Skocz do zawartości

ESP-01S ESP8266 problem ze startem


tomaszjeep

Pomocna odpowiedź

Cześć. Głowię się od kilku dni nad tym modułem, chyba przeglądnąłem i przetestowałem wszystkie możliwości, które znalazlem w internecie.

Mam moduł ESP-01S ESP8266 (przyszedł wraz z adapterem). Może ja do końca nie rozumiem co ja robię. Dioda po wciśnięciu adaptera do USB mignie kilka razy - jest to niebieska dioda (i brak innych diod). Podczas flashowania przed Arduino Sketcha w zależności od wyboru Upload Speed (w zależności od wartości) miga dioda lub nie ale i tak odpowiedź jest jedna.

Może ktoś ma pomysł - albo po prostu ktoś mi podpowie co robić - proszę zadawać pytania (związane z tematem) a jak będę się starał odpisywać - lub robić to co wskażecie.

IMG_20190510_123346.jpg IMG_20190510_123402.jpg Untitled-1.jpg

Untitled-1.jpg

Untitled-2.jpg

Untitled-1.jpg

Edytowano przez tomaszjeep
Link do komentarza
Share on other sites

Do komend AT domyślne prędkości to 9600 lub 115200 (w zależności od wersji firmware). Adaptery są też takie do wgrywania, mają przełącznik z boku. Jak używasz tego przycisku, do RST czy do wyboru trybu uruchomienia?

Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się komendami AT znaleźć sieci i podłączyć się do sieci (gdy moduł był podpięty do adaptera) a teraz podpiąłem moduł do Arduino (Leonardo) i chciałbym powiedzmy na początek wysłać jakąś wartość  do modułu za pomocą przeglądarki - jakiś najbardziej uszczuplony tutorial podeślecie?

I teraz jak wysyłam skompilowany kod do Lonardo a nie ESP8266 module - nieprawdaż?

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie adapter (podejrzewam, że taki sam lub podobny) wygląda jak na zdjęciu.

Musiałem dolutować zworkę, która założona pozwala programować ESP, zdjęta umożliwia pracę z komendami AT.

W takiej konfiguracji działa wszystko poprawnie.

Ciekawostka jest tak, że do programowania można używać dowolnej prędkości - moduł w trybie wgrywania sam sobie dobiera baudrate. Natomiast w trybie komend AT prędkość jest na sztywno. Wszystkie moje moduły, a jest ich kilka, działają z prędkością 115200.

Druga ciekawostka to taka, że przy wgrywaniu nowego softu trzeba dobrać właściwy, taki który pozwala pracować z komendami AT - a nie jest to takie oczywiste.

 

image.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

no to chyba mój już był zflaszowany.

mam zainstalowaną bibliotekę a mimo to wyskakuje komunikat HTTPClient.h: No such file or directory

Note:Serial port connected.
Note:Begin find ESP8266.
Note:ESP8266 ACK success.
Note:ESP8266 ACK success.
Note:Set base address success.

Zealota - dziekuję - to co napisałeś pomogło i też tak zlutowałem ze zworką.

Sflaszowałem toto. Walczymy dalej

 

IMG_20190510_204727.jpg

Edytowano przez tomaszjeep
Link do komentarza
Share on other sites

WIDZĘ ZE JEST WIELE MOŻLIWOŚCI PODŁĄCZENIA DO ARDUINO - niektóre mówią nawet o wyciągnieciu Atmegi - tego nie jestem w stanie zrobić. NIektóre wersje są z rezystorami - która wersja jest prawidłowa?

Link do komentarza
Share on other sites

Napisz co chcesz finalnie osiągnąć. Płytki Arduino można wykorzystać jako zamiennik Twojego dongla do ESP i tylko w takim kontekście ktoś chciałby wyciągać uC z płytki, i tylko z UNO z Atmegą w obudowie THT, bo ta ma  dodatkowy chip CH340/Atmega8u/FTDI na płytce, a uC można wyciągnąć i można ją wykorzystać jako konwerter (wyciąganie też zresztą nie jest potrzebne). Leonardo nie ma na płytce żadnego konwertera, samo ma USB, więc po wyciągnięciu uC miałbyś tylko kawałek laminatu. Teraz najczęściej ESP wykorzystuje się jako niezależny uC do którego pisze się kod w Arduino IDE  bezpośrednio - pomiary, komunikacja, sterowanie, obliczenia. Ma więcej flash, RAM, MHz i ogólnie wydajność obliczeniową. Płytki Arduino nie są wtedy do niczego potrzebne. Jak wgrasz odpowiedni szkic do ESP to możesz go potem podłączyć nawet do odkurzacza i wgrywać szkice przez WIFI. Na początek lepiej mieć tu płytkę Wemos, NodeMCU, Witty, czy inną już z USB. Dodatkowo mają 4MB FLASH, zamiast 1MB i więcej pinów I/O do wykorzystania. Podłączasz do PC, instalujesz sterownik (taki jak do Twojego dongla ESP-01, więc już masz), instalujesz core ESP8266 w managerze płytek, wybierasz zamiast Leonardo kupiony ESP8266 i dla niego piszesz program. 

Konwerter sygnału logicznego stosujesz by sygnały 0-5V z Arduino zamienić na sygnały 0-3.3V ESP. Jak go zapomnisz zastosować ESP nic nie powinno się stać, toleruje sygnały 5V, ale czasami może coś "nie usłyszeć" podczas transmisji. Tolerancja oznacza, że go nie zabije, ale lepiej działa z konwerterem. Są też płytki Arduino na 3.3V i wtedy konwerter nie jest potrzebny - DUE, niektóre Leonardo, MICRO i PRO MINI, właściwie wszystkie poza AVR.

Połączenie tych płytek czasami też ma sens, UNO czy Leonardo mają dużo pinów I/O, lepszy ADC, sprzętowe I2C/SPI i w takim wypadku łączysz je przez UART: TX-RX, RX-TX. UNO może zbierać dane, sterować przekaźnikami, a ESP8266 tylko zajmuje się zarządzaniem i komunikacją ze światem. Soft i tak lepiej mieć wtedy napisany przez siebie.  

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję kaczakat za odpowiedź i że chciało Ci się bo się wreszcie czegoś dowiedziałem. Ale zapytaleś co chce osiągnąć więc już odpowiadam. Mam w pokoju światło sufitowe (narazie) włączane pilotem. (odbiornik podczerwieni, arduino leonardo, dwa przekaźniki) działa super. No ale teraz zrobiłem stronę www/interface (html, css, php, jquery, ajax) który dawałby między innymi możliwość włączenia tego przekaźnika (z czasem planuje jeszcze kilka rzeczy dołożyć) - dlatego wziąłem się za Wi-Fi bo raz, że chce się tego nauczyć a dwa, że z czasem chciałbym umieć sterować "z dalsza" :).

Jak już ogarnę podstawy to już pociągnę to dalej. Co mi zatem proponujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

to ja zaproponuję: jeśli wystarczy pinów to ESP8266 (jakiś wemos albo coś podobnego, w ostateczności 12E czy 12F), jeśli za mało to ESP32. Programy piszesz w Arduino IDE, a Arduino możesz stamtąd zabrać i wykorzystać do następnego projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

niestety - początki są trudne i trochę kosztują... ale jeśli przeraża Cię perspektywa zapłacenia 18 złotych za ESP12E to zastanów się, czy nie lepiej zająć się uprawą pietruszki?

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz to jesteś złośliwy. Ostatnio wydaje na to tyle pieniędzy że się zastanawiam czy nie jestem uzależniony od Arduino. Mam chyba wszystkie moduły jakie się da. To ma to leżeć? Jest mi przykro.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, tomaszjeep napisał:

Teraz to jesteś złośliwy. Ostatnio wydaje na to tyle pieniędzy że się zastanawiam czy nie jestem uzależniony od Arduino. Mam chyba wszystkie moduły jakie się da.

Spokojnie, to tylko początek - i tak zawsze czegoś będzie Ci brakowało, to nie jest tanie hobby jak się człowiek wciągnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

a poza tym 99% modułów da się wykorzystać do ESP (uwierz, coś wiem na ten temat).

co do złośliwości... Ty jeszcze nie widziałeś złośliwego ethanaka 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dyskusja poszła zdecydowanie w złym kierunku - ukryłem "zbędne" posty. Jeśli ktoś będzie chciał kontynuować udzielanie się w tym wątku to proszę trzymać się tematów technicznych. Darujemy sobie wszelkie prywatne zaczepki, jak widać nie prowadzi to do rozwiązania problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.