Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze rzeczy do robota, który ma czyścić rynny


belkocik

Pomocna odpowiedź

Cześć. Zamierzam zbudować robota do czyszczenia rynien. Tylko nie wiem jakie serwa wybrać do napędzania gąsienic oraz świdra. Wagi całego robota jeszcze nie znam, bo jestem w trakcie kupowania rzeczy do jego budowy. Mam pytanie jeszcze gdzie kopić gąsienicę z transportem z polski, bo z chin jest tego dużo tylko czas wysyłki ok.2 miesiące - Znalazłem taka gąsienice ale jest niedostępna: https://abc-rc.pl/product-pol-9915-Gasienica-gumowa-20x1-5cm-podwojny-bieznik-plaski-do-budowy-samochodow-i-robotow-DIY.html  Szerokosc robota ok. 8 cm

Wstępnie do napędzenia gąsienic wybrałem: https://botland.com.pl/pl/serwa-praca-ciagla-360/1881-serwo-powerhd-ar-3603hb-praca-ciagla-360-stopni-6939360336037.html  

Do napędzenia świdra: https://botland.com.pl/pl/serwa-praca-ciagla-360/9172-serwo-feetech-fs5106r-standard-praca-ciagla-360-stopni.html

Nie wiem czy wybrane przez mnie serwo nie będą za słabe do tego robota. Co o tym myślicie?

Do tego jaki sterownik silników wybrać zęby sterować napędem oraz świdrem?

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, belkocik napisał:

Nie wiem czy wybrane przez mnie serwo nie będą za słabe do tego robota. Co o tym myślicie?

Nie znamy wielkości świdra, ani ogólnych parametrów robota - ciężko oceniać w ciemno 😉

12 minut temu, belkocik napisał:

Do tego jaki sterownik silników wybrać zęby sterować napędem oraz świdrem?

Jeśli całość będzie napędzana za pomocą serw to nie potrzebujesz sterownika silników, bo serwa mają wbudowane odpowiednie układy. Musisz tylko dostarczyć odpowiedni sygnał PWM, który będzie wpływał na kierunek i prędkość obrotów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 9.05.2019 o 11:31, Treker napisał:

Nie znamy wielkości świdra, ani ogólnych parametrów robota - ciężko oceniać w ciemno 😉

Jeśli całość będzie napędzana za pomocą serw to nie potrzebujesz sterownika silników, bo serwa mają wbudowane odpowiednie układy. Musisz tylko dostarczyć odpowiedni sygnał PWM, który będzie wpływał na kierunek i prędkość obrotów.

Serwa przerobie na silniki DC. Tylko kwestia wybrania sterownikow silnika dwa razy 2 kanalowy czy jeden raz 4 kanalowy (z tego co widze to sa same nakladki na arduino uno na botlandzie ktore zajmuja duzo miejsca)  - jak by wyglada kwestia zasilania dwoch 2 kanalowych sterownikow z jednego zasilania? Polaczenie rownolegle dwoch sterownikow z zasilaniem tylko jak by to dzialalo? Wszedzie widuje polaczenie dwoch silnikow z jednym sterownikiem silnikow do zasilania, a 3 silnikow to juz nie, zero schematow i jak tu zyc. Bede musial glebiej poszperac po forum. Narazie wszystko kupuje, ale chce myslec do przodu 😄 

Edytowano przez belkocik
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, belkocik napisał:

Serwa przerobie na silniki DC.

Może weź to jeszcze przemyśl. Dlaczego chcesz kupować dobre serwa, wywalać z nich istniejące sterowniki i chałupniczo dorabiać do nich swoje własne, nie do końca przy tym rozumiejąc co robisz? One przecież już mają sterowniki w środku, dobrane dokładnie pod te silniki, sterowane z jednego pina twojego Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@belkocik po co chcesz je przerabiać? Jaki efekt chcesz dzięki temu uzyskać? Napisz jaki był Twój cel, bo albo my nie rozumiemy co chcesz uzyskać, albo nie wiesz jak działają (i do czego są) serwa w wersjach 360*. Na ten moment wygląda na to, że taką zmianą chcesz sobie dodać zbędnej pracy, zwiększyć koszt i ogólnie utrudnić zadanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Czego to ci ludzie nie wymyślą... ale nadal uważam że to zły pomysł robić z dobrych serw złe silniki. Lepiej sprzedać serwa i kupić silniki to jeszcze do przodu będziesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Chcialem sie zapytac dlatego ze obejrzalem filmik na temat przerobienia serwa na silnik dc i jakie sa korzysci z tego do tego slyszalem ze ciezej sie programuje serwo niz silnik dc oraz jakies tam inne korzysci na korzysc sterowania silnika. Zdecydowalem sie nie przerabiac - okaze sie jak wszystko przyjdzie i nadejdzie czas do pracy :)). Na pewno wroce tutaj jeszcze jak bd mial problemy z schematem zasilania, podlaczeniem czy ewentualnie z programowaniem 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@belkocik przerabia się najczęściej serwa w wersjach 180* - wtedy usuwa się blokadę, aby miały większy zakres ruchu (i przy okazji usuwa się wbudowany sterownik). Jeśli kupujesz gotowe serwo 360* to nie musisz nic zmieniać, bo tak będzie najłatwiej. Brak potrzeby dodawania osobnego modułu ze sterownikiem silników DC będzie tutaj ułatwieniem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.