-bit czyli skaluje tą wartość od 0-1023 . Więc w programie musisz tą wartość przeskalować . Co do nagłego wzrostu do 1023 to jest w tym Twoim kodzie nie możliwe bo jak widzisz nie wystawia ten czujnik 5V a 1023 jest przy 5V . Pewnie masz zasilanie źle podpięte , weź sobie najpierw zasilania posprawdzaj bo to zawsze jest największy problem u początkujących, że napięć na danym układzie nie sprawdzają. w Arduino masz wyjście 5VDC i masę to podepnij pod czujnik a wyjście na pierwszym pinie mierz , tutaj masz wyprowadzenia też pinów . Vo to 5V  z arduino a GND to masa z arduino, pin 1 pon pin analogowy arduino i żadnych na początek innych układów nie dołączaj by sprawdzić sam czujnik czy działa . Zasilanie wystarczy z USB komutera, USB ma 0,5A wydajności więc na ten czujnik i Arduino to Ci wystarczy .

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.