Skocz do zawartości

Problem z programowaniem ATxmega32e5


dam234

Pomocna odpowiedź

@dam234, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

3 godziny temu, dam234 napisał:

W jaki sposób mam połączyć złącze ISP z procesorkiem, ponieważ w ogóle nie działa mi żadne połączenie

Przy podłączaniu ISP nie ma raczej żadnej większej filozofii, powinno działać. Masz pewność, że programator działa? Masz jakiś gotowy moduł z tym mikrokontrolerem czy to jakieś DIY? Bez schematu podłączenia oraz szczegółowych informacji ciężko coś wywróżyć 🔮

Link do komentarza
Share on other sites

Programator na ISP działa. Mam zwykła ATXMEGE SMD przylutowaną do adaptera DIP i włożoną w płytkę stykową. Podłączam zasilanie 3,3V (1, 17, 18)i masę oraz piny PDI oraz PID/Reset (7,8). Wydaje mi się ze nie da się inaczej podłączyć, programuje w Atmel studio 7 i Atmel studio 6.

Posiadam taką podstawkę

images?q=tbn:ANd9GcQ-TrEeCnlKTmqyn9VH6_J

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, dam234 napisał:

Mikerokontroler jest świeży. Jeszcze ani razu nie programowany. Chyba że podpinam się w złe piny programatora. Powiesz mi którę piny to które na złączu ISP 10

Cześć,

tutaj masz pinout dla tego programatora:

https://telecnatron.com/reference/pinouts/avr-isp/index.html

Może nie ustawiłeś poprawnie "Fuse bits", jest to bardzo ważne bo określają one między innymi jak działa główny zegar układu (oraz kilka innych istotnych parametrów).

Aby przejść do programowania "fuse bits" wybierasz po kolei z "Atmel Studio" pozycje menu (przy otwartym projekcie z wybranym docelowo procesorem):

Tools -> Device Programming -> Fuses

Patrz zrzut ekranu:

AtmelS.thumb.png.0b8d6c338cac139997c264855a3e13ef.png

UWAGA!: w trakcie programowania "fuse bits" musisz mieć aktywny programator z podłąaczonym ukladem procesora. Musisz prawidłowo ustawić fusy dla twojego procesora i zapisać je w układzie CPU, przed wczytywaniem progamów. Ustawienia fuse bits dla konkretnego układu można znaleźć w internecie.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, dam234 napisał:

A które piny ISP odpowiadają za PDI. Fusebitów nie mogę zmienić, ponieważ nawet nie mogę odczytać sygnatury mikrokontrolera

Cześć,

przeważnie jest zworka do przełączania PDI/ISP, nie wiem jak wygląda twój programator (klonów jest mnóstwo). Jeśli nie działa Ci przez PDI to przestaw na ISP (programowanie przez magistralę SPI) i użyj 10-cio pinowego złącza z linku, który Ci podałem (to jest sprawdzony poprawny pinout). Wtedy będziesz mógł poprawnie wgrać fuse'y i programować układ.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Płytka programatora wygląda tak:

58381589_2788033761237666_8849783072640466944_n.thumb.jpg.7030582b04507915d5cb835e6f899d69.jpg

 

A programator tak:

usb-avrisp-xpii_l.jpg

 

Tutaj odczytana Atmega8 przez ISP ale z PDI problem przy ATXMEGA32E5

Atmega.thumb.jpg.cbec91e2c12dce68c07e427bfea7fe2d.jpg

ATXMEGA32E5

atxmega.thumb.png.b0f67587fb7a4beb4910bbc2794023e1.png

 

Moja wersja mikrokontrolera 

58570932_648137752295453_2195430867596214272_n.thumb.jpg.b6590bbc7cdb2ea4647d2a2af6d3f4cb.jpg

Edytowano przez dam234
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

trochę nie rozumiem dlaczego się uparłeś na PDI, skoro Ci nie działa prawidłowo (komunikat błędu mówi o odwrotnym podłączeniu kabla interfejsu do programowania)? Spróbuj zaprogramować tą ATMege w trybie ISP

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,

trochę nie rozumiem dlaczego się uparłeś na PDI, skoro Ci nie działa prawidłowo (komunikat błędu mówi o odwrotnym podłączeniu kabla interfejsu do programowania)? Spróbuj zaprogramować tą ATMege w trybie ISP

Pozdrawiam

To jest ATXMEGA a nie ATMEGA i nie posiada chyba ISP tylko PDI

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, dam234 napisał:

To jest ATXMEGA a nie ATMEGA i nie posiada chyba ISP tylko PDI

Cześć,

sorry - masz rację posiada tylko PDI . Zasugerowałem się  ATMegą , AVR'ów z serii ATXMEGA nigdy nie używałem (prościej dla mnie było wziać jakiegoś ARM Cortex M0 niż uczyć się nowej architektury CPU).

Pod tym linkiem jest pinout i opis PDI:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/01/Interfejs-PDI.html

Komunikat błędu przy próbie połączenia przez PDI mówi wprost, że masz odwrócony kabel, czyli chyba źle podłączyłeś piny programatora do układu.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,

sorry - masz rację posiada tylko PDI . Zasugerowałem się  ATMegą , AVR'ów z serii ATXMEGA nigdy nie używałem (prościej dla mnie było wziać jakiegoś ARM Cortex M0 niż uczyć się nowej architektury CPU).

Pod tym linkiem jest pinout i opis PDI:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/01/Interfejs-PDI.html

Komunikat błędu przy próbie połączenia przez PDI mówi wprost, że masz odwrócony kabel, czyli chyba źle podłączyłeś piny programatora do układu.

Pozdrawiam

Wszystkie możliwe kombinacje próbowałem a błąd cały czas ten sam , chyba jest problem z programatorem skoro ISP normalnie działa, nie wiem jeszcze czy działa TPI bo nie sprawdzałem tego.

Wybrałem ATXMEGE ze względu na to ze potrzebuje 2x DAC i 2xADC w małej obudowie a ten mikrokontroler akurat ma i ma tylko 32 piny i jest w normalnej cenie.

Chyba ze masz jakiś lepszy mikrokontroler, który by miał min. 2xDAC i min 2xADC i mało pinów najlelpiej 32 i przestępna cena a nie 20zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.