Skocz do zawartości

Kontroler silnika DC 12 V 200W


xhydromovie

Pomocna odpowiedź

Witam,

Poszukuje sposobu sterowania silnikiem podłączonym do akumulatora samochodowego 12V. Sam silnik będzie wykorzystany do napędzania taśmy na maszynie rolniczej. Mam 2 pytania.

Jak wybrać odpowiedni silnik? Żaden nie posiada w opisie momentu obrotowego.

Najtańszy sposób sterowania obrotami takiego silnika (200w-300w)

Link do komentarza
Share on other sites

Przypomnij sobie wzór na moc w ruchu obrotowym. Może wtedy, opierając się na podanych parametrach (np. moc przy jakichś rpm) i posługując się kalkulatorem 4-działaniowym znajdziesz moment.

Co rozumiesz przez sposób sterowania silnikiem? Chodzi o jakieś algorytmy regulacji czy urządzenia do sterowania silnikami?

A sterowanie obrotami - to chodzi o kierunek czy prędkość?

No i na koniec: o jakim type silnika myślisz? Zwykły DC czy coś nowszego?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Oki dzięki, poszukam wzoru. 

Samo urządzenie/kontroler dzięki któremu mógłbym sterować silnikiem za pomocą Arduino. Arduino będzie pobierało pomiar z belki tensometrycznej i na podstawie wagi dostosuje obroty silnika. 

Kierunek będzie cały czas taki sam. Jedynie potrzebuje zmienić prędkość obrotową.

Zwykły DC. Myślałem nad silnikiem wykorzystywanym w quadach/skuterach elektrycznych + przekładnia. 

Silnik będzie używany do napędzania przenośnika taśmowego.

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, xhydromovie napisał:

Arduino będzie pobierało pomiar z belki tensometrycznej i na podstawie wagi dostosuje obroty silnika. 

O jakim obciążeniu myślisz i jakiej precyzji się spodziewasz? Z opisu maszyny wnioskuje, że może być tam sporo drgań, a pomiary belką tensometryczną w takich warunkach nie będą zbyt łatwe/stabilne 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zdecydowałem się jednak użyć slnika od wycieraczek, ze względu na koszt. Niestety każdy kontroler jaki znajduje dla silnika DC kosztuje 200+ pln. Jednak znalazłem taką ofertę: https://allegro.pl/oferta/12v-20a-regulator-obrotow-silnika-dc-pwm-cichy-pro-7245486896?reco_id=4475e90a-7fca-11e9-847d-000af7f630d0&sid=d01473d939d3b7a8c58427388ad87631204eaf0a44665e55ef9de87b1886bbcd&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Category&bi_m=reco&

 

20A wydaje się wystarczająco. Uda mi się sterować prędkością obrotów silnika za pomocą Arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.